jued
15.08.07,11:17
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc, sme slovenská firma platiteľ DPH , vykonávali sme výkopové práce na navostavbe v Poľsku. Tieto práce sme však fakturovali taktiež slovenskej firme - platiteľovi DPH. Uvedenú faktúru sme vystavili s DPH . Bolo to správne ? Odberateľ ktorému sme fakturovali tieto práce si len teraz vybavuje registráciu DPH v Poľsku. Mala sa aj naša firma zaregistrovať v Poľsku? Ja fakt neviem mám z toho úplný chaos. Prosím pomôžte. Ďakujem
jued
15.08.07,13:15
Naozaj mi s tým nikto nevie pomôcť?
Milan Benka
17.08.07,12:00
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc, sme slovenská firma platiteľ DPH , vykonávali sme výkopové práce na navostavbe v Poľsku. Tieto práce sme však fakturovali taktiež slovenskej firme - platiteľovi DPH. Uvedenú faktúru sme vystavili s DPH . Bolo to správne ? Odberateľ ktorému sme fakturovali tieto práce si len teraz vybavuje registráciu DPH v Poľsku. Mala sa aj naša firma zaregistrovať v Poľsku? Ja fakt neviem mám z toho úplný chaos. Prosím pomôžte. Ďakujem

Vykonali ste práce viazané na nehnuteľnosť - miesto dodania Poľsko.
Nesprávne ste uplatnili k faktúre slovenskú DPH.
Keďže ste nemali na koho preniesť daňovú povinnosť, vznikla vám s veľkou pravdepodobnosťou registračná povinnosť v Poľsku.
V prípade, že váš odberateľ bude registrovaný v Poľsku, daňovú povinnosť prenesiete na neho (ak sa medzitým nezaregistrujete aj vy).

Ťažko riešiť Váš prípad v medziach zákonov bez príp. sankcií. Daňové dopady a povinnosti je dobré riešiť vopred ( aspoň sa na nich pripraviť).

K už vyfaktúrovanej dodávke:
Váš odberateľ nemá nárok na vrátenie DPH z predmetnej fa. Vy ju však odviesť musíte. Možným riešením je vystavenie dobropisu (na sumu DPH) s dátumom zdan. plnenia ako na pôvodnej fa ( nebude sa jednať o §25)
Vladimír Ozimý
17.08.07,12:40
no dôležité je či firma v poľsku je registrovaná pre účely DPH v poľsku ak je vy ako subdodávka celkových prác sa riadite režimom firmy ktorá faktúruje na túto poľskú firmu to jest ak je firma v poľsku registrovaná na účely DPH potom vy vystavujete FA bez dph slovenskej firme ktorá má zahrnuté vaše práce akiste v kalkulácii pre poľskú firmu a tá bude takisto faktúrovať práce poľskej firme bez dph čím sa prenesie daňová povinnosť na poľskú firmu ak však poľská firma nie je registrovaná na účely dph v poľsku potom vám aj firme ktorá dodáva tieto služby vznikla povinnosť sa registrovať...vychádzam z toho že slovenská firma nebola registrovaná v poľsku na účely platenia dph...
jued
17.08.07,13:11
Ďakujem Vám pekne za pomoc.