polka
14.08.07,22:59
Rada by som vedela, kto má podľa zákona právo kontrolovať mzdára, teda všetku agendu, týkajúcu sa miezd. Ide predsa o ochranu osobných údajov, preto si myslím, že na to majú právo len určené zložky.
Zoltán Kovács
14.08.07,21:03
Rada by som vedela, kto má podľa zákona právo kontrolovať mzdára, teda všetku agendu, týkajúcu sa miezd. Ide predsa o ochranu osobných údajov, preto si myslím, že na to majú právo len určené zložky.

Daňový úrad, Sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne, Inšpektorát práce, Živnostenský úrad. Samozrejme každá inštitúcia má právo kontrolovať tú časť mzdovej agendy, ktorá patrí do jej pôsobnosti - aspoň si myslím.
polka
14.08.07,21:15
A čo zriaďovateľ? Sme škola s právnou subjektivitou, zriaďovateľom je obec. Má zriaďovateľ právo posielať školskej mzdárke na kontrolu ich vlastnú mzdárku? Veď ona nie je ani kontrolór, ani nijaký kontrolný orgán, ale mzdárka OcÚ.
Iveta Matlovičová
15.08.07,03:53
podľa mňa nemá právo, no to sú tu vyššie uvedené inštitúcie, a ak chcú kontrolovať čerpanie rozp.prostriedkov na to je v zmysle zákona zriadená funkcia hlavného kontrolóra - ten kompetentný je
polka
15.08.07,10:15
Predsa len, veľmi rada by som vedela, napr. od p. Mihála, ako to s tou kontrolou je podľa zákona. Nemôžem sa dostať do problémov napr. od zamestnancov za to, že dovolím nahliadať do všetkých mzdových spisov mzdovej účtovníčke OcÚ, ktorá nie je kontrolórom OcÚ?
TinkiDinki
15.08.07,10:38
Ja sa domnievam že zriaďovateľ má právo poveriť kompetentnú osobu vykonať "nezávislú" kontrolu v ktorejkoľvek svojej prevádzkárni.

ALE

Predtým musí byť táto osoba riadne poučená a asi by mala mať aj podpísané náležité vyhlásenie (resp.niečo podobné) o tom aby ďalej cez ňu neunikali osobné informácie.

U Vás pred vykonaním takejto kontroly by sa táto osoba mala preukázať aj písomným poverením (zriaďovateľa) a aj by Vám mala predložiť fotokópiu (vyhlásenia) o nešírení osobných údajov.

Vy by Ste si mali zadokumentovať, že tam táto osoba bola a prefotiť oba pre Vás dôležité doklady.

Z pohľadu zriaďovateľa sa mi obecná mzdová účtovníčka vidí dostatočne znalá aby niekde skontrolovala inú mzdovú účtovníčku.

Hľadanie závad kontrólnymi orgámni je nezdravé (tie už dávajú pokuty)

To ako keby ste kontrolovali požiarnu bezpečnosť budovy požiarnikmi počas hasenia požiaru;)