Fany111
14.08.07,14:35
Prosím vás, kedy sa môže konať valné zhromaždenie týkajúce sa schválenia účtovnej závierky za minulé účtovné obdobie? Môže sa konať napr. aj v októbri?
Aljok
14.08.07,13:44
Obchodný zákonník
§ 40

(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.
Fany111
15.08.07,06:00
My sme s.r.o., účtovná závierka bola predložená na schválenie valnému zhromaždeniu, ale ešte nie je schválená (momentálne majú urgentnejšie veci na riešenie), takže mi povedali, či by sa to nedalo odložiť napr. na ten október a potom odniesť účtovnú závierku do zbierky listín. Je to možné? Prosím, niekto mi poraďte.
Dadena
15.08.07,08:14
Nechcem zavádzať, ale na daňovom prizaní PO, ktoré sa má odovzdať od 31.03. máte konlonky účtovná závierka zostavená a schválená. Takže podľa mňa by mala byť za uplynulý rok účtovná závierka schválená valným zhromaždením najneskôr do 31.03 nasledujúceho kalendárneho roka. A predložiť by sa mali kópie do Zbierky listín (podľa mojich praktických skúseností stačí súvaha, výkaz ziskov a strát, v Trnave vyžadujú + poznámky) do 30.06. Samozrejme ide o riadnu účtovnú závierku.
Aljok
15.08.07,09:06
Nechcem zavádzať, ale na daňovom prizaní PO, ktoré sa má odovzdať od 31.03. máte konlonky účtovná závierka zostavená a schválená. Takže podľa mňa by mala byť za uplynulý rok účtovná závierka schválená valným zhromaždením najneskôr do 31.03 nasledujúceho kalendárneho roka. A predložiť by sa mali kópie do Zbierky listín (podľa mojich praktických skúseností stačí súvaha, výkaz ziskov a strát, v Trnave vyžadujú + poznámky) do 30.06. Samozrejme ide o riadnu účtovnú závierku.
Dadena, ozaj zavádzaš.:)
Viď Zákon o účtovníctve:
§ 21
Zverejňovanie údajov

(1) Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.

Účtovná závierka nemusí byť schválená do 31.3. a predložiť do ZL sa musí do 30 dní od schválenia (viď § vyššie) a poznámky nevyžadujú len v Trnave, poznámky sú súčasť účtovnej závierky, preto ich do ZL musíš uložiť spolu so súvahou a výkazom ziskov a strát(ak nemá spoločnosť povinnosť auditu).
Fany111
15.08.07,11:00
Takže z toho vyplýva, že keď schváli valné zhromaždenie účt.závierku v septembri, tak ju treba odovzdať do 30 dní na okresný súd. Dobre to chápem, že?
A ešte jeden malý dotaz, za rok 2005 som ju odovzdala namiesto na okresný súd na daňový úrad(nevedela som kam sa to odovzdáva), takže budem niesť dve závierky naraz, môže vzniknúť z toho nejaká pokuta, alebo nejaký problém?
sta
15.08.07,11:02
Takže z toho vyplýva, že keď schváli valné zhromaždenie účt.závierku v septembri, tak ju treba odovzdať do 30 dní na okresný súd. Dobre to chápem, že?
A ešte jeden malý dotaz, za rok 2005 som ju odovzdala namiesto na okresný súd na daňový úrad(nevedela som kam sa to odovzdáva), takže budem niesť dve závierky naraz, môže vzniknúť z toho nejaká pokuta, alebo nejaký problém?

Môže. Pokuta za neuloženie závierky do zbierky listín môže byť až do výšky 100 tis. sk.

Zákon č. 530/2003 o obchonom registri:
§ 11
Sankcie
(1) Registrový súd uloží zapísanej fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak si táto osoba nesplní povinnosť
a) podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom,
b) predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom,
c) ustanovenú podľa osobitného predpisu.18)
(2) Registrový súd uloží fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak
a) uvedie v návrhu na zápis nepravdivé údaje,
b) doloží návrh na zápis listinami, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu,
c) predloží registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu.
(3) Pri uložení pokuty sa postupuje podľa osobitného zákona.19)
Fany111
15.08.07,11:14
Super, môžem očakávať veľké problémy. Dík moc za info.
Fany111
15.08.07,11:24
A predsa ešte jedna otázka, možno úplne hlúpa, ale môže byť účtovná závierka z roku 2005 schválená tento rok?
sta
15.08.07,11:28
Super, môžem očakávať veľké problémy. Dík moc za info.

Ja som tento rok prebrala jedno účtovníctvo, ktoré nemalo poslanú ÚZ ešte z roku 2005, takže sme ju posielali až začiatkom tohto roku niekedy v januári. Išlo to poštou s doručenkou a pridala som tam aj sprievodný list s vysvetlením, prečo daná situácia vznikla (nedostatočná komunikácia medzi účtovníkom a konateľom spoločnosti) a súčasne so žiadosťou, aby nás tentokrát nepokutovali...Neviem či to prejde, ale zatiaľ sa nikto neozval...:rolleyes:
Economic
15.08.07,13:36
Všetkým poraďákom doporučujem účtovnú závierku schváliť do lehoty na podanie daňového priznania a odoslať do Zbierky listín. Stretla som sa s prípadom, že obchodný partner nazrel do Zbierky listín a pri zistení, že daná spoločnosť tam závierku nemala, vyvolali tým podnet na zrušenie spoločnosti a keďže je to firma ktorá robí, tzv. živá museli to rýchlo a prácne dokladať, aby sa zachránili. Obchodní partneri niektorí sú nevyspytateľní. Pekný deň. :o
Zoltán Kovács
15.08.07,13:49
Môže. Pokuta za neuloženie závierky do zbierky listín môže byť až do výšky 100 tis. sk.

Zákon č. 530/2003 o obchonom registri:
§ 11
Sankcie
(1) Registrový súd uloží zapísanej fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak si táto osoba nesplní povinnosť
a) podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom,
b) predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom,
c) ustanovenú podľa osobitného predpisu.18)
(2) Registrový súd uloží fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak
a) uvedie v návrhu na zápis nepravdivé údaje,
b) doloží návrh na zápis listinami, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu,
c) predloží registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu.
(3) Pri uložení pokuty sa postupuje podľa osobitného zákona.19)

Mal som už tento prípad, konateľ dostal za to 1.000,- Sk pokutu od Okresného súdu, kam sa ukladajú listiny.
nextone
15.01.08,09:35
Všetkým poraďákom doporučujem účtovnú závierku schváliť do lehoty na podanie daňového priznania a odoslať do Zbierky listín. Stretla som sa s prípadom, že obchodný partner nazrel do Zbierky listín a pri zistení, že daná spoločnosť tam závierku nemala, vyvolali tým podnet na zrušenie spoločnosti a keďže je to firma ktorá robí, tzv. živá museli to rýchlo a prácne dokladať, aby sa zachránili. Obchodní partneri niektorí sú nevyspytateľní. Pekný deň. :o

Mala by som dve otázky:
1. Každá jedne s.r.o.musí na konci roka, resp. na začiatku roka schváliť účtovnú uzávierku prostredníctvo valného zhromaždenia a potom ju po schválení a odovzdaní zaslať do zbierky listín?
2. Do zbierky listín je s.r.o. povinná zasielať aj výročnú správu?

viete ma uviesť na pravú mieru, možno trocha laicky????
Ďakujem
liba2
15.01.08,09:52
zbierka listín
Aljok
15.01.08,11:55
Mala by som dve otázky:
1. Každá jedne s.r.o.musí na konci roka, resp. na začiatku roka schváliť účtovnú uzávierku prostredníctvo valného zhromaždenia a potom ju po schválení a odovzdaní zaslať do zbierky listín?
2. Do zbierky listín je s.r.o. povinná zasielať aj výročnú správu?

viete ma uviesť na pravú mieru, možno trocha laicky????
Ďakujem
Klikni aj sem, ak máš jednoosobovú spoločnosť : http://www.porada.sk/570169-post14.html