vale46
15.08.07,16:36
Dobrý deň,
mám takýto problém:
spoločnosť z ČR mi vyfakturovala za ekonomické poradenstvo bez DPH s dátumom zdan. plnenia 28.5.2007, avšak naša spoločnosť je platcom DPH až od 1.6.2007. Z toho vyplýva, že som síce v období 05/2007 neplatca DPH, avšak som povinný DPH odviesť, no nemôžem si ju uplatniť. Je tento postup správny? A ak áno, akým spôsobom mám daň priznať, keď za obdobie 05/2007 priznanie vlastne ešte nepodávam? Ďakujem za odpoveď.
DušanČ
15.08.07,14:51
Pozri sa na dátum vystavenia faktúry. Pokiaľ bola vystavená už júni, máš nárok už aj na odpočet. Ak bola vystavená v máji, požiadal by som českú spoločnosť o prepísanie faktúry. Im to nič neovplyvní a tebe pomôže.
vale46
15.08.07,14:53
ďakujem za odpoveď, už som to skúšal, avšak už to vykázali v období 05/2007 svojej materskej spoločnosti ako výnos, takisto to uviedli v daňovom priznaní do ČR ako oslobodený výnos.
DušanČ
15.08.07,15:03
Trochu sme sa neporozumeli. U zahraničných faktúr je pre teba rozhodujúci dátum dátum vystavenia, bez ohľadu na to, aký je uvedený dátum zdaniteľného plnenia. Čiže český partner to má správne zaradené v máji, pričom je mu jedno, či faktúru vystavil ešte v máji alebo až v júni. Len tebe je rozhodujúci dátum vystavenia fa. Skús si v Omege zadať u zDF dátum vystaveni jún a dátum zdaniteľného plnenia máj. Automaticky ti faktúru zaúčtuje do júna.
vale46
16.08.07,06:13
Dátum vystavenia faktúry je takisto 28.5.2007, dodávateľ jednoducho nemôže faktúru opraviť, pretože už ju vykázal materskej spoločnosti vo výnosoch za 05/2007 a podľa vystavenia im program SAP účtuje do výnosov. Ja rozumiem tomu, ako to je v omege, to by nebol problém, len zo strany dodávateľa nie je možné urobiť túto úpravu.
Ide mi naozaj len o to, akým spôsobom mám túto DPH priznať.
Vladimír Ozimý
16.08.07,06:24
Pozri sa na dátum vystavenia faktúry. Pokiaľ bola vystavená už júni, máš nárok už aj na odpočet. Ak bola vystavená v máji, požiadal by som českú spoločnosť o prepísanie faktúry. Im to nič neovplyvní a tebe pomôže.


no ak narážate že mali vystaviť fa s dph tak to je podľa mňa nesprávne firma vystavila faktúru správne bez dph spoločnosť ktorá prijala toto poradenstvo mala zaplatiť dph na výstupe pričom nárok na odpočet nemá...od 1.6. keď sa zaregistrovali tak nabehnú na klasický režim samozdanenia pri faktúrach vystavených po tomto termíne...
DušanČ
16.08.07,06:33
Dátum vystavenia faktúry je takisto 28.5.2007, dodávateľ jednoducho nemôže faktúru opraviť, pretože už ju vykázal materskej spoločnosti vo výnosoch za 05/2007 a podľa vystavenia im program SAP účtuje do výnosov. Ja rozumiem tomu, ako to je v omege, to by nebol problém, len zo strany dodávateľa nie je možné urobiť túto úpravu.
Ide mi naozaj len o to, akým spôsobom mám túto DPH priznať.

Ja sa zase pokúšam vysvetliť, že dodávateľovi z hľadiska vykázania výnosov do obdobia 05/2007 je úplne jedno, či fa bola vystavená 28.05.2007 alebo 01.06.2007. Takže záleží len na jeho dobrej vôli, či ti faktúru opravia podľa toho, ako to potrebuješ, alebo nie.
DušanČ
16.08.07,06:42
no ak narážate že mali vystaviť fa s dph tak to je podľa mňa nesprávne firma vystavila faktúru správne bez dph spoločnosť ktorá prijala toto poradenstvo mala zaplatiť dph na výstupe pričom nárok na odpočet nemá...od 1.6. keď sa zaregistrovali tak nabehnú na klasický režim samozdanenia pri faktúrach vystavených po tomto termíne...

Nepochopil si podstatu problému. Zadávateľ sa snaží vyhnúť problému, ktorý mu za momentálneho stavu hrozí, že pri správne vystavenej faktúre českým dodávateľom by musel podľa § 69, ods. 3 odviesť daň, pričom by ešte nemal nárok na jej odpočet. V tom zmysle sa pokúšam rozobrať situáciu, aby tento odpočet si už mohol vykonať.
vale46
16.08.07,06:50
1. dodávateľ nie je ochotný mi faktúru opraviť, takže zdaniteľné plnenie i vystavenie je 28.5.2007
2. konateľ našej spoločnosti už sa zmieril s tým, že DPH bude musieť odviesť a nemôže si ju uplatniť
3. akým spôsobom mám DPH priznať? Mám len vypočítať DPH a túto čiastku odviesť bez priznania???
emgeton
16.08.07,08:13
1. dodávateľ nie je ochotný mi faktúru opraviť, takže zdaniteľné plnenie i vystavenie je 28.5.2007
2. konateľ našej spoločnosti už sa zmieril s tým, že DPH bude musieť odviesť a nemôže si ju uplatniť
3. akým spôsobom mám DPH priznať? Mám len vypočítať DPH a túto čiastku odviesť bez priznania???

Podať riadne DP za 5/2007.
Na prvej strane DP zaškrtnúť políčko pri "iná osoba povinná podať DPpodľa §78/3 a 4 zákona"

vyplniť r. 9,10, 13, 29 v DP

Odviesť daň na DU.

Dalšie:
Sankcia z DU za nepodanie DP v termíne ( za 5/2007 to bolo 25.6.2007 )
DušanČ
16.08.07,09:29
Dalšie:
Sankcia z DU za nepodanie DP v termíne ( za 5/2007 to bolo 25.6.2007 )

Ešte doplním, že možná sankcia môže nastať podľa § 35b zákona o správe daní a poplatkov za oneskorenú úhradu dane vo výške :
0,2% z dane uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10% z dane uvedenej v daňovom priznaní. Výška pokuty sa nevyrúbi, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 500,- Sk.