topper1
14.08.07,11:55
Dobry den,
mam nasledujuci problem:
V 04/2007 sme kupili stroj v hotovosti za cenu bez DPH 53 000,-. Zamestnanec pri kupe dostal od obchodnika len doklad z registračnej pokladne a predložil ho pokladničke.Doklad sme v aprili zaúčtovali a uplatnili sme si odpočet DPH.Následne sme žiadali o doplnenie faktúry k dokladu, kedze doklad z reg. pokladne nad 50 000 sa nepovažuje za fakturu. Z dodávatelskej firmy sa nam po urgenciach ozvali az dnes, ze fakturu nam vystavia len s augustovým dátumom dodania. Požadovali vrátenie original dokladu z registračnej pokladne..Ako by sme mali podľa vás postupovať.Vopred ďakujem za odpoveď
Vladimír Ozimý
14.08.07,10:07
no nechapem v čom je problem pretože predsa dph odviedli z tržby v registračnej pokladni takže nevidím problém vystaviť FA
Johanka
14.08.07,10:10
Samozrejme, chyba sa stala aj z Vašej strany, lebo ste si odpočítali daň aj keď ste nemali faktúru, ale pochybil najmä dodávateľ. Pre neho vznikla daňovej povinnosti a prepokladám, že daň odviedol, keďže tržbu evidoval cez ERP. Vystavenie faktúry by pre neho mala byť "formalita". Skôr sa mi zdá, že mu nie je celkom jasné , o čo ho žiadate. Snáď dodávateľovi treba vysvetliť, že mu žiadna nová povinnosť odviesť daň nevzniká, ani nie je povinný podať dodatočné DP.
Takže ja by som písomne vyzvala dodávateľa o vystavenie faktúry v zmysle § 71 Zákona o DPH, nakoľko si nesplnil svoju povinnosť, ktorú mu ukladá Zákon o DPH - v § 71 v odst. 1 sa hovorí o povinnosti platiteľa vyhotoviť faktúru ....
topper1
14.08.07,10:25
Dakujem za odpovede, dodavateľ ma problem s tym, že ked teraz vystaví fakturu, tak ta faktura bude v číselnom rade augustových faktúr..a po telefonickom rozhovore je ten číselny rad a číslo ich hlavny problém..prečo to nechcu urobiť. Ohaňaju sa aj radou s daňového úradu, že majú urobiť storno bloku z reg. pokladne, priložiť k tomu original a vystaviť fakturu v auguste.
emgeton
14.08.07,10:30
Dakujem za odpovede, dodavateľ ma problem s tym, že ked teraz vystaví fakturu, tak ta faktura bude v číselnom rade augustových faktúr..a po telefonickom rozhovore je ten číselny rad a číslo ich hlavny problém..prečo to nechcu urobiť. Ohaňaju sa aj radou s daňového úradu, že majú urobiť storno bloku z reg. pokladne, priložiť k tomu original a vystaviť fakturu v auguste.

TAk nech vystavia k predmetnému dokladu z ERP dodací list s náležitosťami uvedenými v §71/2 zák.222/2004 Zz.
Johanka
14.08.07,13:57
Na faktúry, ktoré vystavujú iba z tohoto dôvodu môže mať samostatný číselný rad.
Rada z DÚ je z kategórie "dobrá rada nad zlato" :eek: .
apo
17.08.07,20:29
TAk nech vystavia k predmetnému dokladu z ERP dodací list s náležitosťami uvedenými v §71/2 zák.222/2004 Zz.

:) Áááno:) ,

toto je veľmi dobré riešenie. Na seminári k DPH bol uvedený príklad ako je možné dostačne po formálnej stránke splniť povinnosť vystaviť faktúru.

Bolo povedané, že stačí tak ako je hore uvedené vystaviť dodací list s náležitosťami faktúry a ku faktúre priložiť rukou vypísaný prijmový pokladničný doklad. Čiže formálna stránka faktúry sa dá splniť aj kombináciou viacerých dokladov, ktoré spolu splnia náležitosti podľa zákona o DPH.

apo
abel
17.08.07,21:16
:) Áááno:) ,

toto je veľmi dobré riešenie. Na seminári k DPH bol uvedený príklad ako je možné dostačne po formálnej stránke splniť povinnosť vystaviť faktúru.

Bolo povedané, že stačí tak ako je hore uvedené vystaviť dodací list s náležitosťami faktúry a ku faktúre priložiť rukou vypísaný prijmový pokladničný doklad. Čiže formálna stránka faktúry sa dá splniť aj kombináciou viacerých dokladov, ktoré spolu splnia náležitosti podľa zákona o DPH.

apo
myslíš vystaviť dodací list s náležitosťami faktúry a k tomuto dodaciemu listu pripnúť ten pôvodný doklad z ERP...
apo
17.08.07,22:27
myslíš vystaviť dodací list s náležitosťami faktúry a k tomuto dodaciemu listu pripnúť ten pôvodný doklad z ERP...

Áno takto spolu sa to dá do účtovníctva. V prípade daňovej kontoly tieto dva dokumenty zabezpečia preukázanie nároku na odpočet DPH.

Iný spôsob je ten, že keď u klienta njadem takýto doklad tak ho pošlem do predajne a on požaduje vystaviť faktúru. Takúto faktúru môže vystaviť obchodník bez obáv nakoľko on DPH odviedol. Povinnosť mať faktúru má iba kupujúci ktorý si chce odpočítať DPH. Tak ako už bolo skôr uvedené takéto faktúry budú mať samostatné číslovanie. Problémom býva, že obchodníci nechápu načo ten čo chce odpočítať DPH požaduje Faktúru.

Uvediem príklad. Ak občan chce mať nákladný automobil pre svou potrebu pri jeho kúpe mu obchodník môže vyhotoviť doklad z RP aj na dva milióny a nikomu to nebude vadiť.

apo
Najka
11.03.08,07:32
Ahojte, chcem sa spýtať, či tá hranica 50000,- platí iba pre jeden tovar. Mám totiž blok z reg. pokladne, na ktorom je asi 30 rôznych materiálov a celková cena je 54000,- a neviem, či potrebujem k tomu faktúru alebo nie.
evina
11.03.08,07:45
Ahojte, chcem sa spýtať, či tá hranica 50000,- platí iba pre jeden tovar. Mám totiž blok z reg. pokladne, na ktorom je asi 30 rôznych materiálov a celková cena je 54000,- a neviem, či potrebujem k tomu faktúru alebo nie.

Nerozlišuje sa počet položiek na doklade. §71 zákona o DPH:

5/ Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
apo
11.03.08,08:05
Ak je doklad nad 50 tisíc nie je nutné požadovať faktúru. Poslednú informáciu mám takú, že nie nutné, aby jeden doklad obsahoval náležitosti faktúry podľa ustanovení zákona o DPH. Tieto náležitosti môžu splniť dva doklady spolu súvisiace.

Dodací list s údajmi tak ako na faktúre spolu s príjmovým pokladničným dokladom spĺňajú podmienky pre nárok na odpočet DPH. Takže ku paragónu z ERP stačí priložiť dodací list a paragón slúži iba ako doklad o úhrade.

apo
evina
11.03.08,08:37
Ak je doklad nad 50 tisíc nie je nutné požadovať faktúru. Poslednú informáciu mám takú, že nie nutné, aby jeden doklad obsahoval náležitosti faktúry podľa ustanovení zákona o DPH. Tieto náležitosti môžu splniť dva doklady spolu súvisiace.

Dodací list s údajmi tak ako na faktúre spolu s príjmovým pokladničným dokladom spĺňajú podmienky pre nárok na odpočet DPH. Takže ku paragónu z ERP stačí priložiť dodací list a paragón slúži iba ako doklad o úhrade.

apo

"Faktúra" je z hľadiska DPH myslené to, aby doklad spĺňal náležitosti § 71. To znamená môže to byť faktúra, dodací list, príjmový pokladničný doklad, zmluva a pod. Tak to bolo myslené. Nesmie to však byť pre účely DPH "len" blok z ERP, ak je nad 50 000.
apo
11.03.08,08:48
Áno Evina.
Ja to chápem tak, že Ty aj ja hovoríme o tom istom. Doklad s názvom faktúra a náležitosťami podľa zákona o DPH nie je jediná možná forma na splnenie podmienok pre nárok na odpočet DPH.

apo
Jarka 1
11.03.08,08:57
Môže sa k dokladu z ERP vystaviť dodatočne faktúra? Nemyslím teraz dodací list, alebo zmluvu. Nestáva sa vystavená faktúra pohľadávkou, ktorá by mala byť uhradená cez príjmový pokl. doklad? Chcem vedieť, či by som to mala správne, ak by som v praxi zvolila tento postup.
azla
11.03.08,09:18
Môže sa k dokladu z ERP vystaviť dodatočne faktúra? Nemyslím teraz dodací list, alebo zmluvu. Nestáva sa vystavená faktúra pohľadávkou, ktorá by mala byť uhradená cez príjmový pokl. doklad? Chcem vedieť, či by som to mala správne, ak by som v praxi zvolila tento postup.
Neviem , či by to bolo správne riešenie. Domnievam sa, že by ste to isté plnenie mali dvakrát vo výnosoch a dvakrát v dph. (raz podľa zúčtovania ERP a druhykrát podľa zúčtovania FA) a navyše , by Vám ostala visieť pohľadávka na 311.
Skôr sa prikláňam riešiť situáciu /ak už bol vystavený doklad z ERP/ doplňujúcim dodacím listom ako písali vyššie apo a evina.
Jarka 1
11.03.08,09:25
Neviem , či by to bolo správne riešenie. Domnievam sa, že by ste to isté plnenie mali dvakrát vo výnosoch a dvakrát v dph. (raz podľa zúčtovania ERP a druhykrát podľa zúčtovania FA) a navyše , by Vám ostala visieť pohľadávka na 311.
Skôr sa prikláňam riešiť situáciu /ak už bol vystavený doklad z ERP/ doplňujúcim dodacím listom ako písali vyššie apo a evina.

Ďakujem za odpoveď, presne takto som si to myslela.
Mariana42
11.03.08,09:44
Neviem , či by to bolo správne riešenie. Domnievam sa, že by ste to isté plnenie mali dvakrát vo výnosoch a dvakrát v dph. (raz podľa zúčtovania ERP a druhykrát podľa zúčtovania FA) a navyše , by Vám ostala visieť pohľadávka na 311.
Skôr sa prikláňam riešiť situáciu /ak už bol vystavený doklad z ERP/ doplňujúcim dodacím listom ako písali vyššie apo a evina.

Súhlasim.
Ak by som bola dodávateľom ja by som uvedenú situáciu riešila /až by sa chyba zistila pred uzávierkou mesačnej reg. pokladne - a po dohode s partnerom/ stornom dokladu z ERP a vystavením dodávateľskej Fa + príjmového pokladničného dokladu.
maja