shureido
16.08.07,07:35
Ahojte, riesim dilemu.
Otec je vlastnik pôdy, ktoru vypoziciava mne na zaklade zmluvy o vypozicke (teda zadarmo). Ja ju dalej prenajimam a mam zisk z prenajmu nizsi ako 5 x ZM. Moja otazka je, kto sa ma zaregistrovat na DU? Otec ako vlastnik pôdy, alebo ja, kto mam prijem z prenajmu? Pomooc " Dakujem.
vikinka
16.08.07,05:46
No podľa mňa ten,kto má príjmy z prenájmu,takže vy.Počkajme na názor ostatných.
Braňo
16.08.07,05:50
Predovšetkým máte povinnosť zdaniť svoje príjmy z prenájmu. Daňový úrad môže dokonca použiť cenu obvyklú a dodaniť ten rozdiel, nakoľko si ju vypožičiavaš zadarmo.
Johanka
16.08.07,05:53
Ahojte, riesim dilemu.
Otec je vlastnik pôdy, ktoru vypoziciava mne na zaklade zmluvy o vypozicke (teda zadarmo). Ja ju dalej prenajimam a mam zisk z prenajmu nizsi ako 5 x ZM. Moja otazka je, kto sa ma zaregistrovat na DU? Otec ako vlastnik pôdy, alebo ja, kto mam prijem z prenajmu? Pomooc " Dakujem.
Registruje sa ten, kto má príjmy z prenájmu ...

Predovšetkým máte povinnosť zdaniť svoje príjmy z prenájmu. Daňový úrad môže dokonca použiť cenu obvyklú a dodaniť ten rozdiel, nakoľko si ju vypožičiavaš zadarmo.
A to podľa akého ustanovenia ??? Aký rozdiel?
Braňo
16.08.07,06:02
Registruje sa ten, kto má príjmy z prenájmu ...

A to podľa akého ustanovenia ??? Aký rozdiel?

Rozdiel medzi cenou obvyklou a cenou zadarmo.
DušanČ
16.08.07,06:03
Tento problém rieši § 31 zákona o správe daní a poplatkov. Do 31.08.2007 platí nasledovné znenie :

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok

(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť.

(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní.

Od 01.09. 2007 bude platiť nasledovné :

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa ods. 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

Podľa môjho názoru tvoj otec je rezidentom dane z nehnuteľností a keďže príjmy z prenájmu sú tvojími príjmami, vyššie citovaný postup sa vzťahuje na teba.
shureido
16.08.07,06:28
Takze súhlasite s tym ze prihlasit sa mam ja a nie môj otec? Bude na to nejake tlacivo ci len napisem list ze prenajimam pôdu (uviest od kedy alebo za kolko,) ide o cca 20 000 sk rocne....
vikinka
16.08.07,06:36
Áno,registrovať sa musíš ty,tlačivo zatiaľ neviem ale najskôr ešte nebudú mať na DÚ,povinnosť je od 1.9.2007,takže po tomto dátume ísť na DÚ a vypíšeš registáciu.
dadka11
16.08.07,06:48
Prečítaj si príspevok v SME z 15.8.2007, práve tu sa rieša problémy
registrácie...
Johanka
16.08.07,07:40
Takze súhlasite s tym ze prihlasit sa mam ja a nie môj otec? Bude na to nejake tlacivo ci len napisem list ze prenajimam pôdu (uviest od kedy alebo za kolko,) ide o cca 20 000 sk rocne....
Tlačivo je tu http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskafo.pdf
krížik dáš pri daň z príjmov.
Ak bude príjem cca 20 tis. ročne, bude to príjem od dane oslobodený a v DP sa uvádzať nebude ;)
shureido
16.08.07,07:43
no a kedze som zamestanec a mam prijmy len zo zavislej cinnosti, tak ani nepodavam DP.....dokelu načo je cely ten humbug?? Alebo co este budem musiet okrem registracie podavat?
vikinka
16.08.07,07:47
Aj keď si zamestnanec a tvoje príjmy z prenájmu by dosiahli viac ako oslobod.min.,tak musíš podať DP,registrácia vyplýva zo Zák.o správe daní a poplatkov a nie zo zákona o dani z príjmu.Okrem registrácie ak nebudeš musieť podať DP,nepodávaš nič.
MajaV
16.08.07,07:50
Takze súhlasite s tym ze prihlasit sa mam ja a nie môj otec? Bude na to nejake tlacivo ci len napisem list ze prenajimam pôdu (uviest od kedy alebo za kolko,) ide o cca 20 000 sk rocne....

Myslím, že sa nemusíš prihlasovať, pretože v zákone 358/2007 bol novelizovaný aj zákon o správe daní. Paragraf 31 ods.2 písmeno b znie takto:


b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní
po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej
republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú
činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala
byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť
okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť
miestne príslušnému správcovi dane.“.
shureido
16.08.07,07:55
Kedze ide o ornu pôdu - teda pozemok (dufam) to by znamenalo ze sa ma to netyka?? Spravne?
MajaV
16.08.07,08:17
Kedze ide o ornu pôdu - teda pozemok (dufam) to by znamenalo ze sa ma to netyka?? Spravne?
Ja myslím, že áno. DR SR snáď vydá k tomu nejaké usmernenie.
Aljok
16.08.07,08:28
Myslím, že sa nemusíš prihlasovať, pretože v zákone 358/2007 bol novelizovaný aj zákon o správe daní. Paragraf 31 ods.2 písmeno b znie takto:


b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní
po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej
republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú
činnosť

6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala
byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť
okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť
miestne príslušnému správcovi dane.“.


Od 1.9.2007 v § 31 odseky 1 a 2 znejú:
„(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať.
(2) Fyzická osoba, ktorá
a)nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b)je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.“.
ata111
16.08.07,08:42
Teraz je na mieste otázka, je pôda, pozemok ... nehnuteľosť?
Aljok
16.08.07,08:56
Občiansky zákonník
§119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.
dadka11
16.08.07,12:49
Novela živnostenského zákona oslobodila od registračnej povinnosti
prenajímateľov pôdy, s účinnosťou od 1.10.2007!! Prechodné obdobie
od 1.9.2007 do 30.9.2007 zatiaľ nie je riešené..::)
JankaO
16.08.07,13:09
Od 01.09. 2007 bude platiť nasledovné :

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa ods. 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.


mimotemyAch jaj, ďalšia komplikácia pri komplexnom posúdení DZ....
Zuzana2
16.08.07,13:12
Doteraz platilo, že ak zisky príjmy z prenájmu nehnuteľnosti nepresiahli sumu 5-násobku ŽM (pre rok 2007 je to myslím suma 24 900,-- Sk), tak tieto príjmy nemusel zdaňovať.
Otec prenajíma príležitostne chatu.
Prosím, ako je to teraz - musí sa zaregistrovať na DÚ a nakoniec, keď tieto príjmy nepresiahnu uvedenú hranicu, tak sa nebude nič diať? Ak by prekročil, musel by podať daňové priznanie, kde by uviedol sumu prekračujúcu 24 900,-- Sk?
Ďakujem.
Aljok
16.08.07,13:20
Doteraz platilo, že ak zisky z prenájmu nehnuteľnosti nepresiahli sumu 5-násobku ŽM (pre rok 2007 je to myslím suma 24 900,-- Sk), tak tieto príjmy nemusel zdaňovať.
Otec prenajíma príležitostne chatu.
Prosím, ako je to teraz - musí sa zaregistrovať na DÚ a nakoniec, keď tieto príjmy nepresiahnu uvedenú hranicu, tak sa nebude nič diať? Ak by prekročil, musel by podať daňové priznanie, kde by uviedol sumu prekračujúcu 24 900,-- Sk?
Ďakujem.
Registrovať sa musí. Registráciu rieši Zákon o správe daní a poplatkov. Zdaňovanie príjmov a podávanie DP rieši Zákon o dani z príjmov.
Johanka
16.08.07,13:43
:eek::eek::eek: Mohla by si, prosím Ťa, napísať konkrétny paragraf Živnostenského zákona, ktorý oslobodzuje prenajímateľov pôdy od povinnosti registrovať sa na daňovom úrade? Lebo táto téma je celá o registrácii prenajímateľov na DÚ podľa Zákona o správe daní a poplatkov!
Pozri do prílohy, je to stiahnuté z http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.Webclass/Tmp/NR255.doc
článok II. od strany 40 bod 4
uverejnené v Z.z. čiastka 157/2007 zákon č. 358/2007
Aljok
16.08.07,14:12
Johanka, ďakujem za upozornenie. Už som svoj predchádzajúci príspevok vymazala. Takže od 1.10.2007 v Zákone o správe daní a poplatkov platí toto:
V § 31 odsek 2 znie:

„(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.“.
Zoltán Kovács
16.08.07,14:57
Doteraz platilo, že ak zisky z prenájmu nehnuteľnosti nepresiahli sumu 5-násobku ŽM (pre rok 2007 je to myslím suma 24 900,-- Sk), tak tieto príjmy nemusel zdaňovať.
Otec prenajíma príležitostne chatu.
Prosím, ako je to teraz - musí sa zaregistrovať na DÚ a nakoniec, keď tieto príjmy nepresiahnu uvedenú hranicu, tak sa nebude nič diať? Ak by prekročil, musel by podať daňové priznanie, kde by uviedol sumu prekračujúcu 24 900,-- Sk?
Ďakujem.

Pozor na pojmy. Nie zisk z prenájmu nesmie presiahnuť 5 násobok životného minima ale príjem neočistený o náklady.
Zuzana2
17.08.07,05:57
Pozor na pojmy. Nie zisk z prenájmu nesmie presiahnuť 5 násobok životného minima ale príjem neočistený o náklady.
Už som to opravila, ďakujem za upozornenie.
Pekný deň všetkým.
alenkad
04.09.07,10:30
...to nemyslíte vážne???
T.z., že pri prenájme bytu (FO) budem platiť daň za celkový príjem za byt v danom roku (12 mesiacov x 6300Sk = 75600Sk) z celkového príjmu vo výške 75600 Sk? A nájomné, elektirku a inkaso si nemôžem z toho odpočítať?
Aljok
04.09.07,10:37
...to nemyslíte vážne???
T.z., že pri prenájme bytu (FO) budem platiť daň za celkový príjem za byt v danom roku (12 mesiacov x 6300Sk = 75600Sk) z celkového príjmu vo výške 75600 Sk? A nájomné, elektirku a inkaso si nemôžem z toho odpočítať?
Pozri túto tému:http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html
Johanka
04.09.07,10:38
:eek: To si kde vyčítala ?????
atka4
04.09.07,11:06
...to nemyslíte vážne???
T.z., že pri prenájme bytu (FO) budem platiť daň za celkový príjem za byt v danom roku (12 mesiacov x 6300Sk = 75600Sk) z celkového príjmu vo výške 75600 Sk? A nájomné, elektirku a inkaso si nemôžem z toho odpočítať?

Nie. máš 2 možnosti
1. Všetky príjmy - všetky zdokladované výdavky týkajúce sa daného prenájmu (prijaté a uhradené v danom roku)
2 Všetky príjmy - paušál

Rozhodnutie podľa toho, čo je výhodnejšie
Nezabudnúť odpočítať oslobodenú sumu 5-násobok životného minima a úmerne krátiť aj výdavky