skleso
14.08.07,11:54
Dobry den,

kupi som si starsiu 80 rocnu drevenicu. V minulosti bola niecim natreta, ale bolo to asi dost davno. Neviem zistit aky to bol nater.
V dreve su male otvorceky, z ktorych vypadava pilinovy prach. Predpokladam, ze je tam nejaky hmyz.
Doporucte , s cim by som ju mal natriet, ak neviem aky bol povodny nater.
Ako casto je dobre ju natierat?

Dakujem,

Martin
mrploc
01.05.08,08:48
Zdravim,
skuste LIGNOFIX (dobre je vraj do kazdej tej dierocky vstreknut ochranny pripravok striekackou)
jarosenka
02.05.08,12:40
Kedysi sa na dedinách natierali drevenice starým vyjazdeným motorovým olejom. Mal čiernu farbu. Tak to je možno ten pôvodný náter. Či to bolo dobré alebo nie, to neviem posúdiť.
Pistino
02.05.08,16:20
Proti červotoču a inym havediam bochemit. Ak chces nater to je zlozitejsie. Zalezi od podkladu. Mam dobre skusenosti z Belinkou. Je draha jak hovado ale plot vyzera jak keby som ho natrel vcera. Treba dat 2 x nater. Ak je podklad mastny, tak by som to radsej vybrusil:).
retra
03.05.08,22:06
Krovsan + xyladecor, len neviem či na starý náter to bude dobré. Skús povrch prebrúsiť či sa dostaneš do čistého dreva.
janka67
24.07.09,05:29
Prosím vás, máte niekto skúsenosti s náterom starej drevenice napr. belinkou alebo xyladecorom prípadne iným náterom, ak v minulosti bola drevenica natieraná vyjazdeným olejom? Ďakujem.
Milan.Žiška
25.07.09,14:49
Určite obrúsiť na podklad, potom ostatné kroky. Nátery podla TG predisu a nemôžeš nič pokaziť.
Pozor - ak neošetríš drevo proti červtoču dôsledne, môže dôjsť aj k zníženiu únosnosti ( časti krovu). Niektoré časti ( veľmi poškodené červotočom je lepšie vymeniť), chemické ošetrenie, ak je prevedené dôsledne je riešením likvidácie červotoča ( treba počítať opakovanú kúru - na jeden krát to nejde).:)

Ak v noci v drevenici nieči tiká je to časovaný červotoč, tak šup šup.:D:D:D
janka67
25.07.09,17:18
Zatiaľ nič tikať nepočujem ...:)
Dnes sme kúpili krovsan, brúsny papier, štetce, rukavice a v pondelok ideme na to. Ešte si mám zaobstarať injekčnú striekačku, aby som mohla aplikovať krovsan do vyvŕtaných dierok.
Takto aktívne začnem tohtoročnú dovolenku, samozrejme za asistencie a veľkého nadšenia synov ...:D
Milan.Žiška
25.07.09,17:43
"janka67" Ja to považujem za aktívny oddych. Treba si dať pozor pred nadýchaním starého zbrúseného prachu (respirátor) a hlavne pri vysokých teplotách pred nadýchaním odparu z Krovasanu ( prchavé látky).
janka67
25.07.09,17:50
Aktívny oddych to veru bude. :)A pri veľmi vysokých teplotách budem ukrytá v tieni oddychovať, neznášam horúčavy.