petraTT
16.08.07,11:06
Dobrý deň,
hľadala som odpoveď na mojú otázku a neviem sa k tomu dopracovať. Máme zamestnankyňu, ktorá chce požiadať o predčasný dôchodok. Kedy má nárok na odchodné. Musí najprv požiadať o dôchodok a potom ukončiť PP aby jej vzniko nárok na odchodné, alebo môže ukončiť PP dohodou z dôvodu odchodu do predčasného starobného dôchodku a zároveň pri ukončení PP požiadať aj o odchodné.
Prosím Vás o radu, nie je mi to jasné.
Ďakujem.
P.S. Chceme jej vyplatiť odchodné
J+K
16.08.07,09:45
Dobrý deň,
hľadala som odpoveď na mojú otázku a neviem sa k tomu dopracovať. Máme zamestnankyňu, ktorá chce požiadať o predčasný dôchodok. Kedy má nárok na odchodné. Musí najprv požiadať o dôchodok a potom ukončiť PP aby jej vzniko nárok na odchodné, alebo môže ukončiť PP dohodou z dôvodu odchodu do predčasného starobného dôchodku a zároveň pri ukončení PP požiadať aj o odchodné.
Prosím Vás o radu, nie je mi to jasné.
Ďakujem.
P.S. Chceme jej vyplatiť odchodné
Nárok na odchodné má dôchodca pri prvom ukončení pracovného pomeru.
Ak teda požiada o predčasný starobný dôchodok, dostane zo sociálnej poisťovne rozhodnutie o jeho priznaní. Až vtedy sa preukáže zamestnávateľovi, že je dôchodca. Ak už bude mať u vás ukončený pracovný pomer, treba si dať pozor, aby deň ukončenia pracovného pomeru bezprostredne predchádzal dátumu priznania predčasného dôchodku, vtedy jej odchodné patrí. Prípadne môže ešte ďalej pracovať, potom sa jej odchodné vyplatí až po ukončení pracovného pomeru /t.j. ukončený pracovný pomer bude už s dôchodkyňou/.
petraTT
19.08.07,19:51
A čo v prípade, že ukončí prac.pomer, následne požiada o predčasný dôchodok a potom znova uzavrie prac. pomer ako dôchodkyňa. Má nárok na odchodné? A ak áno, tak pri ktorom PP sa jej ochodné vyplatí?
Chobot
20.08.07,06:39
A čo v prípade, že ukončí prac.pomer, následne požiada o predčasný dôchodok a potom znova uzavrie prac. pomer ako dôchodkyňa. Má nárok na odchodné? A ak áno, tak pri ktorom PP sa jej ochodné vyplatí?

Ak ukončí PP 31.8. a od 1.9. požiada o odchodné a k tomuto dátumu jej to aj priznajú, tak má nárok na odchodné z tohto PP. Potom sa môže ako dôchodca zamestnať napr. od 1.10.

Ak ale skončí 31.8., o dôchodok požiada k 1.10. a k tomuto dátumu jej ho priznajú a znovu sa zamestná od 1.10., tak odchodné dostane až keď bude končiť PP, ktorý začal 1.10.

Je to konkrétne § 76 ods. 6 ZP:

"(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."
Andyke
20.08.07,22:53
Mám známeho, ktorý vlani požiadal o predčasný starobný dôchodok( o 2
roky skôr, ako bol nárok).
Odchodné mu vyplatili vlani, pracovný pomer neukončil - naďalej je u nich
zamestnaný. Podľa vyjadrenia mzdárky za to mu to vyplatili predčasne,
aby to nemuseli evidovať do budúcna a ešte kvôli tomu, že keby náhodou
zomrel , tak by už tie fin. prostriedky nikdy nedostal. Údajne je to možné.
jankasm
21.08.07,07:42
Mám známeho, ktorý vlani požiadal o predčasný starobný dôchodok( o 2
roky skôr, ako bol nárok).
Odchodné mu vyplatili vlani, pracovný pomer neukončil - naďalej je u nich
zamestnaný. Podľa vyjadrenia mzdárky za to mu to vyplatili predčasne,
aby to nemuseli evidovať do budúcna a ešte kvôli tomu, že keby náhodou
zomrel , tak by už tie fin. prostriedky nikdy nedostal. Údajne je to možné.

No ja teda neviem či je to takto možné. Ak si pozrieš príspevok uvedený vyššie, citácia zo zákona znie: pri ukončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, takže podľa mňa mu ho mohli vyplatiť len ak s ním ukončili PP a následne na to uzatvorili nový PP, inak nie. ;)
Chobot
22.08.07,08:03
Mám známeho, ktorý vlani požiadal o predčasný starobný dôchodok( o 2
roky skôr, ako bol nárok).
Odchodné mu vyplatili vlani, pracovný pomer neukončil - naďalej je u nich
zamestnaný. Podľa vyjadrenia mzdárky za to mu to vyplatili predčasne,
aby to nemuseli evidovať do budúcna a ešte kvôli tomu, že keby náhodou
zomrel , tak by už tie fin. prostriedky nikdy nedostal. Údajne je to možné.

Myslím, že to nebolo správne.

Píšeš, že to teraz nebudú musieť evidovať... Odíde mzdárka, príde nová. Zamestnanec skončí PP a tá mu v súlade so ZP vyplatí odchodné, lebo prvý krát končí PP po priznaní dôchodku. Jej nenapadne kontrolovať, či to niekedy nemal vyplatené. Takže sa môže stať, že mu ho vyplatíte 2x.
Bubasis
02.11.07,07:40
Ahojte poradaci,
viem, ze sa toho o odchodnom uz co to popisalo, no zial nepomohlo mi to v rieseni mojho problemu, tak vas velmi pekne prosim o radu...som uplne zufala z toho, co mam robit...Takze prejdem k veci: Zamestnanec bol u nas zamestnany uz 3 x stale na dobu urcitu...pri druhom skonceni pracovneho pomeru, ktory trval 18.4.2006-30.11.2006 mu vznikol NAROK na ODCHODNE z dovodu dosiahnutia dochokoveho veku, co som si ale v tom case neuvedomila (aj ked som mu vlastne nejaku dobu predtym vyplnala tlacivo ELDP), nakolko som nemala vyjadrenie zo Socialnej poistovne...to mi bolo dorucene az pri dalsom nastupe do PP 20.4.2007 s datumom vystavenia 6.12.2006 a priznanim dochodku od 7.10.2006 (splnenie podmienky naroku na starobny dochodok)...Teraz s nim ukoncujeme pracovny pomer trvajuci od 20.4.2007 do 30.10.2007 tak neviem ci mu uznat ten narok na odchodne TERAZ? alebo co robit...A aby toho nebolo malo, tiez mi zrejme vznikol problem s nezdanitelnou castou zakladu dane, ktoru si nie som ista, ci mu bolo mozne v mesiaci 10, 11/2006 uplatnit...nakolko splnal podmienky naroku na starobny dochodok aj ked ho v podstate nemal uznany...nemam zaznamenanu zmenu vo vyhlaseni...Som uplne stratena...prosiiim poradte mi co robit...
Bubasis
02.11.07,11:22
Viem, ze mate urcite vsetci vela prace, ale prosim vas poradil by mi niekto? Potrebujem to surne...mam predstupit pred seefa :(
jankasm
02.11.07,13:48
Ahojte poradaci,
viem, ze sa toho o odchodnom uz co to popisalo, no zial nepomohlo mi to v rieseni mojho problemu, tak vas velmi pekne prosim o radu...som uplne zufala z toho, co mam robit...Takze prejdem k veci: Zamestnanec bol u nas zamestnany uz 3 x stale na dobu urcitu...pri druhom skonceni pracovneho pomeru, ktory trval 18.4.2006-30.11.2006 mu vznikol NAROK na ODCHODNE z dovodu dosiahnutia dochokoveho veku, co som si ale v tom case neuvedomila (aj ked som mu vlastne nejaku dobu predtym vyplnala tlacivo ELDP), nakolko som nemala vyjadrenie zo Socialnej poistovne...to mi bolo dorucene az pri dalsom nastupe do PP 20.4.2007 s datumom vystavenia 6.12.2006 a priznanim dochodku od 7.10.2006 (splnenie podmienky naroku na starobny dochodok)...Teraz s nim ukoncujeme pracovny pomer trvajuci od 20.4.2007 do 30.10.2007 tak neviem ci mu uznat ten narok na odchodne TERAZ? alebo co robit...A aby toho nebolo malo, tiez mi zrejme vznikol problem s nezdanitelnou castou zakladu dane, ktoru si nie som ista, ci mu bolo mozne v mesiaci 10, 11/2006 uplatnit...nakolko splnal podmienky naroku na starobny dochodok aj ked ho v podstate nemal uznany...nemam zaznamenanu zmenu vo vyhlaseni...Som uplne stratena...prosiiim poradte mi co robit...

S tou nezdaniteľnou čiastkou sa vôbec netráp, pokiaľ nebol dôchodcom k 1.1.2006, tak má na ňu nárok počas celého roka 2006. Keďže sa stal dôchodcom 7.10.2006, tak na nezdaniteľnú čiastku nemá nárok od 1.1.2007. Dúfam, že som Ťa trošku potešila. ;)
No ja by som mu to vyplatila teraz. Pri ukončovaní prvého PP ste predsa ešte nemali papier zo SP a to, že dosiahol dôchodkový vek, Vám mohlo uniknúť. Takže určite odporúčam teraz vyplatiť, vieš ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy. :rolleyes::)
Riaditeľka
10.11.07,14:27
Môj pracovný pomer nepretržite trvá od apríla 1971, do starobného dôchodku mám odísť vo februári 2009,či sa mi oplatí odísť do predčasného starobného dôchodku a kedy ?
MAKU
12.11.07,10:22
No ja teda neviem či je to takto možné. Ak si pozrieš príspevok uvedený vyššie, citácia zo zákona znie: pri ukončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, takže podľa mňa mu ho mohli vyplatiť len ak s ním ukončili PP a následne na to uzatvorili nový PP, inak nie. ;)
:confused: Chcel by som sa opýtať či dostanem odchodné keď na budúci rok nadobudnem dôchodkový vek, dám si vyplácať dôchodok, nepreruším pracovný pomer a ostanem pracovať ešte 3 roky. Či k dátumu ukončenia pracovného pomeru dostanem odchodné?
Chobot
12.11.07,11:11
:confused: Chcel by som sa opýtať či dostanem odchodné keď na budúci rok nadobudnem dôchodkový vek, dám si vyplácať dôchodok, nepreruším pracovný pomer a ostanem pracovať ešte 3 roky. Či k dátumu ukončenia pracovného pomeru dostanem odchodné?

Na odchodné je nárok pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok. Takže v tvojom prípade budeš mať nárok na odchodné.
Bubasis
13.11.07,06:24
Jankasm, dakujem velmi pekne za odpoved :) ejveru potesila si ma velmi...Este mi je nejasne v akej vyske mam to odchodne vyplatit...docitala som sa, ze mam vychadzat z hodinovej priemerky za posledny kvartal a nasobit to priemernym mesacnym fondom...Tu som si nie celkom ista tym aky priemerny fond mam pouzit, nakolko zamestnanec je hodinovo plateny + mozne premie pri 8 hodinovom pracovnom case a sviatok je mu preplacany osobitne...Neviem ci mam vychadzat z fondu: A) 2000 pracovnych hodin(za rok 2007)/12 mesiacov = 166,66 hod alebo B)2088 pracovnych hodin (cize hodiny+sviatky)/12 mesiacov = 174 hod...Dakujem za akukolvek odpoved :)