petacuckova
16.08.07,12:18
Mám otázku. Pri rz zp za rok 2005 sa z preplatku stiahla daň. Ako je to tento rok ? Vraj by sa zo sumy preplatku malo zaplatiť aj poistné do zdravotnej poisťovne. Je to tak ? Ďakujem za odpoveď.
petacuckova
17.08.07,04:33
Vie mi niekto poradiť ?
JanoL
17.08.07,11:05
Pri akej príležitosti si sa stretla s tým "vraj"?
Bolo to pri čítaní niektorého zo zákonov alebo to bolo pri nejakej inej príležitosti?
Prečo iba do zdravotnej poisťovne?
Prečo nie aj do Sociálnej poisťovne?
Prečo iba preplatok z RZZP?
Prečo nie aj preplatok poistného do Sociálnej poisťovne (napr., pracujúci starobný dôchodca so spätne priznaným dôchodkom; zamestnanec s dvomi príjmami v súčte prevyšujúcimi maximálny vymeriavací základ a pod.)?

??=??????

mimotemy Silne vyčerpávujúca odpoveď moderátora.
cactus
17.08.07,11:58
myslela som to tak, že sa pýtaš, či aj do Sociálnej poisťovne, a že prečo práve preplatok z RZZP a aj do SP?
Tak mi to pripadalo, že si ironický.
Ak si to tak nemyslel, tak prepáč. Ja som to tak pochopila. Ospravedlňujem sa.
JanoL
17.08.07,12:27
Dodám ešte toto:
- preplatok poistného na zdravotné poistenie rovnako ako preplatok poistného na sociálne poistenie je príjmom podľa rovnakého ustanovenia zákona o dani z príjmov.
- zákon o zdravotnom poistení a aj zákon o sociálnom poistení sa odkazujú pri definícii vymeriavacích základov na rovnaké ústanovenia zákona o dani príjmov.

Preto som považoval za logické spýtať sa na všetky druhy odvodov zo všetkých druhov preplatkov poistného, ktoré boili poistencovi vrátené akýmkoľvek spôsobom.

Nemyslím si, že by bolo nutné platiť akékoľvek odvody z preplatkov poistného. Treba ich iba zdaniť, keďže tieto preplatky v okamžiku ich zaplatenia znižovali základ dane (zdaniteľnú mzdu).

Ak by sa platili z vráteného poistného odvody, došlo by (podľa môjho názoru) k absurdnej rekurzii a celkové odvody by boli vyššie ako sú zákonom predpísané percentá.
Avšak zákony sú sformulované tak, že jednoznačne správnu odpoveď na otázky sformulované v tejto téme vie dať asi málokto. Aj preto som si dovolil pridať doplňujúce otázky.
Zaujíma ma najmä odpoveď podložená analýzou legislatívy a nie len nejakým "vraj" bez udania zdroja informácie.

Dúfam, že už je pochopený dôvod a zmysel mojich otázok v treťom príspevku v tejto téme.


Pochopené - poslal som dopyt na MZSR a UDZS. MZSR odpovedalo:
"Pán ........, prosím, navoľte si stránku MZ SR : www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk), zadajte do vyhľadávača heslo - poistenie - a tam sú aj príklady a odvolávky."
na odpoveď z UDZS čakám, ak mi niečo príde, tak prilepím.
Andrej, prajem pekný deň.:)

Jano
irma1
17.08.07,12:39
Mám otázku. Pri rz zp za rok 2005 sa z preplatku stiahla daň. Ako je to tento rok ? Vraj by sa zo sumy preplatku malo zaplatiť aj poistné do zdravotnej poisťovne. Je to tak ? Ďakujem za odpoveď.

A mne v súvislosti s touto otázkou napadlo niečo iné. Na 3. strane RZZP typ B je VIII. ODDIEL. Tu je potrebné sa rozhodnúť, akou formou chceme vrátiť preplatok. Posledná možnosť sa volá "kompenzácia s budúcimi preddavkami na poistnom". Nemyslel ten, kto toto "vraj" vymyslel, práve toto? A ústnym podaním informačný šum zašumel, a tak vznikla táto otázka. Možno.
petacuckova
20.08.07,04:05
Spýtala som sa to preto, že vo verzii našeho mzdového programu ( Datalock ) zo sumy preplatku stiahlo aj zdravotné poistenie.
tomare
20.08.07,07:04
Ja som sa informovala v ZP. Citujem
1. Je vrátené poistné zdaniteľný príjem? Je.
2. Je vrátené poistné citované v §13ods.4 ? Nie je.
Tak sa samozrejme plati odvod.
Že je to proti logike? No a čo.:cool:
tomare
20.08.07,07:09
A vystrihla som si i článok z novín s názvom "Štát vyberá aj odvody z odvodov" kde sa autor o danej problematike rozpráva s p. Mihálom.
Jozef Mihál
20.08.07,07:27
Snažil som sa, aby sa tento horúci zemiak korektne vyriešil a v rámci "mikronovelizácie" zákona č.580/2004 Z.z. sa do § 13 ods.4 vsunulo, že do VZ sa nezahŕňa ani preplatok z RZZP, ministerstvo zdravia má však zrejme vážnejšie úkoly, ako sa zaoberať takouto prkotinou.

Môj aktuálny čiste súkromný a subjektívny názor (prosím toto necitovať) je: preplatok z RZZP nezahrňte do VZ pre výpočet preddavku. Tento názor podložený §§-mi samozrejme nemám.
JanoL
21.08.07,12:52
Dobrý deň
dovolím si pripojiť odpoveď UDZS na moju otázku k tejto téme:

"Na základe Vášho e-mailu so žiadosťou o stanovisko v otázke: „Je, alebo nie je vrátený preplatok vymeriavacím základom zamestnanca na zdravotné poistenie?“, doručeného Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dňa 17.08.2007, Vám zasielam nasledujúce vyjadrenie.

Po preskúmaní skutočností ustanovených v príslušných právnych predpisoch je možné prikloniť sa k názoru (ktorý však nie je záväzným stanoviskom), že preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia (RZZP – pozn.) vrátený zdravotnou poisťovňou by sa nemal zarátavať do vymeriavacieho základu zamestnanca pre zdravotné poistenie.

V danom prípade sa nejedná o príjem zo závislej činnosti od zamestnávateľa, aj keď sa na druhej strane zdaňuje podľa § 5 ods.1 písm. i) zákona 595/2003 Z. z o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Časť tzv. hrubého príjmu zamestnanca, z ktorej sa vracia preplatok z RZZP za predchádzajúci kalendárny rok, bola zamestnávateľom odvedená v rámci preddavkov na verejné zdravotné poistenie pred tým, ako bol jeho hrubý príjem zo závislej činnosti zdanený daňou z príjmu.

Úrad v rámci svojej pôsobnosti stanovenej zákonom vykonáva dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý zahŕňa aj dohľad nad verejným zdravotným poistením. Úrad však nemá kompetenciu poskytovať stanoviská resp. výklad k všeobecne záväzným právnym predpisom. Z tohto dôvodu Vám odporúčam obrátiť sa so žiadosťou priamo na Ministerstvo zdravotníctva SR ako tvorcu zákona č. 580/2004 Z. z. za účelom získania definitívneho stanoviska k predmetnej otázke."

------------------------------------------------------------------
Aj ja sa prikláňam k názoru, že vrátený preplatok by sa nemal zarátať do vymeriavacieho základu zamestnanca pre zdravotné poistenie.

Jano