Lienočka
14.08.07,17:49
Ahojte. Viete mi poradiť. Mame uzatvorené dohody o vykonaní práce s študentmi, pretože nezdokladovali štatút študenta (tak som to prevzala od predchodkyne). Prekročili 300 hodín. Možem s nimi uzatvoriť od septembra dohodu o brigádnickej práci študenta, samozrejme s dokladovaním štatútu študenta? Môžu mať v priebehu roka uzatvorené dve druhy dohôd a sleduje sa to osobitne? Myslím limity.
A ešte na potvrdenie, uzatvárate dohody(zatiaľ obe) len na jeden rok a v dalšom kalendárnom roku znovu? Pretože aj s tým som sa teraz stretla, že dohoda bola uzavretá v roku 2005 a trvá. Ja som ich stále uzatvárala maximálne na jeden rok. Tak teraz neviem.:confused: Ďakujem
Jozef Mihál
14.08.07,17:29
Limit 300 (po 1.9.2007 až 350) hodín sa sleduje v súčte za všetky dohody o vykonaní práce uzatvorené medzi jedným a tým istým zamestnancom a zamestnávateľom počas jedného kal. roka.

Ak študenti prekročili na DoVP 300 hodín, pokojne s nimi môžete uzatvoriť dohody o brig.práci študentov - sleduje sa to osobitne.

Dohody je možné uzatvárať na obdobie, zasahujúce do viacerých kal. rokov.
Lienočka
15.08.07,04:35
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
milanr
22.08.07,06:07
Potrebovala by som poradiť, ako poriešiť DoBPŠ, ktorú máme so študentom uzatvorenú do 31.08. Požiadal nás o jej predĺžnie do 15.09., ZĽ s tým súhlasí. Je možné k pôvodnej Dohode vystaviť niejaký Dodatok so znením, že ZC a ZĽ sa dohodli na predĺžení dohody do 15.9. a študent mi prinesie potvrdenie o návšteve VŠ pre nový šk. rok 2007/08. Alebo pôvodnú dohodu musím ukončiť 31.8. + odhláška do SP a urobiť novú dohodu od 1.9. - 15.9 s novou prihláškou do SP. Dík za rady.
uzivatel2
22.08.07,06:33
Potrebovala by som poradiť, ako poriešiť DoBPŠ, ktorú máme so študentom uzatvorenú do 31.08. Požiadal nás o jej predĺžnie do 15.09., ZĽ s tým súhlasí. Je možné k pôvodnej Dohode vystaviť niejaký Dodatok so znením, že ZC a ZĽ sa dohodli na predĺžení dohody do 15.9. a študent mi prinesie potvrdenie o návšteve VŠ pre nový šk. rok 2007/08. Alebo pôvodnú dohodu musím ukončiť 31.8. + odhláška do SP a urobiť novú dohodu od 1.9. - 15.9 s novou prihláškou do SP. Dík za rady.
Stačí dodatok + potvrdenie zo školy
Lámerová
31.08.07,06:17
Dobrý deň,
máme uzatvorenú dohodu o BPŠ so študentmi, ktorý ukončili bakalárske št. a pokračujú ďalej v magist. št. Doniesli mi potvrdenie zo školy, ale iba o ukončení štúdia. Asi som mala s nimi uzatvoriť iba dohodu o vykonaní práce, však? :confused:
milanr
03.09.07,06:31
Máme so študentmi uzatvorené DoBPŠ do 31.12.2007. Do kedy sú povinní predložiť nám potvrdenia o návšteve školy pre šk. r. 2007/2008 ? Čo v prípade, ak ich v priebehu septembra nepredložia ?
veronikasad
03.09.07,06:33
Máme so študentmi uzatvorené DoBPŠ do 31.12.2007. Do kedy sú povinní predložiť nám potvrdenia o návšteve školy pre šk. r. 2007/2008 ? Čo v prípade, ak ich v priebehu septembra nepredložia ?
Aký majú na to dôvod? Vysokoškolákom dávajú potvrdenie pri zápise a ten nebýva v septembri ?U stredoškolákov nevidím žiadny problém.

--------
Veronika
milanr
03.09.07,06:39
Mne ide o to, že potvrdenia, ktoré predložili v 01/2007 pri podpise DoBPŠ mali platnosť do 31.08.2007 a nakoľko dohoda trvá až do 12/2007, dokedy sú povinní nám potvrdenia doručiť. Ja s brigádnikmi nie som v kontakte a tak sa môže stať, že od nového šk. roku už nemusí mať niektorí z nich štatút študenta.
veronikasad
03.09.07,06:43
Mne ide o to, že potvrdenia, ktoré predložili v 01/2007 pri podpise DoBPŠ mali platnosť do 31.08.2007 a nakoľko dohoda trvá až do 12/2007, dokedy sú povinní nám potvrdenia doručiť. Ja s brigádnikmi nie som v kontakte a tak sa môže stať, že od nového šk. roku už nemusí mať niektorí z nich štatút študenta.

Do konca sept., najneskôr do termínu na spracovanie miezd za september, aby si sa vyhol pochybnosti, či je študent alebo nie.Ak je dohodár skutočne študent, nemal by mať s potvrdením problém.

--------
Veronika
Jozef Mihál
03.09.07,07:27
Dalo by sa polemizovať s tvrdením, že študent musí priniesť potvrdenie o návšteve školy teraz v septembri, počas bežiacej DoBPŠ.

Zákonník práce totiž v § 227 ods.1 a § 228 ods.2 hovorí o tom že dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta a že neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Z toho vyplýva, že štatút študenta musí mať tento občan pri uzatváraní dohody - Zákonník práce nerieši napr. situáciu, ak je dohoda uzatvorená na dlhší čas a občan z nejakého dôvodu prestane študovať - nájdete v Zákonníku práce niečo o tom, že vtedy sa DoBPŠ musí ukončiť? Nenájdete.
milanr
03.09.07,09:13
Takže pokiaľ som Vás p. Mihál správne pochopila, ak mi študent už nepredloží žiadne potvrdenie o návšteve školy v pohode môže na uvedenú dohodu do 31.12.2007 pracovať a ja nemusím skúmať, či má v novom šk. roku štatút študenta. A ešte malá otázočka. Môže študent napr. pri podpise dohody v 01/2008 predložiť Potvrdenie o návšteve školy, ktoré mu vystaví škola pri zápise v 10/2007 ? Alebo existuje časové obmedzenie napr., že potvrdenie nesmie byť staršie ako 6 týždňov ? Ďakujem
Jozef Mihál
03.09.07,09:29
Podľa môjho názoru študent nemusí predkladať aktuálne potvrdenie o návšteve školy, ak ho predložil pri podpise dohody.

Pokiaľ ide o druhú otázku, podľa môjho názoru použiť v januári 2008 potvrdenie vystavené v októbri 2007 je možné.
veronikasad
03.09.07,09:36
Podľa môjho názoru študent nemusí predkladať aktuálne potvrdenie o návšteve školy, ak ho predložil pri podpise dohody.

Pokiaľ ide o druhú otázku, podľa môjho názoru použiť v januári 2008 potvrdenie vystavené v októbri 2007 je možné.
p. Mihál, nie som zástancom byrokracie, prácu si snažím max. uľahčiť, ale v prípade DoBPŠ, ak je uzatvorená na dlhšie obdobie, by som potvrdenie o návšteve školy pýtala každý rok. Po predchádzajúcich skúsenostiach - radšej jeden papier navyše, ako márniť čas dohadovaním sa pri príp. kontrole.

----------
Veronika
Laura1
03.12.07,17:51
Dobrý deň,
môžem uzavrieť dohodu o brigádnickej práce so študentom, ktorý už má podpísanú jednu dohodu s iným zamestnávateľom?
Pokiaľ viem, áno, ale nie som si istá, ak podpísal vyhlásenie ....v predchádzajúcej firme, myslím si, že u nás musí platiť daň z príjmov. Zrejme mám zistiť, ktoré mesiace pracoval v predchádzajúcej firme, či súčasne bude brigádovať aj tam aj u nás .....
Ďakujem za pomoc.
Laura
dadasv
03.12.07,18:08
Dobrý deň,
môžem uzavrieť dohodu o brigádnickej práce so študentom, ktorý už má podpísanú jednu dohodu s iným zamestnávateľom?
Pokiaľ viem, áno, ale nie som si istá, ak podpísal vyhlásenie ....v predchádzajúcej firme, myslím si, že u nás musí platiť daň z príjmov. Zrejme mám zistiť, ktoré mesiace pracoval v predchádzajúcej firme, či súčasne bude brigádovať aj tam aj u nás .....
Ďakujem za pomoc.
Laura


Myslím, že nie si povinná zisťovať, či už má študent s niekým uzatvorenú DoBPš a môžeš ju uzavrieť. Ak podpíše vyhlásenie u teba aj iného zamestnávateľa, je to jeho chyba. Veď za normálnych okolností ani nemôžeš zistiť, či nemá podpísané vyhlásenie aj u viacerých zamestnávateľov. On je zodpovedný za to, že má podpísané zároveň len jedno vyhlásenie, resp. že si uplatňuje nezdaniteľnú časť len u jedného zamestnávateľa. Môžeš ho upozorniť, že v prípade, že si ju uplatňuje u viacerých porušuje zákon a že v konečnom dôsledku bude musieť v daňovom priznaní daň doplatiť, ale nič viac.