leonka5
15.08.07,18:17
Pekný deň prajem. Mám známeho, ktorý pracuje ako SZČO - konkrétne zvárač pre jednu firmu. On s výkonom práce nemá výdavky, všetko mu zabezpečuje firma. Jeho kolega tvrdí, že pri daňovom priznaní nakoľko nemá výdavky - má nárok na akýsi 40% odpočet??? A že keď manželka pracuje už roky v maďarsku, tak na manželku si môže odpočítať ďalších akýchsi 30%. Preto to píšem takto, lebo som nič takéto v zákone nanašla. Ale známy tvrdí, že jeho kolegovi účtovníčka už takto spravila tohtoročné vyúčtovanie. Pomôžte mi s tým prosím. Ďakujem.
Monika Kováčová
15.08.07,16:18
neodpisuje sa....

uplatňuje sa nezdaniteľná časť na manželku a uplatňujú sa percentuálne výdavky...

aj keď v prípade tvojho známeho ide iste o závislú činnosť....;)
Monika Kováčová
15.08.07,16:26
Paula
15.08.07,16:30
Pekný deň prajem. Mám známeho, ktorý pracuje ako SZČO - konkrétne zvárač pre jednu firmu. On s výkonom práce nemá výdavky, všetko mu zabezpečuje firma. Jeho kolega tvrdí, že pri daňovom priznaní nakoľko nemá výdavky - má nárok na akýsi 40% odpočet??? A že keď manželka pracuje už roky v maďarsku, tak na manželku si môže odpočítať ďalších akýchsi 30%. Preto to píšem takto, lebo som nič takéto v zákone nanašla. Ale známy tvrdí, že jeho kolegovi účtovníčka už takto spravila tohtoročné vyúčtovanie. Pomôžte mi s tým prosím. Ďakujem.


mimotemy ........chcela by som vidieť, ako si mapujú niektorí ľudia príjmy a výdavky bez ohľadu na paušál, keď premýšľajú spôsobom "akýsi 40%...., akýchsi 30%...)......živnostník - človek, či už je sám, alebo má aj rodinu - ak je aspoň kúštik zodpovedný, tak si svoje peniažky priebežne počíta a nerobí odhad "akýmsi"...........takéto info treba zahodiť a kuknúť do zákona:)
Johanka
15.08.07,16:42
Pekný deň prajem. Mám známeho, ktorý pracuje ako SZČO - konkrétne zvárač pre jednu firmu. On s výkonom práce nemá výdavky, všetko mu zabezpečuje firma.
K závislej práci verzus SZČO čítaj tu
http://www.porada.sk/t58440-strojnik-na-zivnost.html#post513077 (http://www.porada.sk/t58440-strojnik-na-zivnost.html#post513077)


Jeho kolega tvrdí, že pri daňovom priznaní nakoľko nemá výdavky - má nárok na akýsi 40% odpočet??? .

Zákon o dani z príjmov § 6
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.




A že keď manželka pracuje už roky v maďarsku, tak na manželku si môže odpočítať ďalších akýchsi 30%. Preto to píšem takto, lebo som nič takéto v zákone nanašla. Ale známy tvrdí, že jeho kolegovi účtovníčka už takto spravila tohtoročné vyúčtovanie. Pomôžte mi s tým prosím. Ďakujem.
Žiadnych 30 % a už vôbec nie kvôli tomu, že pracuje v Maďarsku.
V Zákone existuje nezdaniteľná časť základu dane ľudovo "odpočet na manželku" za presne stanovených pravidiel a zo stanovenými hranicami jej príjmov ;) .
Účtovníčka to možno počíta dobre, len známy nevie o čom hovorí ...:rolleyes: