stankoci
15.08.07,13:29
Prosim Vas aka je momentalne pokuta pokial chcem spatne prihlasit zamestnanca kvoli odvodom, ktory u mna pracuje napr od 1 jula, cize 1 a pol mesiaca bol neprihlaseny do socialky a zdravotnej.. dakujem
mysimis
15.08.07,12:32
[quote=endrju;513197]§19 zákona 125/2006 o inšpekcii práce:
- zamestnávateľovi do jedného milióna Sk,
- vedúcemu zamestnancovi zodúpovednému za porušenie povinností zamestnávateľa do trojnásobku preimerného mesačného zárobku.
Avšak zákonom nie je inšpektorátu práce uložená povinnosť pokutu uložiť. V zákone je daná možnosť uloženia pokuty. Takže konečný výsledok je závislý najmä od toho, ako udalosť posúdi inšpektorát práce.

U nás vo firme to inšpektorát práce klasifikoval ako "zamestnávanie na čierno" a to sme meškali s prihlásením do SP len 1 deň. Bola to pokuta vo výške 10.000,- Sk.
Paula
15.08.07,12:53
Pravdou je (možno má niekto inú skúsenosť), že samotné poisťovne oneskorené dodanie výkazu či RL zatiaľ nepenalizujú. Môj súkromný pohľad na vec je ten, že tak nerobia preto, lebo nemajú pozametané pred vlastným prahom. Po ich urgenciách, že im niekto niečo nedodal za mesiac ten a ten (čuduj sa svete, aktuálne niektoré poisťovne žiadajú výkazy spred 5-tich rokov, doteraz im nechýbali ) a po predložení kópie výkazu či RL zo strany zamestnávateľa, na ktorej je buchnuté razítko podateľne + podpis ich vlastného pracovníka si vyžiadajú urobiť kópiu (akoby nemali svoju kopírku).....Mňa vie veľmi nasrdiť, keď mi 10-ročná kontrola dodá protokol o kontrole čistý ako slza a popri tom si pýta kópie toho, čo láskavo kedysi prevzala a prevzatie aj potvrdila. A viac ako nasrdilo by ma, keby ešte aj penále vyrúbila pre svoj vlastný mrník.

Zabehla som kúštik mimo témy, tak vyšlo :)
tinka111
18.10.07,09:31
Prosim Vas ako sa vypocitavaju penale za neskoro odvedene odvody?
dakujem
bv_alexandra
18.10.07,09:41
čerapala som informácie z www.socpoist.sk
Zamestnávateľovi povinnému odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktorý neodviedol poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac včas alebo ich odviedol v nižšej sume, Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici, zaplatená v hotovosti alebo do dňa začatia kontroly. Predpísané penále nemôže presiahnuť dlžnú sumu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za kontrolované obdobie. Sociálna poisťovňa penále nepredpíše, ak penále za kontrolované obdobie nie je vyššie ako 100 Sk.:)