Vladimír Ozimý
15.02.05,13:37
No,

nech čitam ako čitam, teraz neviem či občianske združenia nespadaju pod zakon o DPH alebo su zdanitelnou osobou ako kazda PO alebo FO ktora podnika pretoze do paragrafu 3 ods 4 ju neviem zaradit pretoze sa tam nespomina. Potom ako mam sledovat obrat zo vsetkych prijmov alebo rovnako ako pri rozpoctovkach, to jest pokial nevytvaram hospodarsku sutaz alebo je to mojou hlavnou naplnou tak to do obratu nespada. No neviem skratka, ak nietko ma k tomu nejake stanovisko alebo sa s tymto stretol rad by som to vedel pretoze mam obcianske zdruzenie, kde je prijem viac ako 1,5 mil ale su tam prispevky asi za 300 000 SK. Dalej jej hlavna cinnost je ekologia ale sluzby na mesto si fakturuje. Ide o prijem spadajuci do obratu alebo sa to berie ako hlavna cinnost a prijem treba vynat z obratu potrebného na určenie vysky obratu pre DPH. DAKUJEM
Vladimír Ozimý
16.02.05,17:15
Vidim že znalost v oblasti tretieho sektora tu moc neleti, no ono to je cele akesi dokomolene v tych nasich zakonoch, uz slubovali ze vytlacia nejaku brozurku k tretiemu sektoru a nic ale pisem hlavne aby som to dostal na prve miesto mozno sa niekto najde kto mi odpovie :)
Nike
16.02.05,18:21
Máš pravdu, je s tým problém. Sme nezárobková organizácia a okrem členských príspevkov, ktoré su jednoznačne od DPH oslobodené, je všetko príjmom pre sledovanie 1,5mil obratu. Mám to šťastie, že tieto príjmy sú nižšie ako členské. Dali sme hneď v máji dotaz na DR a doteraz nám neodpovedali, lebo v tom nie je jasno.
Aj keď vyčleníš členské príspevky, tak dosiahneš 1,5 mil?
Vladimír Ozimý
17.02.05,07:59
No neratam tam ani prispevky od inych organizacii ako granty alebo sponzorstvo ale mam to nahrane a mam strach ze tento mesiac alebo buduci to prekrocia a ja to musim nutne doriesit. Ja som myslel že to spada pod ten paragraf 3 ods 4 ale nejak to tam neviem napasovat kedze je tam napisane že ine pravnicke osoby (kde by občianske združenie patrilo), ktoré sú orgánmi verejnej moci(a sem už nepatríme), lebo nie sme osobou verejnej moci.
Nike
17.02.05,19:38
"a iné právnické osoby, ktoré sú orgánmi verejnej moci, sa nepovažujú za zdaniteľné osoby, keď konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti, a to ani v prípade, ak prijímajú v súvislosti s touto činnosťou platby, s výnimkou, ak táto činnosť narušuje alebo môže narušiť hospodársku súťaž. "
Toto myslíš. No nepoteším ťa, lebo my spĺňame tiež všetko z toho okrem "verejnej moci". Máme to ako dotaz na DR už od mája a ešte to nemám písomne, ale predbežne už viem, že oslobodené máme len členské a všetko ostatné treba sledovať a to robíme veci, ktoré tu nik iný nevykonáv t.j.nenarušujeme hospodársku súťaž.
A čo § 28 a nasl... oslobodenie - tam sa nedá nájsť nič len členské? Lebo treba každú činnosť a prípad posudzovať samostatne.
ondrejvla
17.02.05,20:26
Tiež účtujem občianske združenie, do sledovania DPH idú len zdaniteľné príjmy týkajúce sa činnosti, ktorú má vo výpise-nie členské! týka sa to obratu pre DPH, tzn.zdaniteľný príjem z činnosti a členské nie je činnosť, pokiaľ to spadá pod právnu formu 701. A prečo máš obavy z DPH, veď ak je tam rozšírená činnosť, je to pre združenie výhodnejšie, a nemusíš už sledovať, aby si neprekročil príjem z podnikateľskej činnosti.
fličo
18.02.05,06:56
Teraz mám nepríjemný pocit, či som náhodou niečo nezbabrala. Účtujem PU v neziskovej organizácii, ktorej celá činnosť spočíva v oblasti sociálnych služieb - analýzy, metodiky, vyhodnotenie, poskytujú príspevky sociálne slabším osobám, zaoberajú sa rómskou problematikou a pod. Príjmy sú z grantov a príspevkov, presne určených na projekty a sú účelovo viazané. Organizácia nevyvíja žiadnu "podnikateľskú činnosť", všetky príjmy sú oslobodené od dane z príjmov, ich výšku sledujem len kvôli prípadnému auditu. Myslíte si, že aj tieto príjmy spadajú do sledovania DPH ? Ja som o nich doteraz takto vôbec neuvažovala.
Vladimír Ozimý
18.02.05,07:23
Ja si myslim ze ani peniaze z grantov a sponzorstva nejdu do obratov pre dph.
fličo
18.02.05,07:52
Ja si tiež myslím, že pokiaľ sú príjmy takto viazané a z takýchto zdrojov, tak vôbec nie sú predmetom dane, a tým pádom ich ani nezahŕňam do obratu k sledovaniu dph. Keď sme prechádzali z JÚ na PÚ z dôvodu výšky príjmov viac ako 3 mil Sk a z dôvodu povinnosti auditu (vtedy ešte nadácia), tak auditori ani neškrtli, že by bol tento príjem predmetom dph, pričom tie príjmy sú aj teraz také isté, len s tým rozdielom, že sme sa pretransformovali na neziskovú organizáciu.