brjan
16.08.07,10:12
SZČO, platcovi DPH, účtujúcemu JU je poskytnutá pôžička. Na zmluve o pôžičke nie je uvedené IČO (ako fyzickej osobe len r.č.). Suma je poukázaná na podnikateľský účet a za ňu je zakúpené auto N1 s odpočtom DPH. Toto je zaradené do majetku firmy a využívané na podnikanie.
Poskytovateľ pôžičky tvrdí, že môžu byť úroky z pôžičky zahrnuté do nákladov, nakoľko podľa všeobecných zásad sa vynaložené
prostriedky, ktoré sa použijú na dosiahnutie zisku považujú za nákladovú položku. Po konzultácii na DÚ mi to bolo vyvrátené.
Poskytovateľ ale trvá na svojom, no na kontrolu mi príde DÚ.
Je možné zaradiť úroky z takto poskytnutého úveru, využitého na zakúpenie služobného auta ako nákladovú položku?
Johanka
16.08.07,08:46
SZČO, platcovi DPH, účtujúcemu JU je poskytnutá pôžička. Na zmluve o pôžičke nie je uvedené IČO (ako fyzickej osobe len r.č.). Suma je poukázaná na podnikateľský účet a za ňu je zakúpené auto N1 s odpočtom DPH. Toto je zaradené do majetku firmy a využívané na podnikanie.
Poskytovateľ pôžičky tvrdí, že môžu byť úroky z pôžičky zahrnuté do nákladov, nakoľko podľa všeobecných zásad sa vynaložené
prostriedky, ktoré sa použijú na dosiahnutie zisku považujú za nákladovú položku. Po konzultácii na DÚ mi to bolo vyvrátené.
Poskytovateľ ale trvá na svojom, no na kontrolu mi príde DÚ.
Je možné zaradiť úroky z takto poskytnutého úveru, využitého na zakúpenie služobného auta ako nákladovú položku?
Neviem, čo sa do toho vôbec poskytovateľ "montuje" ...
Ak by bola zmluva o pôžičke uzatvorená na SZČO s uvedeným IČO, úroky by boli daňovým výdavkom. Ako zaúčtuješ príjem peňazí na b.účet? Vklad podnikateľa ... nemôžeš zaúčtovať prijatú pôžičku, pretože účtovná jednotka žiadnu zmluvu nepodpísala ....
DušanČ
16.08.07,12:08
Pokús sa úverovú zmluvu "prepísať" na FO SZČO. Potom budeš môcť úroky účtovať do nákladov z podnikania.
JAJA11
16.08.07,12:16
Pokús sa úverovú zmluvu "prepísať" na FO SZČO. Potom budeš môcť úroky účtovať do nákladov z podnikania.

toto sa tu už kedysi riešilo, problém bol v tom, že banka to na SZČO nechcela prepísať. Nedalo by sa to spraviť ako pôžička FO nepodnikateľa pre FO - SZČO? Potom by na základe zmluvy fyzická osoba dostávala úroky (trebárs v rovnakej výške ako z banky - takže by bola na nule) a SZČO by to mala v nákladoch. Len neviem či je to možné. :confused:
Johanka
16.08.07,12:22
Podľa mňa je poskytovateľ pôžičky nebankový subjekt, resp. súkromná osoba ... Celé je to asi personálne prepojené, keď sa poskytovateľ vrtá v nákladoch . Možno tichý spoločník ...
Lydka R
05.11.07,21:59
Nenašla som presnú odpoveď, tak zadám otázku:
FO mal poskytnutý úver 1,5 mil. na kúpu kamiónu. Nemá to ako podnikateľský úver (začínal, takže nebolo to možné) ale ako súkromná osoba (ručilo sa nehnuteľ.). Peniaze prišli na súkromný účet, z ktorého ho aj spláca. Kamión bol kúpený v hotovosti, do nákladov ide cez odpisy. Ide mi ale o úroky pri mesačných splátkach, ktoré sú momentálne cca 8000/mesačne.
Ako by som tieto úroky dostala do nákladov. Je evidentné, že tento úver použil na nákup IM, ale spláca ho z účtu, o ktorom sa neúčtuje.
Lydka R
06.11.07,17:23
Neviete mi poradiť?:confused: