marekko
14.08.07,15:17
Ahojte, chcel by som sa spýtať, či tu má niekto skúsenosti s výmazom ťarchy - záložného práva z katastra nehnuteľností.
Predávam byt, mám však záložné právo - ťarchu v prospech banky. Potrebujem urobiť výmaz z katastra nehnuteľnosti.
Neviem však ako dlho to trvá, či treba nejaký poplatok uradiť katastru. Našiel som iba poplatky na vklad a to 2000Skk a 8000Skk.
Robí to kataster hneď na základe tlačiva - potvrdenia od banky? alebo aj tu je nejaká lehota?
ďakujem
willma
14.08.07,13:54
Pokiaľ viem výmaz sa robí na základe písomného potvrdenia veriteľa o vyrovnaní záväzkov, je bezplatný a zvyknú ho robiť asi do 1 týždňa.
josh
14.08.07,16:58
Pokiaľ viem výmaz sa robí na základe písomného potvrdenia veriteľa o vyrovnaní záväzkov, je bezplatný a zvyknú ho robiť asi do 1 týždňa.
So vsetkym suhlasim, ibaze zakonna lehota je 60 dni. Kedze ale zalozne pravo v tomto pripade nezanika vymazom z katastra ale splatenim pohladavky, je nerelevantne, kedy to kataster vymaze.
marekko
17.08.07,11:12
Ahoj Josh, nestraš prosím ťa :-( u mna je to tak, ze veriteľ mi dá súhlas na výmaz zalozneho prava - lebo pre neho zalozim inú nehnutelnost. Dufam, ze v takom prípade to kataster urobí promptne.
Economic
17.08.07,13:16
Aj v tomto prípade sa robí Zmluva o zániku záložného práva a podá sa to s návrhom na zápis na kataster.
Economic
17.08.07,13:19
Aj v tomto prípade sa robí Zmluva o zániku záložného práva a podá sa to s návrhom na zápis na kataster.
Economic
17.08.07,13:24
Je treba urobiť Zmluvu o zániku záložného práva a spolu s návrhom podať na kataster. Pekný deň.
josh
17.08.07,16:57
Je treba urobiť Zmluvu o zániku záložného práva a spolu s návrhom podať na kataster. Pekný deň.
Da sa aj Zmluva o zaniku zalozneho prava, ta sa ale vkladuje, tzn. treba platit kolok. Ked sa to spravi ako potvrdenie (jednostranne), je to zaznamova listina a nie je potrebne ju vkladovat, takato kvitancia je pravne ucinna voci tomu, komu ju ukazes, ihned po podpisani. Nie je treba ju vkladovat (zapisuje sa zaznamom) a neplati sa kolok.
Gandalf99
18.08.07,09:22
Nas pravny poriadok tzv. dohodu o zaniku zalozneho prava nepozna. V zasade zalozne pravo zanika sposobmi uvedenymi v ust. §151md Občianskeho zákonníka, pričom sa samozrejme pripúšťajú aj iné spôsoby zaniku zalozneho prava, ktoré sa dohodnú v záložnej zmluve alebo ktoré vyplývajú z osobitného právneho predpisu. V danom prípade by na výmaz záložného práva stačilo podľa môjho názoru buď jednoduché vyhlásenie záložného veriteľa o vzdaní sa záložného práva alebo už spomínaná kvitancia na základe ktorých by sa výmaz záložného práva z katastra vykonal záznamom bez nutnosti platiť správny poplatok.
lakon
19.01.11,12:46
Nas pravny poriadok tzv. dohodu o zaniku zalozneho prava nepozna. V zasade zalozne pravo zanika sposobmi uvedenymi v ust. §151md Občianskeho zákonníka, pričom sa samozrejme pripúšťajú aj iné spôsoby zaniku zalozneho prava, ktoré sa dohodnú v záložnej zmluve alebo ktoré vyplývajú z osobitného právneho predpisu. V danom prípade by na výmaz záložného práva stačilo podľa môjho názoru buď jednoduché vyhlásenie záložného veriteľa o vzdaní sa záložného práva alebo už spomínaná kvitancia na základe ktorých by sa výmaz záložného práva z katastra vykonal záznamom bez nutnosti platiť správny poplatok.

Dobrý deň

Riešim podobnú situáciu, tak by som sa chcel spýtať či tento popis ešte platí.
Kvitanciu z banky už mám v ruke(síce len 4x, ale hádam to bude stačiť).
Bude stačiť ak to odnesiem na Kataster, alebo k tomu treba napísať ešte nejakú žiadosť? Pokiaľ treba žiadosť ako by mala vyzerať?

Ďakujem
willma
19.01.11,15:50
stačí predložiť na kataster.
lienocka001
19.01.11,15:54
zakonna lehota je 60 dni... tento tyzden som sa presne na to pytala na katastri...