Ingeborg1
16.08.07,10:57
Prosím potrebujem poradiť.

Firma, platca DPH má vystaviť FA do ČR - tiež platca. Vystaví FA : celková suma s DPH a rozpíše aj základ dane, alebo uvedie - suma s DPH a nerozpisuje, alebo uvedie len celkovú sumu (aj s DPH). Ako je to keď odberateľ je súkromná osoba.
A prosím ešte o radu ako vystaviť FA do Nemecka v Eur.

Ďakujem Inge
stratena
16.08.07,09:45
Podla mojich skusenosti sa na fakture do ciech a ani do nemecka nevycisluje DPH len na fakture sa uvedie §odkazujuci na oslobodenie. Myslim, ze je to §43...
JAJA11
16.08.07,09:57
Prosím potrebujem poradiť.

Firma, platca DPH má vystaviť FA do ČR - tiež platca. Vystaví FA : celková suma s DPH a rozpíše aj základ dane, alebo uvedie - suma s DPH a nerozpisuje, alebo uvedie len celkovú sumu (aj s DPH). Ako je to keď odberateľ je súkromná osoba.
A prosím ešte o radu ako vystaviť FA do Nemecka v Eur.

Ďakujem Inge

Faktúru vystavuje bez DPH. Len v prípade, že je to súkromná osoba, neplatca DPH, potom musí vystaviť fa aj s DPH a musí ju rozpísať rovnako, ako keby to bola fa na Slovensko.:rolleyes:
emgeton
16.08.07,10:24
Odpovedať na pôvodnú otázku sa nedá jednoznačne. V zadaní nie je uvedené, čo treba fakturovať ( tovar, služba, ak služba, tak aká).
Ingeborg1
16.08.07,10:51
Prosím uviesť príklad aj z tovaru a služieb.


Ďakujem
JAJA11
16.08.07,10:55
Prosím uviesť príklad aj z tovaru a služieb.


Ďakujem

To by bolo na dlho, najmä pri službách, lepšie je napísať konkrétny prípad a ten riešiť. :rolleyes:
emgeton
16.08.07,11:18
V prvom rade treba určiť miesto dodania, potom zvážiť či sú splnené podmienky pre oslobodenie, príp. pre prenos daňovej povinnosti,...

Takmer všetky možnosti sú už na porade riešené.
apo
17.08.07,20:20
V prvom rade treba určiť miesto dodania, potom zvážiť či sú splnené podmienky pre oslobodenie, príp. pre prenos daňovej povinnosti,...

Takmer všetky možnosti sú už na porade riešené.

Všetky nie a život nám stále prináša nové rébusy.

V tejto Porade som nastolil otázku. Firma platiteľ DPH v ČR postaví občanovi SR dom na území SR.

Ako bude vystavená faktúra. Vzhľadom na to, že pri nehnuteľnostiach sa DPH odvádza v krajine EÚ kde nehnteľnosť stojí, mala by byť faktúra bez DPH. Ja ako občan som v zákone o DPH nenašiel ustanovenie, ktoré by mne občanovi prikazovalo odviesť DPH. Jediný prípad o ktorom viem je dovoz nového dopravného pristriedku z krajiny EÚ.

Skúsme rozlúsknuť tento problém skôr ako sa v skutočnosti vyskytne.

apo
emgeton
18.08.07,06:41
Všetky nie a život nám stále prináša nové rébusy.

V tejto Porade som nastolil otázku. Firma platiteľ DPH v ČR postaví občanovi SR dom na území SR.

Ako bude vystavená faktúra. Vzhľadom na to, že pri nehnuteľnostiach sa DPH odvádza v krajine EÚ kde nehnteľnosť stojí, mala by byť faktúra bez DPH. Ja ako občan som v zákone o DPH nenašiel ustanovenie, ktoré by mne občanovi prikazovalo odviesť DPH. Jediný prípad o ktorom viem je dovoz nového dopravného pristriedku z krajiny EÚ.

Skúsme rozlúsknuť tento problém skôr ako sa v skutočnosti vyskytne.

apo

Nie je povinnosťou občana skúmať zákon o DPH. To je povinnosťou českej firmy, kt. chce vykonať zdaniteľné plnenie na území SR.

Českému dodávateľovi vznikla povinnosť registrácie podľa §5 zák. 222/2004 Zz. (poliaľ nemá na území SR prevádzkareň v zmysle §4/7).
Slovenskému občanovi vystaví fa so slov. DPH.
Jana Acsová
18.08.07,08:06
Všetky nie a život nám stále prináša nové rébusy.
V tejto Porade som nastolil otázku. Firma platiteľ DPH v ČR postaví občanovi SR dom na území SR.Nejedná sa o nové rébusy. Obdobné problémy tu už riešené boli. S určením zásad. Ich správna aplikácia vyrieši situáciu ... určenia miesta dodania a s tým súvisiacich povinností registrácie. Je potrebné mať na zreteli: niekto daň odviesť spravidla musí.

Skúsme rozlúsknuť tento problém skôr ako sa v skutočnosti vyskytne.
Na Porade táto problematika už rozlúsknutá bola. Skúste vyhľadať.
apo
18.08.07,10:07
Nie je povinnosťou občana skúmať zákon o DPH. To je povinnosťou českej firmy, kt. chce vykonať zdaniteľné plnenie na území SR.
Českému dodávateľovi vznikla povinnosť registrácie podľa §5 zák. 222/2004 Zz. (poliaľ nemá na území SR prevádzkareň v zmysle §4/7).
Slovenskému občanovi vystaví fa so slov. DPH.

Milí Poraďáci, snažím sa, ale odpoveď na otázku kto odvedie DPH pri dodaní stavby českým platiteľom DPH slovenskému občanovi na Slovensku som stále nenašiel. Hľadal som aj v starých diskusiách a nenatrafil som na riešenie

Tu je analýza ustanovení, ktoré by mohli niečo určiť.

§5
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4), (pozri ďalej komentár pri §69)
§69
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. (Toto ustanovenie sa týka iba zdaniteľných osôb to je takých, podľa §3 osoba vykonávajúca nezávisle ekonomickú činnosť inak povedané SZČO, nie občan)

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. (Aplikuje sa pre takzvané katalógové služby)

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku. (§7 je pre zdaniteľné osoby neregistrované na DPH a nadobudnú tovar z EU za viac ako 420 tis. Sk. §16 sa aplikuje pre aplikuje sa pre prepravné služby a práce na hnuteľnom majetku)

:confused: Zatiaľ žiadne ustanovenie, ktoré som vyhľadal NEPREBILO ustanovenie §15 odstavec 2
§15
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

:( Myslím si, že tento problém stojí zato, aby sme ho vyriešili, niekto tú daň predsa zaplatiť musí.

Pozdravujem Poraďákov, ktorým sa chce a majú čas sa hrabať v probléme.

apo
Jana Acsová
18.08.07,10:39
Keď si zadefinujeme miesto dodania a bude ním tuzemsko, tak zahraničná osoba sa musí pozrieť do nášho zákona (ak tu nemá miesto podnikania alebo prevádzkáreň), konkrétne v tomto prípade:

§ 5

(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.

Ustanovenie pokračuje, výnimkami, ktoré vylučujú povinnosť registrácie a tie sa týkajú prípadov, kedy je možné preniesť daňovú povinnosť na odberateľa služby. Ak nie je možné preniesť daňovú povinnosť, platí povinná registrácie a:

Pokračovanie § 5:
(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Ak zahraničná osoba vykonáva práce na slovenskej nehnuteľnosti, vzťahuje sa na ňu slovenský zákon o DPH. Tento to chápe ako vykonávanie prác sa miestom dodania na Slovensku a teda výkon ekonomickej činnosti, ktorá podlieha registrácii na Slovensku v prípade, ktorý som uviedla, že sa neprenesie daňová povinnosť.

A daňová povinnosť sa prenáša podľa § 69 ods. 2 na zdaniteľnú osobu v tuzemsku. Akúkoľvek. Neprenáša sa iba v prípade, že zahraničná osoba by bola platiteľom dane na Slovensku.

Nevzťahuje sa na súkromnú osobu. Žiadnu. A rovnako ani na právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou.

Zhrnutie:
Ak je miestom dodania služby tuzemsko, skúma sa slovenský zákon o DPH. Ak sa jedná o zahraničnú osobu, skúma sa, či je alebo nie je na Slovensku registrovaná. Ak nie je registrovaná, skúma sa komu službu dodá. Ak dodá osobe, na ktorú je možné preniesť daň, prenesie ju a nie je povinná sa registrovať. Ak nemá na koho daň previesť, má povinnosť registrácie pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. A predmetom dane sú napríklad práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v tuzemsku.
betka
18.08.07,11:03
Povinnosť podľa par.5 sa vzťahuje na podnikateľa z iného ČŠ ako i podnikateľa z tretieho štátu, kt. namá v SR sídlo (PO), miesto podnikania (FO) alebo prevádzkáreň (FO alebo PO) ako stále miesto podnikania.
toto stále miesto podnikania, kt. má personálne a materiálne vybavenie potrebné pre výkon tejto činnosti.

Povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň nie je viazaná pre dosiahnutie obratu, alee povinnosť sa zaregistrivať má táto osoba ihneď ako v tuzemsku začne vykonávať túto živnosť, pričom DU BA vydá IČ pre daň s prefixom Sk. vyjadruje to, že táto osoba je registrovaná pre daň na Slovensku a stáva sa platiteľom dane.

Povinnosť registrácia sa nebude vzťahovať na zahraničného podnikateľa, ak dodáva v tuzemsku služby alebo tovar s montážou a inštaláciou (69/2-4), a teda je povinný podľa zákona platiť túto daň zákazník. Tu splnenie dańovej povinnnosti prechádza na zákazníka, a to je prípad, ak je zákazník zdaniteľnou osobou.

PRíklad.
Česká firma so sídlom v Prahe, rekonštruuje Slovákovi dom v SR. Miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, na kt. sa vykonávajú tieto stavebné práce. česká fira je povinná požiadať o registráciu pri začatí stavebných prác. Česká firma sa stane platiteľom dane a dodané stavebné práce fakturuje občanovi, zákazníkovi so slovenskou DPH.

Príklad:
Česká firma so sídlom v Prahe, rekonštruuje slevenskémi podnikateľovi halu v SR. Miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, na kt. sa vykonávajú tieto stavebné práce. Povinnosť je v tomto prípade prenesená na zákazníka, kt. je zdaniteľnou osobou (nie je rozhodujúce, či je alebo nie je slovák látcom DPH. Česká firma nie je povinná registrovať sa v SR a teda stavebné práce budú FA bez DPH. slovák je povinný zaplatiť slovenskú dan. ak je platiteľom, má nárok na odpočítanie DPH.

Pre splnenie týchto povinností zaplatiť daň nie je rozhodujúce, či táto Ceská firma je v ČR registrovaná ako platiteľ dane, alebo nie je registrovaná.
apo
18.08.07,12:52
Ďakujem Jana_Acsová, že si sa začala zaoberať touto otázku.

Stále si ma nepresvedčila. Cituješ presne tie isté ustanovenia ako ja, ale ja ich vidím stále inak.

V §5 si vo svojom výklade neakceptovala v odstavci 1 písmeno c. Toto ustanovenie je práve tá výnimka na základe ktorej sa český staviteľ nemusí registrovať na DPH v SR.

Poznámka:
Ja chápem, že podľa §5 sa nevzťahuje žiadna výnimka napríklad na poľského predajcu, ktorý príde na nejaký výročný trh na Slovensku predávať svoje produkty, tento sa musí podľa §5 registrovať na Slovensku ako platiteľ DPH aj keď by prišiel na Slovensko predávať iba jeden jedniný krát za život.
Koniec poznámky


V pargarafe 69 odst. 2 neberieš do úvahy, že tento § určený ZDANITEĽNEJ OSOBE ktorá prijala službu od zahraničnej osoby registrovanej na daň. Zdaniteľná osoba je podľa §3 napríklad SZČO, nie bežný občan.

Ešte raz ďakujem za Tvoj príspevok, ale napriek daným súhlasom k Tvojmu príspevku stále nemyslím, že to čo si uviedla je dôvodom, aby sa český staviteľ zaregistroval na Slovensku ako platiteľ DPH nakoľko sa na neho vzťahuje výnimka z §5 odst. 1 písmeno c, a ďalej § 69 odst. 2 nič nerieši lebo upravuje čo má urobiť osoba ktorá je slovenským podnikateľom nie občan.

Prosím, ešte hľadaj spôsob ako vyriešiť tento problém, alebo to ukončíme ak nie sú argumenty a s problémom počkám na nejaký seminár k DPH.

Prajem príjemný víkend.

apo
apo
18.08.07,12:57
Povinnosť podľa par.5 sa vzťahuje na podnikateľa z iného ČŠ ako i podnikateľa z tretieho štátu, kt. namá v SR sídlo (PO), miesto podnikania (FO) alebo prevádzkáreň (FO alebo PO) ako stále miesto podnikania.
toto stále miesto podnikania, kt. má personálne a materiálne vybavenie potrebné pre výkon tejto činnosti.

Povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň nie je viazaná pre dosiahnutie obratu, alee povinnosť sa zaregistrivať má táto osoba ihneď ako v tuzemsku začne vykonávať túto živnosť, pričom DU BA vydá IČ pre daň s prefixom Sk. vyjadruje to, že táto osoba je registrovaná pre daň na Slovensku a stáva sa platiteľom dane.

Povinnosť registrácia sa nebude vzťahovať na zahraničného podnikateľa, ak dodáva v tuzemsku služby alebo tovar s montážou a inštaláciou (69/2-4), a teda je povinný podľa zákona platiť túto daň zákazník. Tu splnenie dańovej povinnnosti prechádza na zákazníka, a to je prípad, ak je zákazník zdaniteľnou osobou.

PRíklad.
Česká firma so sídlom v Prahe, rekonštruuje Slovákovi dom v SR. Miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, na kt. sa vykonávajú tieto stavebné práce. česká fira je povinná požiadať o registráciu pri začatí stavebných prác. Česká firma sa stane platiteľom dane a dodané stavebné práce fakturuje občanovi, zákazníkovi so slovenskou DPH.

Príklad:
Česká firma so sídlom v Prahe, rekonštruuje slevenskémi podnikateľovi halu v SR. Miestom dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, na kt. sa vykonávajú tieto stavebné práce. Povinnosť je v tomto prípade prenesená na zákazníka, kt. je zdaniteľnou osobou (nie je rozhodujúce, či je alebo nie je slovák látcom DPH. Česká firma nie je povinná registrovať sa v SR a teda stavebné práce budú FA bez DPH. slovák je povinný zaplatiť slovenskú dan. ak je platiteľom, má nárok na odpočítanie DPH.

Pre splnenie týchto povinností zaplatiť daň nie je rozhodujúce, či táto Ceská firma je v ČR registrovaná ako platiteľ dane, alebo nie je registrovaná.


My riešime dodanie vzťahujúce sa na nehnuteľnosť českým podnikateľom v ČR registrovaným na DPH slovenskému občanovi na Slovensku.

Vzťahy medzi podnikateľmi sú také ako uvádzaš vo svojom príspevku.

apo
andrej_rv
18.08.07,13:48
V §5 si vo svojom výklade neakceptovala v odstavci 1 písmeno c. Toto ustanovenie je práve tá výnimka na základe ktorej sa český staviteľ nemusí registrovať na DPH v SR.
..stále nemyslím, že to, čo si uviedla je dôvodom, aby sa český staviteľ zaregistroval na Slovensku ako platiteľ DPH nakoľko sa na neho vzťahuje výnimka z §5 odst. 1 písmeno c, a ďalej § 69 odst. 2 nič nerieši lebo upravuje čo má urobiť osoba ktorá je slovenským podnikateľom nie občan.

Myslím, že odstavec c) je plne akceptovaný a tak, ako sa má akceptovať. Tá výnimka sa vzťahuje na českého staviteľa len v prípade, ak neposkytuje službu občanovi ale osobe, na ktorú môže preniesť daňovú povinnosť. Veď práve v zmysle § 5 ods. 1 písm. c) zahraničná osoba nie je povinná podať registráciu pre daň, len ak dodáva služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca definovaný v § 69 ods. 2 až 4. Teda ak je príjemca zdaniteľná osoba, podnikateľ...nikdy nie občan.
Podľa mňa je zákon pre tieto prípady definovaný jednoznačne a dokonca aj pomerne zrozumiteľne. Proste ja tu vôbec nevidím nejaký problém, ktorý by bolo potrebné po podrobnom vysvetlení, zdôvodnení a príkladoch uvedených v príspevkoch Ing.Acsovej a Betky ešte riešiť nejakými novými argumentami.
apo
18.08.07,14:21
Myslím, že odstavec c) je plne akceptovaný a tak, ako sa má akceptovať. Tá výnimka sa vzťahuje na českého staviteľa len v prípade, ak neposkytuje službu občanovi ale osobe, na ktorú môže preniesť daňovú povinnosť. Veď práve v zmysle § 5 ods. 1 písm. c) zahraničná osoba nie je povinná podať registráciu pre daň, len ak dodáva služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca definovaný v § 69 ods. 2 až 4. Teda ak je príjemca zdaniteľná osoba, podnikateľ...nikdy nie občan.
Podľa mňa je zákon pre tieto prípady definovaný jednoznačne a dokonca aj pomerne zrozumiteľne. Proste ja tu vôbec nevidím nejaký problém, ktorý by bolo potrebné po podrobnom vysvetlení, zdôvodnení a príkladoch uvedených v príspevkoch Ing.Acsovej a Betky ešte riešiť nejakými novými argumentami.

:D BINGO:D

V Tovjom vysvetlení vyznačenom červene je logicky zdôvodnené to čo som pri čítaní textu tak nechápal.
Výnikma uvedená v §5/1/c sa aplikuje až keď sú SÚČASNE SPLNENÉ :confused: dve :confused: podmienky:
1. Dodanie tovaru s montážou
2. Odberateľom je zdaniteľná osoba §69/2-4

Ďakujem pekne Ing.Acsovej a Betke a Tebe andrej_rv za mentorsky logické zdôvodnenie ako chápať to čo je uvedené v §-ovom texte.

Príjemný víkend.

apo
betka
18.08.07,18:20
My riešime dodanie vzťahujúce sa na nehnuteľnosť českým podnikateľom v ČR registrovaným na DPH slovenskému občanovi na Slovensku.

Vzťahy medzi podnikateľmi sú také ako uvádzaš vo svojom príspevku.

apo

:mee::mee::mee:Apo, ja neviem, snažila som sa to vysvetliť na príkladoch, ktoré sú také kontrasty, aby to bolo pochopiteľné, ....
apo
18.08.07,19:26
:mee::mee::mee:Apo, ja neviem, snažila som sa to vysvetliť na príkladoch, ktoré sú také kontrasty, aby to bolo pochopiteľné, ....

Betka, nie je treba :mee: slzy roniť. Jednoducho som nedokázal prečítať v §-fovom texte to čo tam bolo napísané.

Ja som :). Vieš bol jeden vtip, ktorý som pochopil asi po štvrtom alebo piatom počutí a medzi tým som ho aj ja rozprával ako nový a dobrý vtip.

Čo narobíme.

Pozdravujem.

apo