Hofffka
14.08.07,14:59
Ahojte,

ešte jednu radu by som dnes potrebovala .... učtuje sa ( ja som teda o nej neúčtovala ) DPH v mesiaci pri nadmernom odpočte? Mám potom totiž na 343A do 6teho mesiaca len 4 položky, nakoľko sme dva mesiace mali nadmerný.

(btw sme mesačný plátcovia :-)

Ďakujem mnohokrát
Zoltán Kovács
14.08.07,13:04
Ahojte,

ešte jednu radu by som dnes potrebovala .... učtuje sa ( ja som teda o nej neúčtovala ) DPH v mesiaci pri nadmernom odpočte? Mám potom totiž na 343A do 6teho mesiaca len 4 položky, nakoľko sme dva mesiace mali nadmerný.

(btw sme mesačný plátcovia :-)

Ďakujem mnohokrát

Nerozumiem celkom tvojej otázke. Ak neúčtuješ o dph tak ako môžeš mať nadmerný odpočet? V účtovníctve musíš vykazovať pohľadávku voči daňovému úradu. Mala by si mať na to vytvorenú analytiku. Ja účtujem napr. 343001 DPH vstup, 343002 DPH vystup. Potom preúčtujem 343001 aj 343002 na 343099, ktorý používam na vysporiadanie povinnosti alebo nadmerného odpočtu.
Paula
14.08.07,13:30
DP DPH je potrebné každý mesiac (resp. štvrťrok) interným dokladom s použitím analytiky zaúčtovať, inak vznikne chaos a nájdenie prípadnej chyby zaberie zbytočne veľa času. Neviem si predstaviť, že by som mala tesne pred daňovým priznaním za kal. rok pátrať, či zostatok na 343-kách mám správne.
Hofffka
14.08.07,15:10
No ja mam analitiku
- DPH na vstupe 34310
- DPH na vystupe 34320
- DPH vratene DU 34330
- DPH zaplatene na DU 34340

a DPH uctujem podla toho aky ma charaketer. Potom mi system na konci mesiaca vyhodi sumarizaciu DPH za dany mesiac, kde vydim vsetky kody DPH, priradene doklady a finalnu sumu, platenie alebo preplatok DU

Na 34340 mam vsetky DPH, ktore sme od 1.1. platili, avsak dva mesiace, kedy sme mali nadmerny mi tam chybaju, a nemam ich ani na vratene DU. Proste ich neevidujem nikde. Preto sa pytam, ako mam spravit ... aaaaaaaa :mee:

Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeem
Paula
14.08.07,15:21
Zaplatené DPH (na vstupe) sa "mapovalo", keď nárok na odpočet bol podmienený zaplatením. Ty potrebuješ mať evidenciu na vstupe a na výstupe a na základe DP DPH zaúčtovať (preúčtovať) tak, ako vyššie píše smith.

Neviem, ktoré DPH máš na mysli, keď píšeš "zaplatené".
Hofffka
14.08.07,16:39
DPH zaplatene mam na mysli, danova povinnost, ktoru v danom mesiaci platim. T.j mam na tej analytike nakumulovane DPH za kazdy mesiac, ktore som platila. Myslim, ze vtomto pripade moja analitka DPH zaplatene je asi nieco podobne ako ma Smith tu 343009, kde preuctuje DPH na vstupe, na vystupe.

Len neviem, ci to myslim tak isto.

Moj postup :
a) vypocitam DPH
b) urobim danove priznanie
c) po zaplateni uctujem 343 DPH zaplatene / 221

Problem je ale, ze ked v mesiaci neplatim, tak to na tej analitike nemam. Mam tam len to, co uctuje oproti banke, t.j. zapltenu DPH.
Paula
14.08.07,16:53
No ja mam analitiku
- DPH na vstupe 34310
- DPH na vystupe 34320
- DPH vratene DU 34330
- DPH zaplatene na DU 34340

Ak máš iba dve DPH-čka a iba tuzemsko, aby si to mala prehľadnejšie a soft Ti dovolí prepisovať už zaúčtované, použi iba 3 analytiky (34310, 34320, 34330) a prepíš všetko nanovo + zaúčtuj každé jedno DP DPH. Výsledkom bude zostatok na 34330 - vzťah voči DÚ (odpočet alebo povinnosť).

Ak máš aj zahraničie, priraď mu tiež analytiku. Popracuješ si, ale stojí to za prehľadnosť a pokoj Tvojej dušičky.
Hofffka
14.08.07,17:20
Dakujem Paula velmi pekne, skusim, neviem, ci mi to vobec system dovoli.

dakujem este raz