ajvona
15.08.07,21:25
Týmto by som chcela poprosiť, ak by mi niekto vedel pomôcť dobrou radou, ako sa dostať z môjho problému a nekonečného chodenia po úradoch, kde mi zatiaľ nevedeli pomôcť.
Môj problém je asi v tomto : Počas rodičovskej dovolenky som ochorela a absolvovala som niekoľkomesačné liečenie v nemocnici. Počas pobytu v nemocnici mi skončila rodičovská dovolenka z dôvodu, že dcéra dosiahla vek troch rokov a nastal problém ako a kto bude za mňa platiť všetky povinné odvody. Ešte počas rodičovskej dovolenky môj zamestnávateľ zrušil prevádzku, a tak som vlastne zostala bez práce. Manžel, aby vyriešil tento komplikovaný problém, išiel na úrad práce soc. vecí a rodiny, aby sa aspoň odvody nejako vyriešili. Tam mu povedali, že ma nemôžu zaevidovať ako nezamestnanú, pretože som práceneschopná. Nakoľko som zostala bez príjmu a nebolo z čoho platiť odvody aspoň pre zdravotnú poisťovňu, tak sa podarilo manželovi zistiť, že by som mohla ísť na predĺženú rodičovskú dovolenku s dieťaťom do 6 rokov. Dostávať síce nič nebudem, ale aspoň odvody by sa dočasne vyriešili. Teraz, keď som sa konečne dostala z nemocnice domov, nastal problém s dcérou, nakoľko som veľmi slabá a doba liečenia bude trvať asi jeden rok. Od septembra má nastúpiť do škôlky, ale na soc. poisťovni mi povedali, že nemôže, pretože som na predĺženej rodičovskej dovolenke. Dcéra je veľmi živá a potrebuje kolektív a varovanie počas dňa je dosť komplikované, chcela som to vyriešiť škôlkou. Teraz neviem ako ďalej. Ak by som sa zaevidovala na úrade práce a prerušila liečbu, a tak znova zostala práceneschopná, zostáva otázka, či by som mala nárok aspoň na nejakú podporu, ak som pred nástupom na materskú pracovala niekoľko rokov. Ak by mi vedel niekto poradiť, ako toto všetko riešiť, alebo poznal nejaké medzery alebo kľučky v zákonoch, bola by som veľmi povďačná. Ďakujem všetkým.
jankasm
16.08.07,07:19
Tvoj problém je naozaj dosť komplikovaný. Vôbec ti tvoju situáciu nezávidím.
Pokiaľ chceš dať malú do škôlky, tak budeš musieť ukončiť RD. Keďže sa ideš ďalej liečiť, predpokladám, že si stále PN a počas PN predsa nemusíš platiť žiadne odvody, tie počas PN platí predsa štát.
Podmienka na získanie podpory v nezamestnanosti je, že v posledných 4 rokoch musíš mať platené poistenie v nezamestnanosti aspoň 3 roky v prípade PP na dobru neurčitú, prípadné 2 roky v posledných 3 rokoch pri PP na dobru určitú. Ak si však bola 3 roky na RD a neplatila si si toto poistenie ako dobrovoľne poistená osoba, tak ľutujem, ale nárok na podporu nebudeš mať v žiadnom prípade.
Ale myslím, že aj keď nebudeš mať nárok na podporu, na úrad práce sa môžeš zaevidovať ako nezamestnaná. Aj keď nedostaneš podporu ale ako za nezamestnanú myslím, že odvody bude platiť štát. ;)
Katy a R
16.08.07,13:35
Ak som dobre pochopila, nedostávaš žiadne nemocenské dávky a PP je riadne ukončený. Máš od lekár riadne vypísanú tzv. PNku, alebo nie?
Ak ju nemáš vypísanú – tak sa môžeš zaevidovať na UP, štát bude za teba platiť poistné do ZP. A potom sa môžeš dať vypísať - aj keď nebudeš mať nárok na dávky NP, ale aspoň sa nemusíš hlásiť pravidelne na UP, po dobu dočasnej PN.
Ak ju máš vystavenú, tak ťa nezaevidujú.
Dodávam.
Pouvažuj, či sa ti neoplatí dobrovoľné NP. Podľa toho, čo píšeš - ja by som si ho dala (pre istotu do budúcnosti).
ajobs
16.08.07,18:42
Odporúčam niekde sa zamestnať (najlepšie u známeho v nejakej súkromnej firme, môže byť aj SZČO), dohodnúť sa s ním na mzde okolo 28200 Sk (stačí aj jeden deň), a potom ísť na PN. Tvoje nemocenské by malo byť okolo 15500-16000 Sk mesačne. Ale vtip je v tom, ako dlho si bola na PN v posledných 52 týždňoch. Ak si bola na tejto PN veľmi dlho a táto iba nedávno skončila, potom tento postup nie je možné aplikovať. Napíš, akú PN si mala v posledných 12 mesiacoch - uveď presné termíny.
Zároveň sa treba prihlásiť na platenie DNP z minima 7600 Sk.
mimaemma
16.08.07,19:12
Potvrdzujem Janka sm - Narok na podporu mat nebudes -ak si si neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, ale odvody za Teba zaplatia cez urad prace. Nebudes mat narok ani na socialku alebo nieco podobne, lebo mas manzela..je to smutne, ale je to tak.Ale ten napad so zamestanaim sa na 1 den sa mi paci, som zvedava na pokracovanie.
ajobs
17.08.07,08:11
Potvrdzujem Janka sm - Narok na podporu mat nebudes -ak si si neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, ale odvody za Teba zaplatia cez urad prace. Nebudes mat narok ani na socialku alebo nieco podobne, lebo mas manzela..je to smutne, ale je to tak.Ale ten napad so zamestanaim sa na 1 den sa mi paci, som zvedava na pokracovanie.

Som rád, že sa ti ten nápad so zamestnaním páči, je to osvedčený postup ako sa dostať k peniazom, keď iné dávky (na dlhé lakte) zlyhajú.
Okrem zamestnania je potrebné splniť iba jednu podmienku - nebyť PN posledného polroka - potom môže trvať práceneschopnosť celých 52 týždňov.
jankasm
17.08.07,15:51
Som rád, že sa ti ten nápad so zamestnaním páči, je to osvedčený postup ako sa dostať k peniazom, keď iné dávky (na dlhé lakte) zlyhajú.
Okrem zamestnania je potrebné splniť iba jednu podmienku - nebyť PN posledného polroka - potom môže trvať práceneschopnosť celých 52 týždňov.

Pekný plán, ale bohužiaľ, pre zakladateľku otázky asi nereálny. V zadaní témy písala, že ju nechcú zaevidovať na ÚP pretože je práceneschopná. Takže mi z toho vychádza, že posledného roka bola PN. :rolleyes:
ajvona
18.08.07,09:42
Som Vám všetkým vďačná za Vaše odpovede a rady. Toľko sa nedozviem ani na našich úradoch "vďaka" pár ľuďom, ktorí asi sami nevedia načo sú tam. Žiaľ, moju situáciu budem musieť brať len s úsmevom a bez peňazí.
Od lekára nemám vypísanú PN, lebo som ochorela počas RD a vtedy sa vraj PN nevypisuje /doteraz som nebývala chorá, tak tieto veci vôbec neovládam/. Keďže som bola v nemocnici, úrad práce ma evidovať nechcel po ukončení RD, a tak sociálka odporučila kvôli plateniu odvodov predĺžiť RD. Zamestnávate%@5 mi PP neukončil, aj keď prevádzku zrušil ešte pred rokom. Boli sme dohodnutí na výpovedi až po ukončení RD. Vyšiel mi aj teraz v ústreti a spraví tak až po vyriešení môjho problému. Žiaľ, nemôže ma zamestnať ani na jeden deň, lebo nemá žiadne miesto pre mňa /má iba čisto miesta pre chlapov/ a nemám ani žiadneho známeho, ktorý by mi mohol pomôcť podľa Tonovej rady. O dobrovoľnom platení som sa takisto dozvedela z našich úradov neskoro.
Rada by som však vedela, ako je to s kontrolami v škôlke /kto a či ich posiela/. Počula som dve verzie umiestnenia dieťaťa do škôlky v mojom prípade, ktoré som uviedla vyššie. Dcéra sa do nej teší a mne by to po zdravotnej stránke pomohlo, jej ešte viac pre jej rozvoj, ale nechcem, aby učiteľky mali kvôli nám nejaké problémy. Dúfam, že aspoň toto sa bude dať nejako obísť a vyriešiť.
ajvona
18.08.07,09:43
Som Vám všetkým vďačná za Vaše odpovede a rady. Toľko sa nedozviem ani na našich úradoch "vďaka" pár ľuďom, ktorí asi sami nevedia načo sú tam. Žiaľ, moju situáciu budem musieť brať len s úsmevom a bez peňazí.
Od lekára nemám vypísanú PN, lebo som ochorela počas RD a vtedy sa vraj PN nevypisuje /doteraz som nebývala chorá, tak tieto veci vôbec neovládam/. Keďže som bola v nemocnici, úrad práce ma evidovať nechcel po ukončení RD, a tak sociálka odporučila kvôli plateniu odvodov predĺžiť RD. Zamestnávateľ mi PP neukončil, aj keď prevádzku zrušil ešte pred rokom. Boli sme dohodnutí na výpovedi až po ukončení RD. Vyšiel mi aj teraz v ústreti a spraví tak až po vyriešení môjho problému. Žiaľ, nemôže ma zamestnať ani na jeden deň, lebo nemá žiadne miesto pre mňa /má iba čisto miesta pre chlapov/ a nemám ani žiadneho známeho, ktorý by mi mohol pomôcť podľa Tonovej rady. O dobrovoľnom platení som sa takisto dozvedela z našich úradov neskoro.
Rada by som však vedela, ako je to s kontrolami v škôlke /kto a či ich posiela/. Počula som dve verzie umiestnenia dieťaťa do škôlky v mojom prípade, ktoré som uviedla vyššie. Dcéra sa do nej teší a mne by to po zdravotnej stránke pomohlo, jej ešte viac pre jej rozvoj, ale nechcem, aby učiteľky mali kvôli nám nejaké problémy. Dúfam, že aspoň toto sa bude dať nejako obísť a vyriešiť.
Katy a R
18.08.07,12:38
Takže na úrade práce ťa nemohli zaregistrovať, pretože nemáš ukončený PP !
Ak teda ukončíš PP, môžeš sa hneď prihlásiť na Up. Ako nezamestnaná budeš mať určité „výhody“ – napr. sa môže nájsť nejaká ľahšia práca, práca na kratší úväzok, rekvalifikácia, prípadne po čase môžeš získať príspevok na samozamestnanie a pod.

Ešte by mohla prichádzať do úvahy dávka v hmotnej núdzi – ale to len v prípade, že ako rodina (spoločne posudzované osoby) máte malý príjem.
ajobs
19.08.07,17:03
Som Vám všetkým vďačná za Vaše odpovede a rady. Toľko sa nedozviem ani na našich úradoch "vďaka" pár ľuďom, ktorí asi sami nevedia načo sú tam. Žiaľ, moju situáciu budem musieť brať len s úsmevom a bez peňazí.
Od lekára nemám vypísanú PN, lebo som ochorela počas RD a vtedy sa vraj PN nevypisuje /doteraz som nebývala chorá, tak tieto veci vôbec neovládam/. Keďže som bola v nemocnici, úrad práce ma evidovať nechcel po ukončení RD, a tak sociálka odporučila kvôli plateniu odvodov predĺžiť RD. Zamestnávate%@5 mi PP neukončil, aj keď prevádzku zrušil ešte pred rokom. Boli sme dohodnutí na výpovedi až po ukončení RD. Vyšiel mi aj teraz v ústreti a spraví tak až po vyriešení môjho problému. Žiaľ, nemôže ma zamestnať ani na jeden deň, lebo nemá žiadne miesto pre mňa /má iba čisto miesta pre chlapov/ a nemám ani žiadneho známeho, ktorý by mi mohol pomôcť podľa Tonovej rady. O dobrovoľnom platení som sa takisto dozvedela z našich úradov neskoro.
Rada by som však vedela, ako je to s kontrolami v škôlke /kto a či ich posiela/. Počula som dve verzie umiestnenia dieťaťa do škôlky v mojom prípade, ktoré som uviedla vyššie. Dcéra sa do nej teší a mne by to po zdravotnej stránke pomohlo, jej ešte viac pre jej rozvoj, ale nechcem, aby učiteľky mali kvôli nám nejaké problémy. Dúfam, že aspoň toto sa bude dať nejako obísť a vyriešiť.

Nie je pravda, že počas RD nemôžeš byť na PN- môžeš poberať rodičovský príspevok, aj byť na PN (ak spĺňaš podmienky). Ak nemáš zamestnávateľa, ktorý by ťa zamestnal aspoň na 1 deň z maxima (mohla by si presvedčiť súčasného zamestnávateľa- jeden deň ho nezabije a tebe pomôže), potom sa prihlás na DNP z maxima 28142 Sk, a skús realizovať ošetrovné na deti (tam 270 dní poistenia netreba splniť). Je to síce len 10 dní, ale môže sa opakovať a za 10 dní dostaneš cca 5000 Sk.
jankasm
20.08.07,09:31
Podľa mňa sú dve možnosti.
1. Ukončiť PP a prihlásiť sa na úrad práce. Samozrejme že na úrade práce ťa nezaregistrujú pokiaľ nemáš ukončené zamestnanie. Na podporu však nárok mať nebudeš. Nespĺňaš podmienky.
2. Preto by som volila druhú možnosť a to, ukončiť PP a dať sa vypísať na PN. Ak ti lekár tvrdil, že ťa nemôže vypísať na PN keď si na rodičovskej dovolenke, nemal pravdu, ako už písal vyššie Ajobs. Skús ho ešte raz popýtať o vystavenie PN a ak nebude súhlasiť, tak by som ukončila RD, ukončila PP a potom sa dala vypísať na PN a ty aspoň budeš mať nejaké korunky. Aj keď nie z maxima, ako bolo odporúčané, ale zamestnávateľ vystaví potvrdenie o príjme, kde uvedie tvoj pravdepodobný príjem /ktorý môže kľudne uviesť aj vo výške maxima :--- /, z ktorého ti vypočítajú PN. Budeš v ochrannej lehote a PN bude od prvého dňa vyplácať SP.
A keďže by si mala ukončenú RD, nebol by problém s umiestnením malej v škôlke. :rolleyes: