kura
14.08.07,21:53
Neviem či sa s tým už niekto stretol, ale mne dnes moj zamestnávateľ povedal, že mi zajtra skontroluje zásuvky v mojom stole, či tam udržujem poriadok,čo ma nenormálne rozhodilo, pretože sa tam určite hrabal, keď som mala jeden deň dovolenky a mne sa to zdá že už zachádza pridaleko. Nie som malé decko, sú tam aj moje osobné " ženské veci" a zdá sa mi to dehonestujúce a podľa môjho názoru aj protiprávne. Má na to právo aby mi takto prehrabával moje veci? Je na to nejaký paragraf?
Chobot
15.08.07,06:34
Neviem či sa s tým už niekto stretol, ale mne dnes moj zamestnávateľ povedal, že mi zajtra skontroluje zásuvky v mojom stole, či tam udržujem poriadok,čo ma nenormálne rozhodilo, pretože sa tam určite hrabal, keď som mala jeden deň dovolenky a mne sa to zdá že už zachádza pridaleko. Nie som malé decko, sú tam aj moje osobné " ženské veci" a zdá sa mi to dehonestujúce a podľa môjho názoru aj protiprávne. Má na to právo aby mi takto prehrabával moje veci? Je na to nejaký paragraf?

Myslím, že priamo takto to v ZP nebude upravené. Určite to však nie je z jeho strany korektné.

Zamestnávateľ podľa všeobecných predpisov musí vytvárať vhodné pracovné podmienky. Medzi tie patrí aj určenie priestoru na odkladanie osobných vecí zamestnanca. ZP síce priamo nehovorí, že také miesto musí byť určené, ale dá sa to vyvodiť z § 193 - Zodpovednosť zamestnávateľa za škodu na odložených veciach, kde sa píše nasledovné:

"(1) Zamestnávateľ zodpovedá za škodu na veciach, ktoré si u neho zamestnanec odložil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním na mieste na to určenom, a ak nie je také miesto určené, potom na mieste, kde sa obvykle odkladajú. Za veci, ktoré sa do zamestnania obvykle nenosia, zamestnávateľ zodpovedá, len ak ich prevzal do úschovy, inak najviac do sumy 5 000 Sk."

Takže ak aj nemáte priamo určené miesto na odkladanie vecí, zásuvka v stole je typickým miestom, ktoré môže byť považované ako "obvyklé miesto" na odkladanie osobných vecí. Na mieste zamestnancov by som dokonca žiadal, aby to bolo uzamykateľné. A keď to je raz uzamknuté a mám tam osobné veci, zamestnávateľ nemá právo hrabať s v mojich veciach (hraničí to s obmedzením osobnej slobody).

Ak by aj násilím otvoril tú zásuvku, tak by som ho obvinil, že mi zmizla nejaká obvyklá osobná vec (napr. mobil) a žiadal by som náhradu škody.

Podľa mňa, na prehliadanie osobných vecí má právo jedine v prípade podozrenia na trestnú činnosť a aj to len v súčinnosti s policajným orgánom.

Mylím, že mu treba dať jednoznačne na javo, že to si dovoľovať nemôže. Ak by argumentoval, že stôl je majetkom firmy, tak nech písomne určí miesto na odkladanie osobných vecí inde (uzamykateľná skrinka) a potom nech si s tým stolom robí čo chce.
Chobot
11.09.07,09:50
Zamestnávateľ podľa všeobecných predpisov musí vytvárať vhodné pracovné podmienky. Medzi tie patrí aj určenie priestoru na odkladanie osobných vecí zamestnanca. ZP síce priamo nehovorí, že také miesto musí byť určené, ...

Doplním, že som našiel, že je táto povinnosť priamo určená. Je to v § 151 ods. 3:

"(3) Zamestnávateľ je povinný zaistiť bezpečnú úschovu najmä zvrškov a osobných predmetov, ktoré zamestnanci obvykle nosia do zamestnania, ako aj obvyklých dopravných prostriedkov, ak ich zamestnanci používajú na cestu do zamestnania a späť s výnimkou motorových vozidiel. Túto povinnosť má aj voči všetkým ostatným osobám, ak sú pre neho činné na jeho pracoviskách."
kovacic
30.11.09,09:52
Zamestnávatel môjho syna si neplny svoje povinnosty;nevyplaca mzdu načas(až na konci mesiaca),už dva mesiace nedal stravovacie listky,pracovne oblečenie a obuv,čistiace prostredky a pitny režim to su nezname pojmy.Poraďťe,mám sa obratiť na niaky štatny úrad,alebo riešiť problem osobne?
Chobot
30.11.09,10:07
Zamestnávatel môjho syna si neplny svoje povinnosty;nevyplaca mzdu načas(až na konci mesiaca)

AK v pracovnej zmluve nie je určený presný výplatný termín, tak v zmysle ZP je výplata splatná do konca nasledujúceho mesiaca (teda za mesiac október je povinný vyplatiť do konca novembra). Pokiaľ to robí tak, tak je to v súlade so ZP.


,už dva mesiace nedal stravovacie listky.

Ani nijako inak nezabezpečuje obedy? Potom porušuje povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo ZP a je možné to ohlásiť na inšpektorát práce. Ten síce nezabezpečí, aby tie lístky dostávali, ale môže mu uložiť pokutu.


,pracovne oblečenie a obuv,čistiace prostredky a pitny režim to su nezname pojmy.

Toto nie je povinné pre všetkých zamestnancov. Záleží od pracovného zaradenia a sociálnej politiky zamestnávateľa.


Poraďťe,mám sa obratiť na niaky štatny úrad,alebo riešiť problem osobne?

Môžeš aj osobne (pohovorom), alebo dať podnet na IP.