muco1
16.08.07,12:05
Ahojte,

aky je Vas nazor na nasledujucu situaciu?

Majka si zoberie Janka. Pocas manzelstva s Jankom spozna Ferka, s ktorym otehotnie. S Jankom sa rozvedie. Ked pride cas na porod, tak ide na matriku, lebo chce, aby dieta bolo zapisane s priezviskom otca - t.j. Ferka. Teta z matriky jej vysvetli, ze dieta bude mat priezvisko po Jankovi, ktory bude dokonca vraj platit aj vyzivne na dieta. Odvolava sa na zakon, v ktorom sa hovori, ze kedze dieta sa narodi do 300 dni po rozvode, tak otcom je manzel. Nie je to chore? Ved ak skutocny otec sa priznava k otcovstvu, tak by to predpokladam malo byt priznane k nemu. Alebo je to naozaj tak ako hovori teta na matrike?

Dakujem.
Zoltán Kovács
16.08.07,10:07
Ahojte,

aky je Vas nazor na nasledujucu situaciu?

Majka si zoberie Janka. Pocas manzelstva s Jankom spozna Ferka, s ktorym otehotnie. S Jankom sa rozvedie. Ked pride cas na porod, tak ide na matriku, lebo chce, aby dieta bolo zapisane s priezviskom otca - t.j. Ferka. Teta z matriky jej vysvetli, ze dieta bude mat priezvisko po Jankovi, ktory bude dokonca vraj platit aj vyzivne na dieta. Odvolava sa na zakon, v ktorom sa hovori, ze kedze dieta sa narodi do 300 dni po rozvode, tak otcom je manzel. Nie je to chore? Ved ak skutocny otec sa priznava k otcovstvu, tak by to predpokladam malo byt priznane k nemu. Alebo je to naozaj tak ako hovori teta na matrike?

Dakujem.

Teta na matrike hovorí pravdu. Skutočný otec bude musieť vyžiadať DNA testy aby dokázal svoju pravdu.
JAJA11
16.08.07,10:14
Teta na matrike hovorí pravdu. Skutočný otec bude musieť vyžiadať DNA testy aby dokázal svoju pravdu.

Myslím, že v tomto prípade je to ale iba zbytočné zaťažovanie ľudí, malo by sa dostať do zákona, že ak s tým súhlasia všetci traja (žena a jej dvaja muži), nemalo by byť problém cez nejaké vyhlásenie obísť súdy, lebo tu nik nikoho nenapadá, všetci s tým súhlasia. :rolleyes:
Zoltán Kovács
16.08.07,10:19
Myslím, že v tomto prípade je to ale iba zbytočné zaťažovanie ľudí, malo by sa dostať do zákona, že ak s tým súhlasia všetci traja (žena a jej dvaja muži), nemalo by byť problém cez nejaké vyhlásenie obísť súdy, lebo tu nik nikoho nenapadá, všetci s tým súhlasia. :rolleyes:

Napriek tomu musí byť test. Pred 1/2 rokom to riešila jedna zamestnankyňa môjho klienta. Všetci traja súhlasili s tým kto je otcom, a napriek tomu. Dokonca až po výsledkoch DNA testov sa zmenia údaje a to na podnet čo sa podáva na súd o určení otcovstva.
JAJA11
16.08.07,10:51
Napriek tomu musí byť test. Pred 1/2 rokom to riešila jedna zamestnankyňa môjho klienta. Všetci traja súhlasili s tým kto je otcom, a napriek tomu. Dokonca až po výsledkoch DNA testov sa zmenia údaje a to na podnet čo sa podáva na súd o určení otcovstva.

Ja viem, že to tak je, ale zdá sa mi to zbytočné zaťažovanie ľudí, ak to ani jeden nenapadá, pravdepodobne sú si istí, kto je otcom. Takto si môžu susdcovia a ostatní zarobiť a pritom ani nie je spor. Veď súdy sa sťažujú na zaneprázdnenosť a týmto by si aspoň časť prípadov uľahčili. :rolleyes:
Chobot
16.08.07,11:24
Napriek tomu musí byť test. Pred 1/2 rokom to riešila jedna zamestnankyňa môjho klienta. Všetci traja súhlasili s tým kto je otcom, a napriek tomu. Dokonca až po výsledkoch DNA testov sa zmenia údaje a to na podnet čo sa podáva na súd o určení otcovstva.

:rolleyes: A ja som si myslel, že otcom je ten, koho matka nahlási po pôrode do rodného listu....;) :D :D :D
seda
16.08.07,11:28
Dobrý deň, priateľova sestra riešila to isté. S manželom 2 roky nežili v spoločnej domácnosti, našla si priateľa, podala o rozvod, rozviedli ich. S priateľom sa im narodila dcéra na 297 deň po rozvode. Na matrike zažívali to isté. Dcére museli vystaviť RL s priezviskom exmanžela. Exmanžel podal žiadosť na súde o zrušení otcovstva. Na pojednávaní s tým obaja súhlasili. Exmanžel si musel prevziať rozhodnutie súdu a až vtedy mohli prihlásiť dcéru s menom už v tom čase nového manžela /priateľa/. Takže dcéra dostala meno biologického otca po 11 mesiacoch a za 12 mesiacov mala už 2 priezviská. DNA skúšky na súde nežiadali.
AlaNR
16.08.07,11:34
:rolleyes: A ja som si myslel, že otcom je ten, koho matka nahlási po pôrode do rodného listu....;) :D :D :D

Jéééééééj, tak ja si vyberám Donalda Trumpa alebo Billa Gatesa, nech sa má malé dobre, nie?!:D :D :D
simonka
17.08.07,06:22
Viem, že je aj taká možnosť, že pred pôrodom sa zoberú (ak chcú) a dieťa je hneď písané na druhého manžela.