rmr
16.08.07,12:39
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť. Podnikatelia A , B, C, podnikajú v montáži platových okien. Zisk si rozdeľujú na 1/3 podielom hoci nemajú uzatvorené žiadne spoločenstvo. Podnikateľ A má automobil v majetku firmy, ktorý využívajú všetci na dosahovanie príjmov. Podnikateľ A si vedie knihu jázd v ktorej sú zaznamenané aj jazdy " spoločníkov". Vedel by mi niekto poradiť, ako mám postupovať pri účtovaní prevádzky nákladného automobilu, aby som zbytočne neznalosťou nenavyšoval príjem podnikateľa A?
Ďakujem
JAJA11
16.08.07,11:02
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť. Podnikatelia A , B, C, podnikajú v montáži platových okien. Zisk si rozdeľujú na 1/3 podielom hoci nemajú uzatvorené žiadne spoločenstvo. Podnikateľ A má automobil v majetku firmy, ktorý využívajú všetci na dosahovanie príjmov. Podnikateľ A si vedie knihu jázd v ktorej sú zaznamenané aj jazdy " spoločníkov". Vedel by mi niekto poradiť, ako mám postupovať pri účtovaní prevádzky nákladného automobilu, aby som zbytočne neznalosťou nenavyšoval príjem podnikateľa A?
Ďakujem

No nie som si istá, že je to takto v poriadku. Pravdepodobne by bolo dobré uzavrieť aspoň zmluvy medzi týmito SZČO, v ktorých sa dohodne postup, inak to bude neprehľadné. :rolleyes:
Zoltán Kovács
16.08.07,11:04
Alebo založiť si združenie, určiť pomery, určiť človeka na ktorého sa bude viesť účtovníctvo, a na konci roka na základe zmluvy o združení si rozdeliť zisk.
Johanka
16.08.07,11:14
Zaujímal by ma spôsob vyčíslenia a rozdelenia zisku ....
Kto komu faktúruje a za čo? Či faktúruje odberateľom iba jeden z nich a ostatní ....? Musíme vedieť ako to celé "funguje", potom môžeme vymyslieť čo s autom ...
Zoltán Kovács
16.08.07,11:16
Zujímal by ma spôsob vyčíslenia a rozdelenia zisku ....

TO máš na myslí momentálny stav, keď nemajú žiadnu zmluvu? Tak to aj mňa. Ako, kto a komu bude dokazovať opodstatnenosť svojich nákladov a nárokov. A kto vlastne vystavuje odberateľom faktúry?
rmr
16.08.07,11:43
Účto funguje nasledovne:
Nie su platcami DPH.Každý si vedie účtovníctvo sám za seba. Majú spoločnú kanceláriu kde si nájom delia 1/3 podielom.( Na začiatku roka spísali zmluvu o podielovom nájme).Na montážach sa zúčastňujú podľa rozsahu prác prevažne všetci spoločne. Zisk z montáži si dávajú do jednej "kasy" z ktorej platia FD, materiál, odvody do SP SZČO reklamu a iné. Došlé faktúry za okná a materiál a ostatné platby sa vystavujú podľa dohovoru vždy na jedného znich podľa toho, kto uzavrel zmluvu o dielo alebo kto prijal Fa. Účtovníctvo im vedie jeden účtovník čiže ja a má z toho hlavu v smútku :mad: Združenie si nezaložili ani s.r.o. nekoľko si "až tak" nedôverujú :). Je to kuriózna situácia ktorá mi začína prerastať cez hlavu.
Problém s nákladným automobilom je od začiatku roka.
Ďakujem za prípadne usmernenia.
Johanka
16.08.07,11:57
Dôležité je, že dôverujú Tebe. A ak Ti dôverujú, mohli by Ti aj uveriť, keď im vysvetlíš, že sú mierne mimo normálu a doporučil im riešenie (združenie alebo s.r.o.)
Zober si len takú vec ako sú odvody do poisťovní -odvíjajú sa od základu dane, a ten má isto každý v inej výške, keďže za svoje služby faktúrujú krížom krážom ..
Aj to auto - prispievajú vlastníkovi aj na údržbu alebo sa iba vozia??? Však tento systém je len živná pôda na spory ... a najmä v prípade, že si nedôverujú.
JAJA11
16.08.07,12:01
Je to kuriózna situácia ktorá mi začína prerastať cez hlavu.
Problém s nákladným automobilom je od začiatku roka.
Ďakujem za prípadne usmernenia.[/quote]

Súhlasím s tým, nechcela by som im robiť účtovníctvo - tá spoločná kasa :confused: a platenie si z nej - to by som chcela vidieť ako to potom vedieš u každého zvlášť? Snažila by som sa ich dotlačiť do s.r.o. alebo združenia, vyriešilo by to veľa problémov.
rmr
16.08.07,12:03
No nie som si istá, že je to takto v poriadku. ........ :rolleyes:
Práve o to mi ide nie jeto v poriadku a preto prosím o radu a prípadne nasmerovanie, akou cestou sa mám vybrať.
JAJA11
16.08.07,12:07
Práve o to mi ide nie jeto v poriadku a preto prosím o radu a prípadne nasmerovanie, akou cestou sa mám vybrať.

Poslala som radu, ale niekde sa stratila - aspoň mne sa tu nezobrazuje -takže ešte raz - riešením v takomto prípade je len s.r.o. alebo združenie, každé iné riešenie je komplikácia, ktorá môže viesť k ešte väčším problémom.:rolleyes:
rmr
16.08.07,12:21
Založenie s.r.o. nie je tak celkom na mieste a to z môjho dôvodu, som začiatočník a nemám znasti z PU. Teda netrúfol by som si na to. A pri združení:Združenie môžu založiť len na spoločnú činnosť, ktorú majú v ŽL čiže na montáž plastových okien. To sme riešili aj nedávno naliehal som no vyzerá to tak že plastové okná sú na ústupe a práve murárčina, ktorú má v ŽL jeden z nich momentálne "živí" všetkých. Oni sa na stavbách podieľajú iba pri pomocných prácach na ktoré majú znalosti a povolenie v ŽL. Prácu si následne vyfaktúruju medzi sebou, a tým si prerozdeľujú účtovne príjem. :(
rmr
16.08.07,12:26
Aj to auto - prispievajú vlastníkovi aj na údržbu alebo sa iba vozia??? Však tento systém je len živná pôda na spory ... a najmä v prípade, že si nedôverujú.....
Na opravách sa finančne podieľajú spoločne
Johanka
16.08.07,12:33
Založenie s.r.o. nie je tak celkom na mieste a to z môjho dôvodu, som začiatočník a nemám znasti z PU :rolleyes: . Teda netrúfol by som si na to. A pri združení:Združenie môžu založiť len na spoločnú činnosť, ktorú majú v ŽL čiže na montáž plastových okien. To sme riešili aj nedávno naliehal som no vyzerá to tak že plastové okná sú na ústupe a práve murárčina, ktorú má v ŽL jeden z nich momentálne "živí" všetkých. Oni sa na stavbách podieľajú iba pri pomocných prácach na ktoré majú znalosti a povolenie v ŽL. Prácu si následne vyfaktúruju medzi sebou, a tým si prerozdeľujú účtovne príjem. :(

Uff, teraz si mi pripomenul jedného právnika, ktorého som poprosila o posúdenie návrhu kúpnej zmluvy. Prv ako začal čítať , položil otázku - ktorú zmluvnú stranu zastupujem ? A v tom zmysle posudzoval a dopĺňal.

Teraz sa ja spýtam - komu máme vlastne radiť ? Tvojim klientom alebo Tebe ;) ?
rmr
16.08.07,13:26
Teraz sa ja spýtam - komu máme vlastne radiť ? Tvojim klientom alebo Tebe ;) ?

Veru uf keby som si vedel poradiť nekladiem takéto otázky. Vari začiatočníci nemajú prístup do Porady? :confused: :mee:
Johanka
16.08.07,13:42
Komunikačný šum ;) .
Myslela som napísaným asi toto - chceš poradiť ako vyriešiť situáciu s klientom, ale hneď odmietaš jedno z riešení (s.r.o), lebo PÚ nezvládneš ...
Takže nebudeme radiť smerom k s.r.o , ale k združeniu ? To však nemusím byť pre klienta to najvýhodnejšie riešenie ... Tak im ani neprezradíš, že tu taká možnosť je, lebo by sa im mohla pozdávať a Ty prídeš o klienta ???
Prepáč, ale pre mňa je toto vo vzťahu ku klientovi neprípustné. Na druhej strane - všetci sme raz začínali, tak sa do toho PÚ pusti ;) .
rmr
16.08.07,17:35
Komunikačný šum ;) .
.... Tak im ani neprezradíš, že tu taká možnosť je, lebo by sa im mohla pozdávať a Ty prídeš o klienta ???
Prepáč, ale pre mňa je toto vo vzťahu ku klientovi neprípustné. Na druhej strane - všetci sme raz začínali, tak sa do toho PÚ pusti ;) .

Netajím možnosť s.r.o. len upresním nie je to môj klient. Od 1 júna je jeden z podnikateľov môj zamestnávateľ. PO teda s.r.o. to bola téma číslo jeden pri prejednávaní problému no túto možnosť sami odmietli. Majú na to dôvody ako už som spomínal.
Nič iné mi nezostáva iba dotlačiť milých podnikateľov aspoň na zruženie.
JAJA11
17.08.07,08:22
Veru uf keby som si vedel poradiť nekladiem takéto otázky. Vari začiatočníci nemajú prístup do Porady? :confused: :mee:

Tá otázka bola na to, aby sme vedeli či Ti ide o to aby si to mal jednoduchšie ty, alebo aby to mali jednoduchšie tí, ktorým robíš účtovníctvo. Pokiaľ chceš pomoc pre seba, tak je to to združenie alebo s.r.o.. Ak chceš, aby oni nemali roboty navyše s vybavovaním, tak im to rob po starom so zmluvami, komplikovanými prepočtami nákladov a príjmov, ale veľmi ľahko sa môže stať, že tam vznikne chyba a aj problém pre daňový úrad - hlavne ohľadom oprávnenosti nákladov k príjmom. Preto Ti tu radíme tú s.r.o. alebo združenie. V tomto prípade je síce robota na začiatku, ale potom je to už všetko jednoduché. :rolleyes:
rmr
17.08.07,09:02
:rolleyes:

Na najbližšej porade nadhodím túto závažnú tému opäť a pokúsime sa dosiahnuť kompromis. (Aspoň združenie). O združení je na Porade písaných viacej príspevkov, preto sa nebudem na túto tému pýtať. Viem že založenie združenia sa musí hlásiť na DÚ. Založiť združenie teda nebudeme môsť k 1.1.2007. Ale čo mi radíš s tým nešťastným nájmom auta urobiť v účtovníctve do založenia združenia?
Ďakujem.
JAJA11
17.08.07,09:29
Ja by som asi na základe knihy jázd, kde by som zaznamenávala jazdy podľa živnostníka faktúrovala od majiteľa auta prenájom tým ďalším dvom. Treba vypočítať primerané kilometrovné (trebárs aj s cenou benzínu - podľa toho ako sa to dohodne v zmluve, ale hlavne aby náklady neboli ďaleko vyššie ako to kilometrovné) a tým by sa to zjednodušilo. Všetky náklady by znášal len majiteľ dodávky a mal by vykryté kilometre, kedy on auto nepoužíval.
rmr
17.08.07,10:36
Ja by som asi na základe knihy jázd,

Rozumiem tomu správne? V jednej knihe jázd budem evidovať jazdy podľa podnikateľov knihu bude mať v účtovníctve majiteľ auta a on aj zároveň potom vystaví FA na základe zmluvy o prenájme, v ktorom bude zahrnuté aj kilometrovné. Je nejaký vzorec na výpočet kilometrovného ?
JAJA11
17.08.07,10:55
Rozumiem tomu správne? V jednej knihe jázd budem evidovať jazdy podľa podnikateľov knihu bude mať v účtovníctve majiteľ auta a on aj zároveň potom vystaví FA na základe zmluvy o prenájme, v ktorom bude zahrnuté aj kilometrovné. Je nejaký vzorec na výpočet kilometrovného ?

Áno, ja by som si vypočítala kilometrovné trebárs takto: pomerný odpis auta + DzMV + údržba bežná + dial.nálepka+ ostatné náklady(ak som na niečo zabudla) a vydelila by som to predpokladaným počtom kilometrov, ale to už nechám na teba. Presný vzorec na to nie je, je to len vec dohody medzi živnostníkmi.:rolleyes:
rmr
20.08.07,06:45
... Presný vzorec na to nie je, je to len vec dohody medzi živnostníkmi....:rolleyes:

Počul som, že v prípade nízkej ceny nájmu "podhodnoty" by DU mohol pri kontrole dodaniť cenu nájmu priemernou cenou používanou v tom čase. (Z odôvodnením úmyselného krátenia príjmu.)
Je to pravda? Ide mi o to, ak by sa podnikatelia medzi sebou dohodli na nižšej cene za prenájom, aby si zbytočne majiteľ auta nenavyšoval príjem. :rolleyes: