v.lenka
15.08.07,15:24
zaujimala by ma otazka.moj nevlastny otec sa po rozvode s prvou zenou ozenil s mojou mamou.ma moja mama nejake percento z bytu ako jeho druha zena???jeho ex manzelka neprejavila zaujem 12 rokov.dvanast rokov zije moja mama z nevlastnym otcom.
IVEB
15.08.07,15:31
Príliš málo informácii si uviedla. Je potrebné najprv vedieť či sa jedná o družstevný byt alebo byt v osobnom vlastníctve.
Ajuška
15.08.07,15:40
zaujimala by ma otazka.moj nevlastny otec sa po rozvode s prvou zenou ozenil s mojou mamou.ma moja mama nejake percento z bytu ako jeho druha zena???jeho ex manzelka neprejavila zaujem 12 rokov.dvanast rokov zije moja mama z nevlastnym otcom.
...v BSM platí zásada - ak sa /myslím že do 3 rokov/ nedohodnú, resp. nepožiadajú príslušný súd o vysporiadanie - hnuteľné veci zostávajú v osobnom vlastníctve a v nehnuteľnostiach zostáva každému podiel 1/2... z toho vyplýva, že Tvoja mama by prichádzala do úvahy len ako jeho dedička - z jeho časti... obávam sa, že "zveľaďovanie" majetku zo spoločných príjmov ide aj v prospech "bývalej"...:rolleyes:
Chobot
16.08.07,11:47
Príliš málo informácii si uviedla. Je potrebné najprv vedieť či sa jedná o družstevný byt alebo byt v osobnom vlastníctve.

Teiž mi tam chýba informácia, či ten nevlastný otec vysporiadal BSM s bývalou manželkou. Tiež uveď, v.lenka, či ten nárok myslíš ako dedičstvo, keby nevlastný otec zomrel, alebo v prípade, keby sa rozviedli. Lebo je tam trochu rozdiel v tých dvoch veciach.

Taktiež by bolo dobré uviesť (pre prípad dedenia), či tvoj nevlastný otec má nejaké deti, prípadne či si ťa osvojil (v tom prípade by si mala nárok na dedičstvo aj ty).

Prípadne skús trochu bližšie popísať situáciu, ktorá nastala vo vašej rodine, najmä sa zameraj popísať problém, nech sme v obraze a nech ti vieme poskytnúť relevantnú s správnu odpoveď.
v.lenka
16.08.07,15:29
popisem celu situaciu.
jeho nevlastna zena odisla do ameriky a nechala tu tri deti rozviedli sa ale bezpodielove vlastnictvo manzelov nebolo vysporiadane nijakym sudom respektive neprejavovala zaujem o ten byt,byt je este stale druzstevny.zobrali sa z mojou mamou.do dvanastich rokoch spoluzitia s mojou mamou sa zrazu ozvala americanka ze ma zaujem o byt.mam taky pocit ze po desiatich rokoch neprejavenia zaujmu pravo na byt pada.prisla situacia ze moj otcim jeden cas nerobil takze platenie pripadalo na moju mamu.na bytovom druzstve narastol dlh a penale.rodicia si zobrali uvery aby to vsetko zaplatili ale bohuzial nestacilo to na cele pokrytie dlhu.situacia je teraz taka ze otcim podpisal u notara papier ze byt sa prepise na nu a tak isto budeme vystahovany aj my.taktiez aj mama.moja mama pri podpise u notara nebola ani ja ani brat.a americanka mala na podpis splnomocnenu matku,lebo sa nemohla dostavit pretoze jej pobyt v amerike je na cierno.ak by som si bola stopercentne ista ze ma mama s tohto bytu narok tak by sme tu dohodu u notara napadli.vsetko sa tak stalo preto lebo otca chcelo bytove druzstvo vystahovat tak ona tu sumu zaplatila...
zaujimalo by ma ze ci ma podla zakona moja mama narok po dvanastich rokoch spoluzitia na urcite percento z bytu ako jeho druha manzelka?ako je mozne ze podla dohody u notara sa prepisal byt na nu bez otcovho rozhodnutia a vedomia
Chobot
17.08.07,09:58
popisem celu situaciu.
jeho nevlastna zena odisla do ameriky a nechala tu tri deti rozviedli sa ale bezpodielove vlastnictvo manzelov nebolo vysporiadane nijakym sudom respektive neprejavovala zaujem o ten byt,byt je este stale druzstevny.zobrali sa z mojou mamou.do dvanastich rokoch spoluzitia s mojou mamou sa zrazu ozvala americanka ze ma zaujem o byt.mam taky pocit ze po desiatich rokoch neprejavenia zaujmu pravo na byt pada.prisla situacia ze moj otcim jeden cas nerobil takze platenie pripadalo na moju mamu.na bytovom druzstve narastol dlh a penale.rodicia si zobrali uvery aby to vsetko zaplatili ale bohuzial nestacilo to na cele pokrytie dlhu.situacia je teraz taka ze otcim podpisal u notara papier ze byt sa prepise na nu a tak isto budeme vystahovany aj my.taktiez aj mama.moja mama pri podpise u notara nebola ani ja ani brat.a americanka mala na podpis splnomocnenu matku,lebo sa nemohla dostavit pretoze jej pobyt v amerike je na cierno.ak by som si bola stopercentne ista ze ma mama s tohto bytu narok tak by sme tu dohodu u notara napadli.vsetko sa tak stalo preto lebo otca chcelo bytove druzstvo vystahovat tak ona tu sumu zaplatila...
zaujimalo by ma ze ci ma podla zakona moja mama narok po dvanastich rokoch spoluzitia na urcite percento z bytu ako jeho druha manzelka?ako je mozne ze podla dohody u notara sa prepisal byt na nu bez otcovho rozhodnutia a vedomia

Pokiaľ hovoríme o družstevnom byte, nemôžme hovoriť o vlastníctve a nároku z vlastníctva, lebo byt je vo vlastníctve družstva. Niekto musí mať užívacie právo na ten byt. Aj keď manželka tvojho otčima odišla, byt musel byť na niekoho písaný. Je ten byt písaný na nich oboch, keďže sa nevyrovnali? Bol im pridelený ten byt počas ich manželstva? Alebo ho dostal ešte pred manželstvom niektorý z nich.

Na základe čoho užívaš Ty a Tvoja mama ten byt? Ste riadne nahlásení na btovom družstve? Máte nájomnú zmluvu na meno tvojej mamy? Ak nie, tak neviem o tom, že by mala nejaký nárok na ten byt. Bohužiaľ.

Trochu nerozumiem situácii, že narástol dlh. To znamená, že ste neplatili nájomné? Prečo prepísali byt na jeho bývalú manželku? Ona uhradila dlh? Keďže previedok užívacie práva na ňu, tak asi bola aj ona stále vedená ako užívateľ na bytovom družstve. Skutočnosť, že 10 rokov sa neozvala neznamená, že jej boli zrušené úžívacie práva. Akurát po 3 rokoch od zrušenia manželstva sa bezpodielové vlstníctvo stáva podielovým, teda každý z nich nadobudol 1/2 užívacieho práva na byt (pokiaľ do tej doby nepríde k vysporiadaniu BSM iným spôsobom).

Vieš nejakým spôsobom preukázať užívacie právo tvojej mamy na ten byt (napr. nájomná zmluva)? Asi nie, lebo uvádzaš, že si ani ty ani tvoja mama neboli unotára podpísať dohodu. Takže k vysporiadaniu prišlo len medzi ním a jeho bývalou manželkou. V takomto prípade nemáte nárok na vyplatenie z bytu, je to nedoriešená záležitosť ich dvoch, ktorú až teraz, po toľkých rokoch konečne dotiahli do konca. Vy ste vlastne bývali bez užívacieho práva na byt v ich spoločnom byte. Tým, že tvoj otčim sa teraz vzdal bytu v jej prospech, budete sa musieť vysahovať spolu s ním.

Ale skús zobrať všetky dokumenty (dohody, nájomné zmluvy a pod.) k nejakému právnikovi, či sa tam niečo nenájde, čo by sa dalo napadnúť. Ale skôr si myslím, že budete v neváhodnejšej pozícii už len preto, lebo ste boli neplatiči a bytové družstvo vás išlo vysťahovať.
IVEB
17.08.07,14:20
Súhlasím čiastočne s tým čo uviedol CHOBOT lebo:

V družstevných bytoch platí ak manželia nadobudli byt počas trvania manželstva , tak im vzniklo spoločné členstvo a spoločný nájom k predmetnému bytu. To , že bývalá manželka v predmetnom byte nebývala / odsťahovala sa / to ešte neznamená tak ako to bolo uvedené vyššie , že jej zaniklo členstvo v družstve a nájom. Ak sa nevysporiadali v lehote 3 rokov , môžu aj teraz a ak otčim súhlasím s tým , že byt prepíše na bývalú manželku , nie je to možné , môžu urobiť len Dohodu rozvedených manželov overenú u notára , že kto sa stane po rozvode výlučným členom družstva a nájomcom predmetného bytu. Predpokladám , že to sa práve stalo. Podpisom a predložením tejto Dohody bytovému družstvu zaniká členstvo ako aj nájom Vášmu otčimovi .

A teraz k Vašej matke. Vo všeobecnosti platí , ak manžel nadobudol byt pred uzavretím manželstva , vznikne Vašej matke spoločný nájom k predmetnému bytu zo zákona. Nie členstvo v družstve. Vaša matka je chránená do doby , pokiaľ je vydatá za Vášho otčima. Akonáhle by došlo k rozvodu , zanikol by nájom k predmetnému bytu . Je možné , že Vaša matka figuruje na Nájomnej zmluve ako spoločný nájomca , ale tým , že otčim nemal vysporiadané členstvo ako aj nájom s bývalou manželkou nároky Vašej matky k bytu sú viacmenej nulové. Žiaľ.

Možno by vedel ešte nejaký dobrý právnik s tým niečo urobiť , tak ako to spomenul Chobot , ale žiaľ vo svoje praxi som sa stretla s oveľa horšími prípadmi , kde jeden z manželov skončil na ulici dokonca aj bez zabezpečenia náhradného bytu alebo bytovej náhrady . Žiaľ , ale také máme zákony.