enad
15.02.05,12:24
Môžem šudentovi VŠ vypísať príkaznu zmluvu? AKe povinnosti z toho vyplývajú, myslím odvody a platenie dani ešte za rok 2004
ĎAKUJEM. Je to súrne
luebchenko
15.02.05,11:34
I ja by som rada, len je tam nejaký zádrhel s tou výškou, že do koľko koruniek to ľudia bez iného príjmu nemusia priznať a zdaniť. V podobnej debate padla poznámka, že hranica tých rádovo 40.tis. platí až pre rok 2005 a ak mali napr. dôchodcovia či študenti tento príjem na príkaznú zmluvu v r. 2004, že by na nich DU mohol nabehnúť a dodaniť im to!!! Nebol niekto na nejakom školení o dani z príjmov a DP za r. 2004, kde by sa o tomto debatovalo? Inak tomu študentovi - ak by si sa rozhodla že to riskneš, nesmieš dať viac ako 3000/mesačne, aby nemusel platiť ZP. Tiež budem rada, ak sa k tomu niekto fundovanejšie, i s odvolávkou na § vyjadrí :D
momo1050
15.02.05,11:54
ja som sice neabsolvovala skolenie, ale zo zakonom a z ostatnych prispevkov som to pochopila tak, ze ak mam za rok 2004 prijem do 40 416 Sk (ktory moze byt z cohokolvek), tak nepodavam danove priznanie. Ak vyplatim studentovi na prikaznu zmluvu odmenu - napr. v decembri 40 000,- a nemal v priebehu roka 2004 iny prijem, tak nepodava danove priznanie. Ak ide o prikaznu zmluvu, ktora nevykazuje znaky zavislej cinnosti, tak by nemal platit ani zdravotne poistenie,
luebchenko
15.02.05,11:59
enad
15.02.05,12:00
no, takto nejako som si to predstavovala. Mne by ani nevadilo zaplatiť tých 420,- Sk na ZP, podstatné je, že znížim daňový základ sebe. Dala by som mu trebars jednorázové preinstalovenie 50 ks PC v nejakej velkej firme. To predsa nie je závislá činnosť. Aj tak si neviem predstaviť, ako by tie odvody do ZP zaplatil,ked priakzna zmluva nie je ohraničená, takže ťažko povedať za aku dobu by to platil. Väčšinou sa to robi ako jednorázovka a po ukončení dojednanej úlohy sa vyplatí suma.
Inak k tej sume cca 40 000,- do ktorej sa nemusí podať daň.priznanie. Ja som bola včera na DU v TT, a tam mi povedali, že do tejto sumy sa DP nepodáva, iba ak by vyzvali oni toho daňovníka. Tak neviem
luebchenko
15.02.05,12:06
A v akom prípade budú vyzývať to ti nepovedali? :D Vieš si predstaviť, že dám mojim dôchodcom príkaz.zmluvy a zrazu na nich nabehne DU :D ? Asi by som ich mala na svedomí :D
Janca
15.02.05,12:08
Podla mna to bude nahodny vyber, lebo bonzaky su az od 100 tis. Sk, tak od Teba to nebudu vediet. Asi by som ich na to upozornila.
Ale tu je tema na studentov a podla mna je to o niecom inom ako dochodci, nie ?
luebchenko
15.02.05,12:11
Podla mna to bude nahodny vyber, lebo bonzaky su az od 100 tis. Sk, tak od Teba to nebudu vediet. Asi by som ich na to upozornila.
Ale tu je tema na studentov a podla mna je to o niecom inom ako dochodci, nie ?
Prečo? ak sa budeme držať hornej hranice cca 40.000 (u študenta kvôli ZP len cca 35.900) a predpokladu, že nemajú iný príjem je dôchodca rovnako použiteľný :D ba o kus viac :D
Janca
15.02.05,12:32
Lebo ak urobim prikaznu zmluvu so studentom, ktoremu zrazim dan, tak aj do vysky 40.000 mu doporucim, aby si danove priznanie urobil, aby mu bola cela dan vratena. U dochodcu to bude len rozdiel do dochodku, nie ? A co sa tyka ZP a studenta na prikaznu zmluvu, nakolko pojde o zavisly vztah, tam si dam len pozor, aby nepresvihol mesacne vysku minimalnej mzdy nielen mesacne ale aj hodinovo. Preto tohoto roku urobim radsej prikaznu zmluvu ako dobps, lebo napr. v mojom pripade mi vyjde lepsie rozlozit ten prijem, ktory mu chceme dat na povoleny pocet odrobenych hodin. V prepocte by mi na dobps na hodinu jeho odmena presiahla min. hodinovu mzdu.

Ibaze by si Ty hovorila o prikaznej zmluve, ktora je "osetrena" tak, ze nepojde o zavislost /to neriskujem/ a potom mnou uvedene argumenty su neopodstatnene.
luebchenko
15.02.05,12:38
Lebo ak urobim prikaznu zmluvu so studentom, ktoremu zrazim dan, tak aj do vysky 40.000 mu doporucim, aby si danove priznanie urobil, aby mu bola cela dan vratena. U dochodcu to bude len rozdiel do dochodku, nie ? A co sa tyka ZP a studenta na prikaznu zmluvu, nakolko pojde o zavisly vztah, tam si dam len pozor, aby nepresvihol mesacne vysku minimalnej mzdy nielen mesacne ale aj hodinovo. Preto tohoto roku urobim radsej prikaznu zmluvu ako dobps, lebo napr. v mojom pripade mi vyjde lepsie rozlozit ten prijem, ktory mu chceme dat na povoleny pocet odrobenych hodin. V prepocte by mi na dobps na hodinu jeho odmena presiahla min. hodinovu mzdu.

Ibaze by si Ty hovorila o prikaznej zmluve, ktora je "osetrena" tak, ze nepojde o zavislost /to neriskujem/ a potom mnou uvedene argumenty su neopodstatnene.
Presne na takú som myslela. Žiadne dane. Dá sa robiť príkazná zmluva na závislú činnosť? Príkazná je práve o tej nezávislosti, nie? I keď mi je jasné, že je to riziko a že to neradi na DU uznávajú.
enad
15.02.05,12:45
Ved prave o tom to je, treba to tak sformulovať, aby to nebola závisla činnost.A potom si to aj obhajiť. Len stale neviem, či má alebo nemá ten študáčik zaplatiť do ZP, a ak ano, tak z akej sumy. Lebo v prikaznej zmluve nebude uvedený počet hodin, za ktoré to ma spraviť. Tam dostane len ULOHU,ktoru ma splniť.
Je super chodiť na takého porady, a ešte k tomu aj z domu a v pyžame. Je to SUPER!!!
luebchenko
15.02.05,13:17
študent platí ZP, ak zarobí 3000 mesačne a viac. Na druhej strane, ak je to na príkaznú zmluvu a budeme predpokladať, že prikazujúca firma to nikde nehlási (má to ovšem v evidencii ako náklad a výdavok), žiadna daň sa nezaplatí, neodvedie.... kto mu príde na to, že zarobil viac ako 3000 mesačne a dá si tú robotu, aby si zistil v ktorej ZP je a bonzol ho? :D
enad
15.02.05,13:42
študent platí ZP, ak zarobí 3000 mesačne a viac. Na druhej strane, ak je to na príkaznú zmluvu a budeme predpokladať, že prikazujúca firma to nikde nehlási (má to ovšem v evidencii ako náklad a výdavok), žiadna daň sa nezaplatí, neodvedie.... kto mu príde na to, že zarobil viac ako 3000 mesačne a dá si tú robotu, aby si zistil v ktorej ZP je a bonzol ho? :D
Mas pravdu,že by sa to asi ťažko zisťovalo. To by musela byť kontrola zo ZP. ALe to si neviem predstaviť. Len by som bola radšej,keby to bolo čisté. Keby som mu napr. vyplatila až 70000,- a on by podal daň.priznanie, hoci po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky bude aj tak daň nulová.
luebchenko
15.02.05,13:50
Mas pravdu,že by sa to asi ťažko zisťovalo. To by musela byť kontrola zo ZP. ALe to si neviem predstaviť. Len by som bola radšej,keby to bolo čisté. Keby som mu napr. vyplatila až 70000,- a on by podal daň.priznanie, hoci po odpočítaní nezdaniteľnej čiastky bude aj tak daň nulová.
Tam by už ale to riziko povinnosti zaplatiť ZP (viac ako 3000 mesačne :D ) kus viac zistiteľné! Ale fakt neviem, kto a ako by to hľadal! Má s tým niekto nejakú konkrétnu skúsenosť?
ZuzanaP
16.02.05,10:44
Keď som sa pýtala v ZP, tak mi bolo povedané, že už neplatí hranica Sk 3000, zamestnávateľ platí len úrazové poistenie, nezáleží koľko zarobí - teda na dohodu o vykonaní práce.
Janca
16.02.05,11:10
Na zaklade coho stale spominate v roku 2005 hranicu 3000 Sk ?
katka54
04.07.05,09:05
Ahojte.

Som študentka VŠ, moj znamy ma trochu problemy s uctovnictvom a potrebuje si znizit naklady. Poprosil ma, ci by som mu nepodpisala prikaznu zmluvu na 40 000,- za to ze som prenho robila hostesku. Rada to prenho spravim, ale potrebovala by som vediet ci z toho mozem mat v buducnosti problemy, ci budem mat stale narok na statom platene ZP, ci odomna nebude moct DU vymahat nejaku dan atd. Okrem toho mi spominal ze je to Ok ak mimo tohto prijmu nemam ziedne dalsie. Na aku dlhu dobu toto obmedzenie plati? Rada by som totiz nejake tie prijmy - hlavne cez leto mala. Dakujem.
enad
16.03.06,06:38
Ahojte.
Dali sme študentovi v r.2005 príkaznú zmluvu. Všetko nám je jasné, len neviem, či si môžu jeho rodičia uplatniť daňový bonus. Resp. do akej sumy môže mbyť tá PK, aby si ho mohli uplatniť. Ďakujem a želám pekný deň !!!
KEJKA
16.03.06,08:33
Na daňový bonus nemá vplyv vlastný príjem dieťaťa, ak sú splnené podmienky - maloletosť, či príprava na budúce povolanie, bývanie v spol. dom. atp.