jerryau
15.08.07,08:54
Zdravim!

Som tu novy, a do uctovnictva sa velmi nerozumiem. Chcel by som sa spytat aky je postup pri zruseni zivnosti. Mam zivnost 2 roky, a kedze odchadzam do zahranicia potrebujem ju zrusit. Mam taktiez na firmu auto ktore by som chcel predat. Je lepsie auto predat este ked mam zivnost, alebo az po zruseni? Ak predam auto az po zruseni zivnosti, ako by som mal postupovat (co treba kde najprv odhlasit, atd.???)?

Dakujem,
Jerry
mysimis
15.08.07,07:00
Zdravim!

Som tu novy, a do uctovnictva sa velmi nerozumiem. Chcel by som sa spytat aky je postup pri zruseni zivnosti. Mam zivnost 2 roky, a kedze odchadzam do zahranicia potrebujem ju zrusit. Mam taktiez na firmu auto ktore by som chcel predat. Je lepsie auto predat este ked mam zivnost, alebo az po zruseni? Ak predam auto az po zruseni zivnosti, ako by som mal postupovat (co treba kde najprv odhlasit, atd.???)?

Dakujem,
Jerry

Pokiaľ chceš zrušiť ŽL musíš začať na živnostenskom úrade. Tam si vyplníš žiadosť o zrušenie ŽL a na základe tejto žiadosti dostaneš rozhodnutie o zrušení. S týmto dokladom musíš ísť na DÚ, SP, ZP a odhlásiš sa z uvedených inštitúcií. /Skús zvážiť či by sa Ti neoplatilo len pozastaviť živnosť./
Auto po jeho predaji musíš zdaniť, čiže je jedno či ho predáš počas trvania živnosti alebo po jej zrušení.
betka
15.08.07,09:31
Ak auto predáte počas podnikania pred zrušením živnosti, pôjde o Váš príjem z podnikania, zvýši sa Vám ZD, pretože ide o príjem z nakladania z OM. Ako dańový výdavok si uplatníte ZC auta.

Par.6-príjmy z podnikania....
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.


Ak auto predáte po zrušení živnosti, pôjde o Váš ostatný príjem podľa 8/1/c. a ako dańový výdavok si uplatníte (8/5/c) ZC ak ide o majetok, kt. bol zahrnutý do OM.

§ 8 Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

c) príjmy z predaja hnuteľných vecí

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

Vo Vašom prípade sa na Vás nebude vzťahovať oslobodenie od dane, pretože auto bolo zaradené do OM.

Oslobodené od dane (par.9)
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
annab
22.08.07,16:55
betka precitala som si tvoju odpoved a mam otazku ak mozem poprosit.
manzelovi idem k 31.8. rušiť zivnost. kedze sa preregistroval v mesiaci maj 2007 i ineho okresu do BA vsetky prehlasenia som spravila, ale zaroven som auto odhlasila z ICO a v BA nahlasila na osobu, takze uz nie je zapisane na zivnost.
teraz po zruseni zivnosti auto predame, jeho nadobudacia cena bola 500 tis a predaj bude dajme tomu 300 tis. musi zaplatit dan a ked tak z coho auto sme odpisovali len v roku 2005 a v roku 2006 mal pausal. velmi pekne dakujem za odpoved.
ohlaom obehavania uradov tie veci ako informovat DU,SP, ZP sa nedaju vybavit aj pisomne postou ak budem mat uz z uradu doklad o zruseni zivnosti?
este raz dakujem annab
Zoltán Kovács
22.08.07,17:01
betka precitala som si tvoju odpoved a mam otazku ak mozem poprosit.
manzelovi idem k 31.8. rušiť zivnost. kedze sa preregistroval v mesiaci maj 2007 i ineho okresu do BA vsetky prehlasenia som spravila, ale zaroven som auto odhlasila z ICO a v BA nahlasila na osobu, takze uz nie je zapisane na zivnost.
teraz po zruseni zivnosti auto predame, jeho nadobudacia cena bola 500 tis a predaj bude dajme tomu 300 tis. musi zaplatit dan a ked tak z coho auto sme odpisovali len v roku 2005 a v roku 2006 mal pausal. velmi pekne dakujem za odpoved.
ohlaom obehavania uradov tie veci ako informovat DU,SP, ZP sa nedaju vybavit aj pisomne postou ak budem mat uz z uradu doklad o zruseni zivnosti?
este raz dakujem annab

Čo znamená mal paušál?
Bolo auto zahrnuté do obchodného majetku?
Píšeš,že mal paušál a zároveň, že auto bolo registrované na IČO. Tieto dve veci nejak nejdú dokopy.

Ak si uplatňoval paušálne náhrady na auto, tak nemohol mať zaradené do majetku (auto na IČO). Ak bolo auto registrované na IČO, potom si mal uplatniť skutočnú spotrebu, a všetky výdavky spojené s prevádzkovaním auta (teda PZP, havarijné poistenie, opravy...).

Ak auto využíval na dosahovanie a udržanie zdaniteľných príjmov, teda na podnikanie, tak predaj takéhoto auta nie je oslobodená od platenia dane. Až po uplynutí 5 rokov od roku, kedy prestal auto používať na podnikanie.

Červený označené mi nie je jasné, prosím skús situáciu presnejšie popísať.
betka
22.08.07,17:30
Zrejme tomu rozumiem takto.
OC auta 500 000, Sk, zaradené do OM, uplatnený odpis vo výške 1/4=125 000, Sk. ZC auta k 31.12.2005=375000, Sk.

V roku 2006 ste si uplatnili paušálne výdavky? 40% (60%). 6/10

A ak som to správne pochopila a uplatňovali ste si paušálne výdavky: boli ste povinný viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Auto ste v majetku už neevidovali.
Auto bolo zaradené v OM v roku 2005, tak sa na Vás oslobodenie nebude vzťahovať. Auto budete zdaňovať podľa 8/1/c-príjem z predaja hnuteľných vecí a ako dańový výdavok si uplatníte ZC (8/5/c), pretože bol majetok zaradený do OM.

ZC bola podľa výpočtov:375 000, Sk
ČZD=300 000-375 000= O, teda daň z predaja nebudete platiť ale pôjde to do DP.

(Opravte ma ak sa mýlim, možno som nesprávne pochopila zadanie)
annab
23.08.07,07:16
dakujem pekne za odpovede ano presne tak ako pise betka tak som to myslela.
prvy rok sme odpisali 1/4 a v roku 2006 sme uplatnovali pausalne vydavky. takze ak to spravne chapem, toto riesenie je to co som potrebovala vediet.
Smith:
to ze auto bolo na IČO som mylsela tak ze auto sme kupili v hotovosti a zapisali sme ho na policii na IČO a dali ho do majetku a cheli odpisovat 4 roky. ale kedze mal velky prijem v roku 2006 a ziadne vydavky tak sme urobili DP a uplatnili si pausalne vydavky.
Potom nastala ta situacia, ktora mozno nie je dolezita, ale to sa moze zdat iba mne. pri prehlasovani zivnosti do BA z ineho okresu som auto na policii prihlasila v BA ale uz nie na ICO. kedze si teraz nedava ziadne naklady na auto do uctovnictva tak som asi nic nepokazila, dufam.
ak neviete odpovedat nic sa nedeje zial neviem to jasnejsie napisat.
kedze ja som v tomto dost laik tak inac to vysvetlit neviem.
liba2
23.08.07,15:17
Vozidlo nemusím byť "zapísané na IČO", už sa to nerobí :) , takže je to o.k.
annab
23.08.07,16:33
super dakujem