brčko
15.08.07,00:26
Prosím Vás, ktorý § Zákonníka práce hovorí o dohode o vyplatení odstupného ak sa zamestnanec "vzdáva" výpovednej doby pri výpovedi danej zamestnávatelom?
Výpoved + výpov. doba je § 62-63,
odstupné §76,
no tú dohodu nejako nemôžem nájsť!!!

Dakujem vopred!
marco04
15.08.07,09:07
Poprosím zamestnanec dostal k 31.7.2007 výpoveď z nadbytočnosti, vzdáva sa výpovednej doby, avšak sám si uviedol že pracovný pomer končí k 1.8.2007, ZP však hovorí, že musí skončit prac pomer pred plynutím výpovednej lehoty. Má nárok na odstupné.Ďakujem
Gabi03
15.08.07,09:10
Ak výpovedná doba začala plynúť 1.8.2007 a dovtedy nepožiadal o skončenie PP skôr, nemá nárok na odstupné.
katka50
15.08.07,09:33
Ak výpovedná doba začala plynúť 1.8.2007 a dovtedy nepožiadal o skončenie PP skôr, nemá nárok na odstupné.
Myslím si, že ak začala plynúť výpovedná doba-záleží na zamestnávateľovi, či vyplatí odstupné. Viď ZP § 76 ods. 1, kde sa píše môže.
Chobot
15.08.07,09:36
Poprosím zamestnanec dostal k 31.7.2007 výpoveď z nadbytočnosti, vzdáva sa výpovednej doby, avšak sám si uviedol že pracovný pomer končí k 1.8.2007, ZP však hovorí, že musí skončit prac pomer pred plynutím výpovednej lehoty. Má nárok na odstupné.Ďakujem

Toto je typický, podľa mňa neseriózny, prístup, keď výpoveď doručia v posledný deň mesiaca. Zamestnancovi potom zostáva len pár hodín (ak to doručia poobede, tak len minút), aby sa rozhodol, či chce 2 mesiace pracovať alebo zobrať odstupné.

Pokiaľ v ten istý deň, 31.7.2007, oznámil (aj na rukou napísanom liste), že chce skončiť pred začiatkom výp. doby, tak zamestnávateľ je povinný tak urobiť. Nezáleží an tom, že v tom liste uvedie nejaký nesprávny dátum - hlavné, že je zámer jasný.

Ak to však bolo doručené až 1.8.2007, tak bohužiaľ je pre neho už neskoro a musí si výpovednú dobu odpracovať. Stále je tam však možnosť, že by sa dohodli (aj počas výpovednej doby) na skončení PP dohodou napr. k 1.9.2007 s jednomesačným odstupným, ak je k takej dohode naklonený aj zamestnávateľ. Nič im také niečo nezakazuje.
Gabi03
15.08.07,09:45
Myslím si, že ak začala plynúť výpovedná doba-záleží na zamestnávateľovi, či vyplatí odstupné. Viď ZP § 76 ods. 1, kde sa píše môže.

Ak čítam A, musím čítať aj B.
Kuk do ZP § 76 ods. 2. ;)
Gabi03
15.08.07,09:54
Ak to však bolo doručené až 1.8.2007, tak bohužiaľ je pre neho už neskoro a musí si výpovednú dobu odpracovať. Stále je tam však možnosť, že by sa dohodli (aj počas výpovednej doby) na skončení PP dohodou napr. k 1.9.2007 s jednomesačným odstupným, ak je k takej dohode naklonený aj zamestnávateľ. Nič im také niečo nezakazuje.

Je v takomto prípade to odstupné daňový nákladom? Myslím, že nie. :confused: :rolleyes:
Chobot
15.08.07,10:00
Je v takomto prípade to odstupné daňový nákladom? Myslím, že nie. :confused: :rolleyes:

Nie, nie je. Ale zamestnávateľovi nič nebráni ho poskytnúť, ak je ochotný ho dať aj tak.
brčko
15.08.07,10:03
Odporúčam venovať pozornosť odseku 2 v §76 Zákonníka práce ;)

Dakujem endrju!
Aktualizujem si knižný Zákonník práce z r.2002 (teda pre mna zaujímave §)a zistila som, že aktualizujem znenie platné od 1.9.07. A tam je už zmena. §76 ods.2) hovorí už o inom
a v ods.1) pri nároku na odstupné pri skončení PP vypadlo "pred začiatkom plynutia výpovednej doby".

Skoro sa mi až zdá, že by bolo možné nechať plynúť výpovednú dobu 2 (resp. 3) mesiace a potom ešte dostať odstupné za tie 2 (resp.3) mesiace.
Čo myslíte?
Chobot
15.08.07,10:06
Dakujem endrju!
Aktualizujem si knižný Zákonník práce z r.2002 (teda pre mna zaujímave §)a zistila som, že aktualizujem znenie platné od 1.9.07. A tam je už zmena. §76 ods.2) hovorí už o inom
a v ods.1) pri nároku na odstupné pri skončení PP vypadlo "pred začiatkom plynutia výpovednej doby".

Skoro sa mi až zdá, že by bolo možné nechať plynúť výpovednú dobu 2 (resp. 3) mesiace a potom ešte dostať odstupné za tie 2 (resp.3) mesiace.
Čo myslíte?

Podľa nového znenia ZP je to tak, ako to sa ti to zdá. Teda nezdá sa ti to, ale bude to tak. V prípade výpovede z uvedených dôvodov dostane zamestnanec odstuné a zároveň bude pracovať počas výp. doby.

Akurát sa mení to, že v prípade výpovede sa zamestnanec nemôže jednostranne rozhodnúť, že miesto výp. doby chce odstupné. Môžu sa ale dohodnúť tak, ako to bolo kedysi (pamätám si, že niekedy v rokoch 95 - 96), že pokiaľ zamestnanec súhlasí s dohodou, že skončí hneď dostane k 2-mesačnému odstupnému ešte 2 mesiace odstupného.

Teda ak sa dohodnú môžu nastať rôzne alternatívy (v prípade zamestnanca, ktorý neodpracoval viac ako 5 rokov):
a) 2 mesačné odstupné + 2 mesiace výpovedná doba
b) 3 mesačné odstupné + 1 mesiac výpovedná doba
c) 4 mesačné odstupné + žiadna výpovedná doba
d) prípadne vyššie odstupné (lebo nový zákonník uvádza, že mu patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku...).
marco04
15.08.07,10:28
Toto je typický, podľa mňa neseriózny, prístup, keď výpoveď doručia v posledný deň mesiaca. Zamestnancovi potom zostáva len pár hodín (ak to doručia poobede, tak len minút), aby sa rozhodol, či chce 2 mesiace pracovať alebo zobrať odstupné.

Pokiaľ v ten istý deň, 31.7.2007, oznámil (aj na rukou napísanom liste), že chce skončiť pred začiatkom výp. doby, tak zamestnávateľ je povinný tak urobiť. Nezáleží an tom, že v tom liste uvedie nejaký nesprávny dátum - hlavné, že je zámer jasný.

Ak to však bolo doručené až 1.8.2007, tak bohužiaľ je pre neho už neskoro a musí si výpovednú dobu odpracovať. Stále je tam však možnosť, že by sa dohodli (aj počas výpovednej doby) na skončení PP dohodou napr. k 1.9.2007 s jednomesačným odstupným, ak je k takej dohode naklonený aj zamestnávateľ. Nič im také niečo nezakazuje.
Musím reagovať, výpoveď bola doručené 17.7.2007 nemyslím, že by sme neboli korektní, ide o to, že zamestnanec si sám napísal dátum, kedy chce skončiť pracovný pomer, my sme nediktovali, aj odstupné sme vyplatili už v terajšej výplate, ale len 2 mesacné ako je zo ZP, avšak teraz si zmyslel, že chce ešte 1 mesiac, čo pravdaže podľa kolektívnej zmluvy ,by mu patrilo, avšak sa nám zdá od neho nefér, že my akceptujeme zlý dátum ale on chce celú ruku. To nehovorím, že od 18.7. do konca mesiaca bol na PN a celá minuloročná a tohto ročná dovolenka sa mu samozrejme preplatila.
Chobot
15.08.07,10:39
Musím reagovať, výpoveď bola doručené 17.7.2007 nemyslím, že by sme neboli korektní, ide o to, že zamestnanec si sám napísal dátum, kedy chce skončiť pracovný pomer, my sme nediktovali, aj odstupné sme vyplatili už v terajšej výplate, ale len 2 mesacné ako je zo ZP, avšak teraz si zmyslel, že chce ešte 1 mesiac, čo pravdaže podľa kolektívnej zmluvy ,by mu patrilo, avšak sa nám zdá od neho nefér, že my akceptujeme zlý dátum ale on chce celú ruku. To nehovorím, že do konca mesiaca bol na PN a celá minuloročná a tohto ročná dovolenka sa mu samozrejme preplatila.

Ak ste mu doručili výpoveď 17.7., tak moje slová o neserióznosti sa vás vôbec netýkajú, to sa týkalo tých zamestnávateľov, ktorí tak urobia v posledný deň mesiaca.

Na pochybách som ale z toho ostatného textu. Najmä z poznámky, že podľa kolektívnej zmluvy má nárok ešte na 1 mesačné odstupné. Tak má nárok ale nie? Ako to máte v kolektívnej zmluve ošetrené, za akých podmienok mu toto odstupné patrí?

Už som uviedol, že akceptovať zlý dátum by som nepokladal za ústupok zamestnávateľa. Dôležité je, že zamestnanec do konca júla doručil žiadosť o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby.

To o preplatenej dovolenke by som na tvojom mieste tiež nezdôrazňoval ako ústretovosť, to máte predsa povinnosť zo zákona. A PN? Možno bol naozaj chorý a ak nie, tak aj tak voči tomu nič neurobíte. Aspoň ste mu nemuseli platiť mzdu (dostal len 10 dní náhradu 55% a zvyšok od SP).
Ela222
15.08.07,10:50
Chcem sa spýtať k odstupnému podľa nového zákonníka platného od 1. 9. 2007. Kolegyne ma presviedčajú, že aj keď si sám zamestnanec dá vypoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou, tak dostane podľa nového dvojmesačné odstupné. Ja som však nič také v novom zákonníku nenašla. Iba ak zamestnávateľ dá výpoveď zamestnancovi, tak či odpracuje alebo neodpracuje výpovednú dobu, dostane odstupné. Tak ako je to?
Tweety
15.08.07,10:54
Chcem sa spýtať k odstupnému podľa nového zákonníka platného od 1. 9. 2007. Kolegyne ma presviedčajú, že aj keď si sám zamestnanec dá vypoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou, tak dostane podľa nového dvojmesačné odstupné. Ja som však nič také v novom zákonníku nenašla. Iba ak zamestnávateľ dá výpoveď zamestnancovi, tak či odpracuje alebo neodpracuje výpovednú dobu, dostane odstupné. Tak ako je to?
Odstupné bude patriť zamestnancovi, s ktorým skončí PP zamestnávateľ výpoveďou podľa § 63 odst.1 písm.a, alebo b, alebo, ak stratil podľa zdravot. stavu spôsobilosť....
Chobot
15.08.07,10:54
Chcem sa spýtať k odstupnému podľa nového zákonníka platného od 1. 9. 2007. Kolegyne ma presviedčajú, že aj keď si sám zamestnanec dá vypoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou, tak dostane podľa nového dvojmesačné odstupné. Ja som však nič také v novom zákonníku nenašla. Iba ak zamestnávateľ dá výpoveď zamestnancovi, tak či odpracuje alebo neodpracuje výpovednú dobu, dostane odstupné. Tak ako je to?

Tak ako hovoríš ty. nárok na odstupné je len v prípade výpovede podľa § 63 a) a b) a čiastočne c) alebo dohodou z tých istých dôvodov.

Pokiaľ dá výpoveď zamestnanec, tak nárok na odstupné nemá.