mcfly.company
16.08.07,09:34
Dobrý deň, potrebujem súrnu radu. Mám zamestnanca a je na pn koľko dní mu hradím ja a po koľkých dňoch ho musím nahlásiť do soc. poisťovne. Do poisťovne musím poslať ten pn papier ktorý mi odovzdal. Však? za radu ďakujem.
vikinka
16.08.07,07:37
Prvých 10 dní PN,po 10 dni posielaš PN na soc.poist.Doklad o PN si ponecháš ty ak to bude do 10 trvania.
karpis
16.08.07,07:38
10 kalendárnych dní platí zamestnávateľ, ja odovzdávam Pn 11 deň
VERONIKA6
16.08.07,07:39
Zamestnávateľ platí prvých 10 dní DPN. 11. deň odovzdáš II. diel DPN
"Žiadosť o nemocenské" spolu s Potvrdením zamestnávateľa na účely uplatnenia ........
kačenka
16.08.07,07:41
Do SP spolu s PN- doklad o práceneschopnosti predkladáš aj doklad "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku" Je to sumár vymeriavacích základov na SP za predchádzajúci rok.
evina
16.08.07,07:44
Nie je tu spomenuté, že spolu s dokladom PN dodáš do SP aj Potvrdenie o príjme..

Povinnosti zamestnávateľa zo stránky SP:

Za nemocenské poistenie


postúpiť pobočke Sociálnej poisťovne tlačivo, ma ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako 10 dní, do 3 dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
vydávať zamestnancom na ich žiadosť potvrdenia o rozhodujúcich skutočnostiach na účely nemocenského poistenia
Šelinka
16.08.07,09:11
Prosím vás, poraďte mi, jeden náš zamestnanec je chorý, ale žiadny papier nám nepredložil, už je to 12. deň a už by sme mali zaslať tlačivo na preukázanie dočasnej PN. Ako by sa to malo riešiť?
Ďakujem
Tweety
16.08.07,09:16
a čo takto konkatkovať uvedeného zamestnanca?
simonka
16.08.07,09:22
my máme zamestnanca, ktorý prdložili PN 26.6.2007 spolu s lístkom na peniazek 30.06.2007. od tohto dátumu sa neozval a nedoniesol ani lístok na dávky k 31.7.2007. neviem možmo si ho odniesol sám na sociálku. Ale čo keď PN už ukončil a ja o tom neviem? Išiel na PN lebo už nechce u nás pracovať a beží mu výpovedná doba.
Šelinka
16.08.07,09:56
No veď práve, my sme toho zamestnanca kontaktovali, ale on kašle na to. Nie je daná nejaká lehota na to, aby nám odovzdal to tlačivo?
Čo v takom prípade, ak nám ho nepredloží.
VERONIKA6
16.08.07,12:50
my máme zamestnanca, ktorý prdložili PN 26.6.2007 spolu s lístkom na peniaze k 30.06.2007. od tohto dátumu sa neozval a nedoniesol ani lístok na dávky k 31.7.2007. neviem možmo si ho odniesol sám na sociálku. Ale čo keď PN už ukončil a ja o tom neviem? Išiel na PN lebo už nechce u nás pracovať a beží mu výpovedná doba.

Zamestnávateľ musí potvrdiť IV. diel DPN "Hlásenie zamestnávateľovi, platiteľovi nemocenského ................ o skončení DPN". V prípade, že by si zamestnanec odniesol ukončenie na sociálku sám, sociálna poisťovňa by tento diel IV. poslala zamestnávateľovi na potvrdenie.
Ako mu môže bežať výpovedná doba, keď si nepodal žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru?
irma1
16.08.07,13:13
No veď práve, my sme toho zamestnanca kontaktovali, ale on kašle na to. Nie je daná nejaká lehota na to, aby nám odovzdal to tlačivo?
Čo v takom prípade, ak nám ho nepredloží.

Neviem o tom, že by si bola povinná si pracne zisťovať, či je zamestnanec na PN alebo nie. Ak tie dni chce mať vykázané ako ospravedlnenú neprítomnosť v práci, je jeho psou povinnosťou predložiť príslušné doklady. Ak Ti nič nedal, nebudeš mu platiť náhradu príjmu za prvých desať dní a ani nemáš čo poslať do SP. Ja by som si s tým hlavu veľmi nelámala.
VERONIKA6
16.08.07,13:17
Neviem o tom, že by si bola povinná si pracne zisťovať, či je zamestnanec na PN alebo nie. Ak tie dni chce mať vykázané ako ospravedlnenú neprítomnosť v práci, je jeho psou povinnosťou predložiť príslušné doklady. Ak Ti nič nedal, nebudeš mu platiť náhradu príjmu za prvých desať dní a ani nemáš čo poslať do SP. Ja by som si s tým hlavu veľmi nelámala.
Ale doklad o začatí DPN spolu s lístkom na peniaze odovzdal a môže byť, že lístok na peniaze k 31.7. odovzdal sociálke sám. Ja si myslím, že neporušil nič, iba ak by ukončil DPN a ukončenie Ti neodovzdal.
irma1
16.08.07,13:23
Ale doklad o začatí DPN spolu s lístkom na peniaze odovzdal a môže byť, že lístok na peniaze k 31.7. odovzdal sociálke sám. Ja si myslím, že neporušil nič, iba ak by ukončil DPN a ukončenie Ti neodovzdal.

Ja som reagovala na príspevok od Šelinky (príspevky č. 7 a 10), nie od Simonky. Pochopila som to tak, že jej nedal nič. Ak sa mýlim, ľutujem.
abel
16.08.07,13:27
Ale doklad o začatí DPN spolu s lístkom na peniaze odovzdal a môže byť, že lístok na peniaze k 31.7. odovzdal sociálke sám. Ja si myslím, že neporušil nič, iba ak by ukončil DPN a ukončenie Ti neodovzdal.
Nemyslím si, že neporušil nič. Zamestnanec je predsa povinný odôvodniť svoju neprítomnosť v práci, minimálne tým, že ku koncu mesiaca ešte trvá práceneschopnosť.
emily 2
20.08.07,06:23
Pekný deň !
Zamestnanec bol chorý 3 dni . Poslal mi taký malý lístoček od lekárky( tzv. potvrdenie o návšteve lekára ) kde je napísané ,že bol PN od 15.08.2007 do 17. 08. 2007 .

Asi nie som v obraze, už netreba klasický lístok na PN pri PN do 10 dní _?

vďaka za odpoveď

emily 2
Tweety
20.08.07,06:27
Pekný deň !
Zamestnanec bol chorý 3 dni . Poslal mi taký malý lístoček od lekárky( tzv. potvrdenie o návšteve lekára ) kde je napísané ,že bol PN od 15.08.2007 do 17. 08. 2007 .

Asi nie som v obraze, už netreba klasický lístok na PN pri PN do 10 dní _?

vďaka za odpoveď

emily 2
Buď je to návšteva lekára, ktorá je preplatená ako §, alebo DPN, ktorá je platená náhradou príjmu,( zvlásť tlačivo o DPN ). Podľa toho, čo poslal, je to len ošetrenie lekára, nie DPN.
liebling
26.09.07,07:53
chcem sa opýtať,ako sa vlastne počíta PN.Beriem do úvahy kalendárne dni alebo pracovné (keďže naša prac.doba je Pondelok - Piatok)?
A ešte niečo: Neviem,kedy sa má na Sociálnu poisťovňu odovzdať vyplnené tlačivo "Evidenčný list dôchodkového poistenia",keďže naša zamestnankyňa už u nás od 1.2.2007 nepracuje.Toto tlačivo musí i ona podpísať a ja nemám na ňu kontakt. Má sa na tomto tlačive vyplniť i políčko "Kal.dni vylúčených dôb",ak dotyčná osoba bola PN (a je dôležité, či to bola PN do 10 dní a nad 10 dní?).Prosím o radu, lebo mám v tom veľký "guláš" :-)
macula
26.09.07,08:10
chcem sa opýtať,ako sa vlastne počíta PN.Beriem do úvahy kalendárne dni alebo pracovné (keďže naša prac.doba je Pondelok - Piatok)?
A ešte niečo: Neviem,kedy sa má na Sociálnu poisťovňu odovzdať vyplnené tlačivo "Evidenčný list dôchodkového poistenia",keďže naša zamestnankyňa už u nás od 1.2.2007 nepracuje.Toto tlačivo musí i ona podpísať a ja nemám na ňu kontakt. Má sa na tomto tlačive vyplniť i políčko "Kal.dni vylúčených dôb",ak dotyčná osoba bola PN (a je dôležité, či to bola PN do 10 dní a nad 10 dní?).Prosím o radu, lebo mám v tom veľký "guláš" :-)
PN sa počíta za kalendárne dni, na SP sa posiela ELDP do 3 dní od skončenia prac.pomeru a toto tlačivo musí ona podpísať.Do plíčok ,,kal.dni vylúčených dôb" sa píše počet kal.dní po 10 dni PN.
liebling
26.09.07,11:15
Ďakujem Macula za odpoveď."kal.dni vylúčenia dôb" píšeme počet kal.dní po 10 dni PN, teda počítam až 11-ty deň. Tak isto postupujem aj v prípade OČR, však? A potom ako sa vypočíta VZ počas vylúčených dôb? Kolegyňa to robila tak,že ak mala zamestnankyňa kal.dni vylúč.dôb 10 (konkr.OČR-ale brala do úvahy pracovné,nie kalendárne dni-takže tam má byť 12 dní) do políčka VZ počas vylúč.dôb nenapísala nič.Nechápem!!! Maculka,poraď :-)
Stina
26.09.07,11:24
jankasm
26.09.07,11:51
Ďakujem Macula za odpoveď."kal.dni vylúčenia dôb" píšeme počet kal.dní po 10 dni PN, teda počítam až 11-ty deň. Tak isto postupujem aj v prípade OČR, však? A potom ako sa vypočíta VZ počas vylúčených dôb? Kolegyňa to robila tak,že ak mala zamestnankyňa kal.dni vylúč.dôb 10 (konkr.OČR-ale brala do úvahy pracovné,nie kalendárne dni-takže tam má byť 12 dní) do políčka VZ počas vylúč.dôb nenapísala nič.Nechápem!!! Maculka,poraď :-)

Pre SP sa vždy berú do úvahy kalendárne dni. Či pri PN, či pri platení poistného, proste vždy.
Pre ZP sa berú do úvahy zase pracovné dni.
Do ELDP sa zapisuje PN do kal. dní vylúčit. dôb od 11. dňa, OČR myslím od 1. dňa, ale len do 10. dňa. Pretože 11. deň OČR je už vlastne prerušením poistného a to sa myslím do ELDP nepíše. :rolleyes:
VZ počas vylúčit. dôb nebýva žiadny, počas PN alebo OČR predsa nemáš žiadny príjem.
Čo sa týka odovzdania ELDP, píše sa síce do 3 dní, ale väčšina ho odovzdáva až po uzatvorení miezd za príslušný mesiac. V tvojom prípade to malo byť už dosť dávno. ;) Ale lepšie neskoro ako nikdy, takže vyplň a bež odovzdať. U nás na pobočke berú aj bez podpisu keď nie je tá osoba k zastihnutiu. Nezabudni si napísať aj sprievodný list k odovzdaniu ELDP, dvojmo, jeden ti potvrdia.
macula
27.09.07,09:31
Ďakujem Macula za odpoveď."kal.dni vylúčenia dôb" píšeme počet kal.dní po 10 dni PN, teda počítam až 11-ty deň. Tak isto postupujem aj v prípade OČR, však? A potom ako sa vypočíta VZ počas vylúčených dôb? Kolegyňa to robila tak,že ak mala zamestnankyňa kal.dni vylúč.dôb 10 (konkr.OČR-ale brala do úvahy pracovné,nie kalendárne dni-takže tam má byť 12 dní) do políčka VZ počas vylúč.dôb nenapísala nič.Nechápem!!! Maculka,poraď :-)
Do políčok VZ počas vylúč.dôb sa nepíše nič, ak bol zamestnanec PN alebo OČR.Do týchto políčok sa zapisuje VZ dosiahnutý počas poskytovania vyrovnávacej dávky/v tehotenstve a materstve/ a poskytovania náhrady mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov.
bui
02.10.07,13:15
Čo sa týka odovzdania ELDP, píše sa síce do 3 dní, ale väčšina ho odovzdáva až po uzatvorení miezd za príslušný mesiac. V tvojom prípade to malo byť už dosť dávno. ;) Ale lepšie neskoro ako nikdy, takže vyplň a bež odovzdať. U nás na pobočke berú aj bez podpisu keď nie je tá osoba k zastihnutiu. Nezabudni si napísať aj sprievodný list k odovzdaniu ELDP, dvojmo, jeden ti potvrdia.
Neda sa ELDP poslat postou? A ak nie, tak preco sprievodny list? Nestaci ked si dam potvrdit kopiu?
Takze ked nebude podpisany zamestnancom, SP nebude namietat?Ani ked ho poslem ked budem mat hotove vyplaty?
ivti
02.10.07,13:36
Tiež máme momentálne zamestnanca PN nad 10 dní, na Soc.posťovni som sa pýtala, či je potrebné poslať RLFO o prerušení poistenia, odpoveď bola, že nie, ale jedna známa tvrdí, že áno, uveďte ma prosím na správnu cestu. Ďakujem.
Kolejová
02.10.07,13:42
ELDZ sa dá zaslať na SP aj poštou, ale musí tam byť sprievodný list ktorý potvrdia až ELDZ spracujú. ELDZ musíš zaslať v obálke A4 aby nebol poskladaný. Na našej pobočke to tak funguje.

Prerušenie do SP v dôsledku PNS sa nehlási. Zasielaš im predsa samotnú PNS.
katkaj
02.10.07,13:54
Tiež máme momentálne zamestnanca PN nad 10 dní, na Soc.posťovni som sa pýtala, či je potrebné poslať RLFO o prerušení poistenia, odpoveď bola, že nie, ale jedna známa tvrdí, že áno, uveďte ma prosím na správnu cestu. Ďakujem.

Pri PN dlhšej ako 10 dní sa poistenie neprerušuje, len sa náhrada príjmu PN mení na nemocenské, ktoré vypláca sociálna poisťovňa.
katkaj
02.10.07,13:55
ELDZ sa dá zaslať na SP aj poštou, ale musí tam byť sprievodný list ktorý potvrdia až ELDZ spracujú. ELDZ musíš zaslať v obálke A4 aby nebol poskladaný. Na našej pobočke to tak funguje.

Prerušenie do SP v dôsledku PNS sa nehlási. Zasielaš im predsa samotnú PNS.

Len malá poznámka. ELDZ už nie sú. Teraz sú ELDP :rolleyes:
bui
02.10.07,15:09
Dakujem, takze bude lepsie ked ten ELDP odnesiem osobne, lebo neviem ci pobocka v Bratislave akceptuje aj zaslanie postou. A keby som aj poslala sprievodny list, nie som si ista ci by mi ho poslali spat potvrdeny..
Zoltán Kovács
02.10.07,15:27
Dakujem, takze bude lepsie ked ten ELDP odnesiem osobne, lebo neviem ci pobocka v Bratislave akceptuje aj zaslanie postou. A keby som aj poslala sprievodny list, nie som si ista ci by mi ho poslali spat potvrdeny..
SP BA akceptuje ELDP zaslaný poštou, a sprievodný list posielajú späť s potvrdením o prijatí ELDP. Mám to odskušané.
Zoltán Kovács
02.10.07,15:28
ELDZ sa dá zaslať na SP aj poštou, ale musí tam byť sprievodný list ktorý potvrdia až ELDZ spracujú. ELDZ musíš zaslať v obálke A4 aby nebol poskladaný. Na našej pobočke to tak funguje.

Prerušenie do SP v dôsledku PNS sa nehlási. Zasielaš im predsa samotnú PNS.

Na pobočke BA a BA okolie takúto požiadavku nemajú.
spsp
03.10.07,06:50
máme zamestnanca, ktorý je dosť často na PN. rozhodli sme sa ísť na kontrolu. Je potrebné nejaké tlačivo, ktoré by mal podpísať? Ak ho nenájdeme doma, vie mi niekto poradiť ako postupovať ďalej?
bui
03.10.07,08:17
:) Dakujem.