brčko
15.08.07,15:31
Ak sa vám chce pomôžte mi sa v tom zorientovať.
Ak sa vám chce, ... dakujem! (používam ZP od 1.9.07)

1. Zamestnávatel môže dať výpoved podla §63 ods.1 písm. a) aj zamestnancovi/kyni v ochrannej dobe, teda aj ked je na PN, rodičovskej, materskej dovolenke alebo je tehotná. Môžu sa dohodnúť na ukončení PP pred začatím plynutia výpovednej doby (s vyšším odstupným) alebo ukončia PP po uplynutí výpovednej lehoty s odstupným (o obdobie výpovednej doby je dlhšie poistený)
Dúfam, že to sedí!

2. Zamestnankyna dostala výpoved podla §63 ods.1 písm. a). Vo výpovednej dobe zistí, že je tehotná. Výpovedná doba jej má uplynúť v ochrannej dobe. Platí pre ňu:
A) §64 ods.2) PP sa skončí uplynutím posledného dna ochrannej doby ...,
B) alebo §64 ods.3) konkrétne písm.a) "Zákaz výpovede sa nevzťahuje" na výpoveď danú zamestnancovi: z dôvodu ustanovených v §63 ods.1 písm a) znamená, že pre nu neplatí okrem §64 ods.1) ani ods.2) a PP končí uplynutím výpovednej doby, resp. ako je uvedené v bode 1?

3. Zamestnankyna dostala výpoved podla §63 ods.1 písm. b). Vo výpovednej dobe zistí, že je tehotná. Výpovedná doba jej má uplynúť v ochrannej dobe. Podla §64 ods.2) PP sa skončí uplynutím posledného dna ochrannej doby. Kedy jej končí ochranná doba?
A) ukončením tehotenstva t.j. pôrodom ???,
B) alebo rodičovskou dovolenkou (z dôvodu nadväzovania ochranných dôb: tehotenstva, materskej a rodičovskej dovolenky)

Možno je to pre niekoho z vás hračka, no ja asi objavím Ameriku!
(dúfam, že tam nie su chyby, lebo ked som to mala vymyslené, napísané, pri odoslaní všetko zmizlo a píšem odznova!)
Dakujem za príspevky!
Chobot
15.08.07,13:59
1. áno, sedí.

2. Áno, tak ako si uviedol, skonči uplynutím výp. doby.

3. Najprv podotknem, že nestačí, že to zistí, ale musí to aj oznámiť zamestnávateľovi v zmysle § 40 ods. 6):

"6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."

Ale dajme tomu, že tak urobila. Potom sa na ňu vzťahuje § 64 ods. 2:

"(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá."

A aká je tá ochranná doba? To zase definuje ten istý paragraf ods. 1 písm. c):

"c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,"

Čiže ak počas výp. doby zistí a oznámi, že je tehotná, následne nastúpi na materskú dovolenku a plynule bez prerušenia prejde na RD, tak PP skončí až v deň skončenia RD.

A žaidnu ameriku nemusíme objavovať.;) :D
Chobot
15.08.07,14:03
mimotemy
Brčko, prosím ťa, nabudúce nepoužívaj toľko formátovacích nástrojov, lebo to totálne rozhádže odpoveď. Normálne som nedokázal citovať tvoj príspevok, lebo to bolo absolútne rozhádzané.

Niekedy je menej viac.
brčko
15.08.07,14:26
Chobot, OK, dakujem!
ericson
17.09.07,17:37
Má nárok na podporu nezamestnanosti keď dostal výpoveď podľa § 63.b t.j. hrubé porušenie pracovnej disciplíny (alkohol)?

Môže zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63.b (alkohol) keď zamestnanec nefúkal ani nebol na odbere krvi. Zamestnávateľ chce dať túto výpoveď na základe výpovede svedkov.

Na základe akých dôkazov môže dať zamestnávateľ túto výpoveď podľa § 63.b.
veronikasad
17.09.07,17:59
Ak splnil podmienky na výplatu podpory v nezamestnanosti - platenie príspevkov na poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky - má nárok na vyplatenie dávky. Dôvod skončenia PP nemá na to žiadny vplyv.

-------------
Veronika
Chobot
18.09.07,07:59
Má nárok na podporu nezamestnanosti keď dostal výpoveď podľa § 63.b t.j. hrubé porušenie pracovnej disciplíny (alkohol)?.

AKo už bolo povedané, nárok na podporu má, teraz sa už nerozlišuje, z akého dôvodu PP skončil. Tento spôsob je spravodlivejší a nikoho nedsikriminuje.


Môže zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63.b (alkohol) keď zamestnanec nefúkal ani nebol na odbere krvi. Zamestnávateľ chce dať túto výpoveď na základe výpovede svedkov.

Na základe akých dôkazov môže dať zamestnávateľ túto výpoveď podľa § 63.b.

Zamestnávateľ môže dať výpoveď. Ak s výpoveďou zamestnanec nesúhlasí, môže sa obrátiť na súd o určenie neplatnosti. Tam bude musieť zamestnávateľ relevantne podložiť výpoveď dôkazmi.

Pokiaľ zamestnanec nedá podnet na súd, má sa za to, že výpoveď je platná (ide o relatívnu neplatnosť).
ericson
19.09.07,17:33
Ďakujem za odpovede ešte by som sa chcel niečo opýtať.

Pri výpovedi podľa § 63 b. (alkohol) kedy sa treba prihlásiť na úrad práce keď hneď na druhý deň po obdržaní výpovede dotyčný pracovník išiel na PN a PN zatiaľ neprerušil?

Aký postih čaká zamestnanca, ktorý má výpoveď podľa § 63 b. a je na PN keby kontrola PN zistila požitie alkoholu počas PN alebo jeho neprítomnosť v mieste bydliska?
Chobot
20.09.07,07:33
Ďakujem za odpovede ešte by som sa chcel niečo opýtať.

Pri výpovedi podľa § 63 b. (alkohol) kedy sa treba prihlásiť na úrad práce keď hneď na druhý deň po obdržaní výpovede dotyčný pracovník išiel na PN a PN zatiaľ neprerušil?

Podľa § 34 ods. 14 zákona o zamestnanosti úrad nezaregistruje občana, ktorý je dočasne PN. Môže sa reigstrovať až po skončení PN. V podstate je jedno kedy sa potom zaregistruje. Pokiaľ sa však zaregistruje do 7 dní od skončenia PN, bude zaradený do evidencie od nasledujúceho dňa po skončení PN. Ak sa zaregistruje neskôr, bude zaradený do evidencie až odo dňa podania písomnej žiadosti.


Aký postih čaká zamestnanca, ktorý má výpoveď podľa § 63 b. a je na PN keby kontrola PN zistila požitie alkoholu počas PN alebo jeho neprítomnosť v mieste bydliska?

Kontroly môže robiť soc. poisťovňa. Pokiaľ nebude doma, môžu to kvalifikovať ako porušenie liečebného režimu (ale nemusia, môže mať napr. povolené vychádzky v určitom čase). Ak evidentne poruší liečebný režim, môžu mu byť nevyplatené nemocenské dávky podľa § 38 zákona o soc. poistení:


"Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom."
milagros208
04.02.08,11:26
Chcela by som sa spýtať ako je to s výpoveďou podľa par. 63b po novom. Máme zamestnankyňu na RD a zamestnávateľ chce s ňou ukončiť PP z dôvodu nadbytočnosti. Na jej miesto máme prijatú novú zamestnankyňu, s ktorou je zamestnávateľ veľmi spokojný. Počas RD je zamestnankyňa v ochrannej lehote, teda výpoveď podľa par. 63b/ jej dať nemôžeme. Čo bude potom ak nastúpi po RD? Viem, že jej patrí odstupné, ale ako je to s plynutím výpovednej lehoty?
ďakujem.
brčko
04.02.08,13:00
Ak sa s nou dohodnete, že ukončí PP dohodou, tak jej patrí odstupné dvoj- alebo trojmesačné (ak jej PP trval u zamestnávatela najmenej 5 rokov §76 ods.1). Ak s dohodou nebude súhlasiť, tak jej musíte dať výpoved, s výpovednou dobou dvoj- alebo trojmesačnou (ak odpracovala u zamestnávatela najmenej 5 rokov - §62 ods.1). Výpovedná doba začína plynúť od prvého dna kal. mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.
Mne momentálne plynie dvojmesačná výpovedná lehota (odpracované z dôvodu RD menej ako 5 rokov), počas ktorej si čerpám zostatok dovolenky a dostanem trojmesačné odstupné (PP mi trvá viac ako 5rokov).
milagros208
05.02.08,05:36
Vďaka. Takže to zhrniem. Ak sa po skončení RD so zamestnávateľom dohodne podľa par. 60, tak jej patrí odstupné. A ak nie, tak jej beží výpovedná lehota a ešte dostane aj odstupné. Počas výpovednej doby /zostatok dovolenky už nemá/ by mala chodiť do práce, ale my pre ňu prácu nemáme. Ďakujem.
brčko
29.01.09,00:01
Nadviažem na môj prvotný príspevok pri založení témy.
Dostala som výpoved podla § 63 ods.1 písm.b ZP. Počas plynutia výp.doby som otehotnela, takže môj PP sa neskončil uplynutím VD, lebo som bola a som plynule v ochrannej dobe počas PN (a tehotenstva zároven), t.č. už počas MD a ochranná doba by pokračovala aj počas čerpania rodič.dovolenky. Môj prac.pomer by sa mal končiť teda až poslendým dnom RD. Vtedy by mi malzamestnávatel vyplatiť zostatok dovolenky a odstupné.

Medzitým bol však na zamestnávatela podaný návrh na konkurz z dôvodu platobnej neschoponosti a konkurz aj vyhlásený. Neviem iste, no predpokladám, že ak by konkurz zamietli, tak už žiadne odstupné ani z garančného fondu neuvidím??. Tak zistujem situáciu a snažím sa niečo viac pozistovať.

Napadlo ma teda skončiť pre istotu PP skôr (aj ked som to nemala v pláne skôr ako mi skončí MD) a uplatniť si nárok na dávku z garančného fondu.

Ak oznámim zamestnávatelovi napr. formou oznámenia k výpovedi podla § 63 ods.1 písm.b ZP z xx.xx.xx, že v zmysle § 64 ods.2 ZP netrvám na predlžení pracovného pomeru napr. od 1.3.2009 (t.j. lubovolného dátumu)
myslíte, že zamestnávatel (resp. t.č. už správca konkurznej podstaty) je povinný ukončiť so mnou PP k 28.2.09 so všetkým, čo k tomu patrí t.j. vypočítanie odstupného, zostatku dovolenky...

no a predpokladám, že bude lepšie to poslať doporučene s doručenkou na adresu firmy, nech mám doklad o prevzatí. Lebo neviem, či prevzatie zamestnávatelom by postačilo, ak v prac.právnych vzťahoch za firmu už koná správca konk.podstaty.

Prosím vás o názory, príp. rady, na čo dať pozor, ako lepšie to sformulovať ...
no a aj ked mienim ešte veci pozistovať (v iných témach aj inde) ako je to s dávkami z GF vo vzťahu k etape konkurzu a ako vlastne konkurz prebieha, budem rada ak pridáte prípadnú skúsenosť či vedomosť o tom
Dakujem :)
Chobot
29.01.09,07:59
Nadviažem na môj prvotný príspevok pri založení témy.
Dostala som výpoved podla § 63 ods.1 písm.b ZP. Počas plynutia výp.doby som otehotnela, takže môj PP sa neskončil uplynutím VD, lebo som bola a som plynule v ochrannej dobe počas PN (a tehotenstva zároven), t.č. už počas MD a ochranná doba by pokračovala aj počas čerpania rodič.dovolenky. Môj prac.pomer by sa mal končiť teda až poslendým dnom RD. Vtedy by mi malzamestnávatel vyplatiť zostatok dovolenky a odstupné.

Medzitým bol však na zamestnávatela podaný návrh na konkurz z dôvodu platobnej neschoponosti a konkurz aj vyhlásený. Neviem iste, no predpokladám, že ak by konkurz zamietli, tak už žiadne odstupné ani z garančného fondu neuvidím??. Tak zistujem situáciu a snažím sa niečo viac pozistovať.

Napadlo ma teda skončiť pre istotu PP skôr (aj ked som to nemala v pláne skôr ako mi skončí MD) a uplatniť si nárok na dávku z garančného fondu.

Ak oznámim zamestnávatelovi napr. formou oznámenia k výpovedi podla § 63 ods.1 písm.b ZP z xx.xx.xx, že v zmysle § 64 ods.2 ZP netrvám na predlžení pracovného pomeru napr. od 1.3.2009 (t.j. lubovolného dátumu)
myslíte, že zamestnávatel (resp. t.č. už správca konkurznej podstaty) je povinný ukončiť so mnou PP k 28.2.09 so všetkým, čo k tomu patrí t.j. vypočítanie odstupného, zostatku dovolenky...

no a predpokladám, že bude lepšie to poslať doporučene s doručenkou na adresu firmy, nech mám doklad o prevzatí. Lebo neviem, či prevzatie zamestnávatelom by postačilo, ak v prac.právnych vzťahoch za firmu už koná správca konk.podstaty.

Prosím vás o názory, príp. rady, na čo dať pozor, ako lepšie to sformulovať ...
no a aj ked mienim ešte veci pozistovať (v iných témach aj inde) ako je to s dávkami z GF vo vzťahu k etape konkurzu a ako vlastne konkurz prebieha, budem rada ak pridáte prípadnú skúsenosť či vedomosť o tom
Dakujem :)

Podľa môjho názoru môžeš aj tak, že oznámiš, že netrváš na predĺžení PP v zmysle ZP, alebo jednoduchšie (aby ten správca KP v tom nemal zmätok) oznámiš, že končíš RD a vraciaš sa späť do práce. Dňom ukončenia RD ti automaticky končí PP vrátane všetkých náležitostí, čo k tomu patrí - t.j. odstupné. Kto to vyplatí, ti môže byť jedno - nech si to vyrieši správca KP. Ty na to máš nárok, či už od firmy, alebo z GF.

O rodičovský príspevok neprídeš, môžeš ho poberať ďalej, akurát budeš bez PP.
brčko
29.01.09,19:19
dakujem Chobot za odpoved. Zatial som na MD, takže t.č. môžem len netrvať na predlžení PP.
No a kto mi to vyplatí? z firmy to nehrozí ak už prebieha konkurz a ak nie firma, tak sa musím o to postarať sama, predpokladám, že z iniciatívy správcu to nebude. Aby som mala nárok z GF, tak treba zo strany zamestnávatela/správcu splniť nejaké podmienky a aj lehoty sú tam, takže to ešte musím lepšie popozerať.
elenka
30.01.09,05:25
Vďaka. Takže to zhrniem. Ak sa po skončení RD so zamestnávateľom dohodne podľa par. 60, tak jej patrí odstupné. A ak nie, tak jej beží výpovedná lehota a ešte dostane aj odstupné. Počas výpovednej doby /zostatok dovolenky už nemá/ by mala chodiť do práce, ale my pre ňu prácu nemáme. Ďakujem.

Mám podobný problém - tiež by ma to zaujímalo. Výpoveď pre nadbytočnosť zamestnankyne na rodičovskej dovolenke môžeme doručiť až po skončení RD ? A ak trvá na výpovednej dobe, akú prácu jej dať, keď žiadnu nemáme ? Čo bude robiť počas výpovednej doby ? Ďakujem za pomoc.
Chobot
30.01.09,08:08
Mám podobný problém - tiež by ma to zaujímalo. Výpoveď pre nadbytočnosť zamestnankyne na rodičovskej dovolenke môžeme doručiť až po skončení RD ?

Presne tak. Výpoveď počas RD môžete dať len v prípade, ak sa ruší zamestnávateľ alebo jeho organizačná časť.


A ak trvá na výpovednej dobe, akú prácu jej dať, keď žiadnu nemáme ? Čo bude robiť počas výpovednej doby ? Ďakujem za pomoc.

Nebude robiť nič a vy jej musíte vyplatiť priemernú mzdu. Treba sa vtedy dohodnúť tak, že navrhnete skončenie dohodou a ponúknete zaujímavé odstupné, napr. 4 mesačné.
mončah
10.08.09,06:42
Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, zamestnanec sa dohodol na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej lehoty, na druhý deň išiel do nemocnice a od tohto dňa je PN. On sa má hlasíť na úrad až po ukončení PN? A čo to znamená pre mňa? Mám niečo hlásiť na soc. poisťovni alebo niekde inde? Mzdárka je na dovolenke, tak neviem ako postupovať. Je v ochrannej dobe a platí mu zamestnávateľ PN prvých desať dní?
Chobot
10.08.09,06:54
Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, zamestnanec sa dohodol na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej lehoty, na druhý deň išiel do nemocnice a od tohto dňa je PN. On sa má hlasíť na úrad až po ukončení PN? A čo to znamená pre mňa? Mám niečo hlásiť na soc. poisťovni alebo niekde inde? Mzdárka je na dovolenke, tak neviem ako postupovať. Je v ochrannej dobe a platí mu zamestnávateľ PN prvých desať dní?

Aký dátum skončenie PP bol uvedený v dohode? Teda na aký dátum skončenia ste sa dohodli?

Kedy presne nastúpil na PN?
veronikasad
10.08.09,07:01
Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, zamestnanec sa dohodol na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej lehoty, na druhý deň išiel do nemocnice a od tohto dňa je PN. On sa má hlasíť na úrad až po ukončení PN? A čo to znamená pre mňa? Mám niečo hlásiť na soc. poisťovni alebo niekde inde? Mzdárka je na dovolenke, tak neviem ako postupovať. Je v ochrannej dobe a platí mu zamestnávateľ PN prvých desať dní?
Pracovný pomer končí dňom uvedeným v dohode o skončení prac. pomeru. Týmto dňom ho odhlásiš zo zdr. a sociálnej poisťovne. PN-ku spolu s potvrdením o príjme odstúpiš do SP. Zamestnávatel mu vyplatí náhradu príjmu len za PN v čase trvania prac. pomeru.
Na ÚP ho zaevidujú až po skončení PN-ky. Že je PN musí nahlásiť v zdr. poisťovni, aby za neho štát platil zdravotné poistenie.
brčko
10.08.09,08:07
Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, zamestnanec sa dohodol na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej lehoty, na druhý deň išiel do nemocnice a od tohto dňa je PN. On sa má hlasíť na úrad až po ukončení PN? A čo to znamená pre mňa? Mám niečo hlásiť na soc. poisťovni alebo niekde inde? Mzdárka je na dovolenke, tak neviem ako postupovať. Je v ochrannej dobe a platí mu zamestnávateľ PN prvých desať dní?

súhlasím s veronikou.
Nemocenské vypláca SP odo dna po ukončení PP, resp. od začiatku PN, ak PN vznikla už po ukončení PP. Zamestnanec si ju uplatní nárok na nemocenské v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia. Vy mu len vystavíte potvrdenie zamestnávatela pre zamestnanca na účely uplatnovania nároku na nem.dávku. Mal by si to odniesť spolu s PN do vašej pobočky SP, teda ak PN začala až po ukončení PP.

Ale pozor neplatí na neho ochranná doba podla Zákonník práce § 64. Tento paragraf sa týka len zákazu výpovede zo strany zamestnávatela a u neho nejde o výpoved ale o dohodu o ukončení PP. Takže PP skončí dohodnutým dnom.