Jarka
15.02.05,13:57
Pracovníčka nastúpila na materskú dovolenku 23.1., v januári mala HP 20573 Sk.
Počet dní poistenia 22,
vymeriavaCí ZáKLAD pre odvody na nemoc. poist. 15292 - Sk org,aj zamest.
Vym. základ pre SP,SDS, IP a PvN 20573,- Sk
pre UP 20573,-Sk

Prosim, len o potvrdenie, že moje vym. základy na odvod poistného sú správne. A ako to bude vo februári, budem uvedenú pracovníčku uvádzať do výkazu alebo nie ?
Aňuška
15.02.05,13:40
Pracovníčka nastúpila na materskú dovolenku 23.1., v januári mala HP 20573 Sk.
Počet dní poistenia 22,
vymeriavaCí ZáKLAD pre odvody na nemoc. poist. 15292 - Sk org,aj zamest.
Vym. základ pre SP,SDS, IP a PvN 20573,- Sk
pre UP 20573,-Sk

Prosim, len o potvrdenie, že moje vym. základy na odvod poistného sú správne. A ako to bude vo februári, budem uvedenú pracovníčku uvádzať do výkazu alebo nie ?
Vymeriavacie základy:
ZP = 20573,-
NP a GF = 15293,- /zaokrúhľovať nahor/
SP, IP, FZ,UP a RFS = 20573,-

Na výkaz do SP ju vo februári neuvádzať.
Na ZP sa musí ísť odhlásiť - bude za ňu platiť štát.
Jarka
15.02.05,13:50
Takže ani do výkazu na ZP ju vo februári nebudem uvádzať ?
Jozef Mihál
15.02.05,15:09
Do výkazu ZP sa uvádzajú všetci zamestnanci, aj takí, ktorí v danom mesiaci nemajú príjem napr. z dôvodu MD.
bodliak
11.03.05,20:50
To keď budem mať jediného zamestnanca, aj to na materskej, tak budem 3 roky posielať kvoli tomu výkaz do ZP ??

(tuším niekde zbierate námety do nasledujúcej novelizácie, tak ak je odpoveď ÁNO, máte tip na zmenu)
Jozef Mihál
13.03.05,17:24
bodliak - odpoveď je ÁNO. V zdravotnom poistení iný mechanizmus na oznámenie faktu, že zamestnankyňa je (stále) na MD neexistuje. Táto informácia je pritom dôležitá, lebo v čase MD za ňu platí poistné štát.
bodliak
02.05.05,10:50
Konkrétne v SZP existuje pre zamestnanca tlačivo, kde oznamuje zmenu platiteľa na štát z dovodov MD, RD, OČR, neplateného voľna
s dátumami (od-do); takže nevidím dôvod aby zamestnávateľ posielal prázdny papier s nulami.
Toto je podľa mňa mechanizmus, akým sa ZP dozvie o zmene a má všetky potrebné informácie.
eurocorp
02.05.05,11:20
Ahojte mám problém!

Robím práve mzdy za apríl 2005 a mám zamestnankyňu,
ktorá je od 1-20.4 zamestnaná a od 21.4. je na MD.Hrubú mzdu má 6500,-Sk. Program pýta odomňa minimálny základ poistenia. čo je to a ako to mám vypočítať. Je to dosť súrne. Ďaaaakujem veľmi pekne
Martina80
02.05.05,11:21
Presne tak!!!Výborne. Akurát som to chcela dohodiť, že zmena platiteľa poistného sa musí nahlasovať. iektoré ZP majú už aj tlačivá, niektoré ešte nie. Momentálne sa to rozbieha .Ak je aj niekto viac ako 10. dní na PN, tiež sa ho to týka. Je to povinnosť zamestnanca. Zatiaľ sa sankcie nedávajú, ale potom už ano. :cool: :)
Kimáková
02.05.05,11:31
Presne tak!!!Výborne. Akurát som to chcela dohodiť, že zmena platiteľa poistného sa musí nahlasovať. iektoré ZP majú už aj tlačivá, niektoré ešte nie. Momentálne sa to rozbieha .Ak je aj niekto viac ako 10. dní na PN, tiež sa ho to týka. Je to povinnosť zamestnanca. Zatiaľ sa sankcie nedávajú, ale potom už ano. :cool: :)
Zdravotky chceli uľahčiť robotu chudákom, ktorí sú na PN, aby nemuseli utekať do ZP s PN lístkami podpisovať nejakú zmenu platiteľa poistného. Takto to ZP uvidí z výkazu. Aspoň takto to odôvodňoval Úrad dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou.
SilviaS
05.05.05,07:30
Dobrý den.Prosím pekne o radu!Mám vypísať potvrdenie zamestnaca
na účely nároku na dávku v nezamestanosti do SP a neviem vymeriavacie základy NP,SP,IP,PVN,ZP,mám to všetko spočítať? Lebo do tabuľky do SP treba vymeriavacie základy za 4 roky a za každý mesiac!!!!!!!!

Ďakujem pekne za radu!!!!!!!!!!!!!

Silvia :)
Evaman
05.05.05,07:46
A máš to 4-stranové tlačivo kde je časť A a časť B? , kde časť B vyplňuje zamestnávateľ? Ak áno tak, v bode (6) máš tie vymeriavacie základy, tak tam píšeš "hrubú mzdu" zo mzdového listu za posledné 4 roky (2002,2003,2004,2005). Hrubá mzda sa rovná väčšinou vymeriavaciemu základu ak tam nemáš nejaké príliš vysoké odmeny alebo niečo iné, kde by mu mzda prekročila zákonom stanovenú hranicu pre vymeriavací základ do poisťovní.
SilviaS
05.05.05,07:57
Ďakujem ti veľmi pekne Evaman.Veľmi si mi pomohla.Ešte raz díky.
Vyisujem to len prvý krát.

Ďakujem Silvia :)
uko
05.05.05,08:51
Pracovníčka nastúpila na materskú dovolenku 23.1., v januári mala HP 20573 Sk.
Počet dní poistenia 22,
vymeriavaCí ZáKLAD pre odvody na nemoc. poist. 15292 - Sk org,aj zamest.
Vym. základ pre SP,SDS, IP a PvN 20573,- Sk
pre UP 20573,-Sk

Prosim, len o potvrdenie, že moje vym. základy na odvod poistného sú správne. A ako to bude vo februári, budem uvedenú pracovníčku uvádzať do výkazu alebo nie ?čo znamená skratka HP?
SilviaS
05.05.05,09:10
Podľa mňa HP znamená HRUBÝ PRÍJEM.
Silvia :)
uko
05.05.05,09:57
Podľa mňa HP znamená HRUBÝ PRÍJEM.
Silvia :)ak je to hrubý príjem tak potom nerozumiem tomu výpočtu odvodov. vysvetlí mi niekto prečo si VZ pre nem. poistenie vyrátala z max.VZ a na počet dní 22. snažím sa to študovať aj v zákone. a tam hovoria, že VZ je príjem zamestnanca za vykonanú prácu ,kt. podlieha dani z príjmov FO. potom je tam, že ak nemocenské poistenie trvalo len časť mesiaca tak sa vyratáva na dni. ale to že išla na MD nezanamená, že jej skončilo nem. poistenie. to zanika až skončením PP. ak to chápam zle tak mi to vysvetlite prosím.
Jana Motyčková
05.05.05,15:06
Je stanovený max VZ na mesiac. V období, kedy pracovníčka poberá materské (aj PN, RP, OČR, VS) nie je zamestnanec povinný platiť poistné do SP (§140). T.j. maximálny VZ sa kráti o tie dni MD.
Jozef Mihál
06.05.05,05:32
ak je to hrubý príjem tak potom nerozumiem tomu výpočtu odvodov. vysvetlí mi niekto prečo si VZ pre nem. poistenie vyrátala z max.VZ a na počet dní 22. snažím sa to študovať aj v zákone. a tam hovoria, že VZ je príjem zamestnanca za vykonanú prácu ,kt. podlieha dani z príjmov FO. potom je tam, že ak nemocenské poistenie trvalo len časť mesiaca tak sa vyratáva na dni. ale to že išla na MD nezanamená, že jej skončilo nem. poistenie. to zanika až skončením PP. ak to chápam zle tak mi to vysvetlite prosím.
Už sa vyjadrila Janka,
ja len uko doplním, že tu je trošku zle technicky napísaný zákon. V praxi sa to deje tak, že aj za doby uvedené v § 140 (PN, MD, OČR do 10 dní a pod.) sa kráti vymeriavací základ - akoby poistenie za tieto dni neexistovalo.
misurka
06.05.05,05:53
Zaujímavé koľko rozdielnych názorov. Mne bolo v sociál. poisťovni odporúčané, aby som v prípade, že je žena na MD, túto aj s 0-ovým VZ do mesačných výkazov uvádzala a naopak na ZP mi bolo povedané, že takúto ženu na mesačn. výkazoch uvádzať nemusím. Tak ja teda neviem, v čom je pravda.
Jarka
06.05.05,10:50
Mne bolo v SP povedané, že nemusím uvedenú pracovníčku s O základom uvádzaťdo výkazu, ale musela som na registracnom liste oznamit začiatok MD pracovníčky. detto ZP .
misurka
09.05.05,07:02
Ja som tiež na registračnom liste SP a na hromadnom oznámení ZP náhlasila zmenu, čiže začiatok MD ale aj tak mi pracovníčka SP v Žiline povedala, že oni potrebujú jasne z mesačných výkazov vidieť, že táto je aj nadalej naším zamestnancom akurát s 0,-- VZ. Preto hovorím, každý kraj iný mrav....