efka23
15.08.07,10:35
Prosím Vás o radu, mali sme invalidného dôchodcu s poklesom 60 % a v mesiaci júl čerpal 3 dni dovolenky. Pracovný pomer bol ukončený dňa 4.7.2007. Zostatok dovolenky z roku 2006 a 2007 19,5 dňa mu bol
preplatný. Náhradu za 3 dní čerpanej dovolenky mal 1.253,- Sk a preplatená dovolenka bola vo výške 8.142,- Sk, čiže príjem spolu 9.395,-Sk. Aký bude podľa Vás VZ do SP a ZP? Ďakujem!
Stina
15.08.07,08:56
§ 138 Zákona o sociálnom poistení :
2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného
obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.
Andyke
15.08.07,08:56
9.395,- Sk
efka23
15.08.07,09:11
čo spadá pod plnenia poskytnuté zamestnávateľom pri ukončení pracovného pomeru? Keď preplatím dovolenku v mesiaci keď už nepracoval, tak nemá žiadne poistné, ale čo v mesiaci keď časť je ešte zamestnancom?
Jozef Mihál
15.08.07,09:13
Podľa môjho názoru je VZ do SP 1.253,- Sk (Do VZ sa zahŕňa náhrada za dovolenku, nezahŕňa sa náhrada za nevyčerpanú dovolenku).

Podľa názoru SP je VZ do SP 9.395,-Sk (zahŕňa sa všetko).

V zdravotnom poistení je to jednoznačné - ide o zdaniteľný príjem zamestnanca neuvedený v § 13 ods.4, čiže celých 9395 Sk ide do VZ na ZP.
Maňaska
15.08.07,09:38
čo spadá pod plnenia poskytnuté zamestnávateľom pri ukončení pracovného pomeru? Keď preplatím dovolenku v mesiaci keď už nepracoval, tak nemá žiadne poistné, ale čo v mesiaci keď časť je ešte zamestnancom?

Ak skončil PPV napr. 31.7.2007 a v mesiaci za júl mu do mzdy zúčtuješ aj hodnotu Sk za nevyčerpanú dovolenku - celá suma ide do VZ pre odvod. Ak mu hodnotu Sk za nevyčerpanú dovolenku zúčtuješ v mesiaci august - suma nie je VZ pre odvod poistného.
efka23
16.08.07,05:55
Myslím, že sa nemýlite môj výpočet je totožný s Vaším, len som si nebola
istá. Ďakujem všetkým za odpovede.
sonička
31.08.07,07:34
Ja by som sa chcela poradiť , môžno mi niečo ušlo:
zamestnávateľ prikázal zamestnancovi aby skôr ako ukončí PP musí si vyčerpať zostávajúcu dovolenku t.j. 7 dní v mesiaci august 2007. Čiže ak mu budem robiť výplatu za 08/2007 nebude mať nič odrobené iba vyčerpané 7 dní dovolenky , ja by som sa chcela spýtať aký bude postup pri výpočte mzdy za 08/2007, čiže HMZ bude 4760, -- /7 dní dovolenky/ a ďalej odvody či budú do fondov a daň?
sonička
31.08.07,07:43
ja sa len pripomínam?