Zuzana Boháčová
16.08.07,12:20
Dobrý deň,
chcem sa s Vami poradiť,ako účtujete pokladničný doklad,na ktorom sú uvedené viaceré položky,z ktorých niektoré sú daňovo neuznateľné,ostatné sú daňovo uznateľné.
Stretla som sa s tým,že niektorí účtovníci si povyškrtávali z pokl.dokladu /:confused:/ daňovo neuznateľné položky a účtovali iba o daňovo uznateľných.

Ja osobne by som napr.sumu 1000,- Sk,ktorá bola celkovo zaplatená rozdelila na napr. 800,- Sk účet 501 daňovo uznateľný, 200,- sk daňovo neuznateľné /pripočítateľná položka/.
Ako postupujete Vy?

ďakujem
Tweety
16.08.07,10:25
Napr.: rozdelením na uznané a pripočítateteľné, alebo účtovať len o uznaných a ostatné neúčtovať( žiadne prečiarkovanie neuznaných položiek z dokladu nerobiť)
jajko50
16.08.07,10:25
Súhlasím s rozdelením, tak ako píšete.
Gabi03
16.08.07,10:27
Otázka je, či všetky položky "kúpila" firma.
Príklad:
zamestnankyňa ide na nákupy, vo firme sa minula káva a cukor, okrem toho ešte kúpi napr. obálky do firmy ale potrebuje súrne kúpiť domov chlieb, lebo poobede sa už minie.
Obálky budú daňovo uznané náklady, asi každá firma má korešpondenciu.
Káva a cukor (ak sú na reprezentačné účely) sú nedaňové výdavky, teda ich účtuje na inú analytiku.
Chlieb, ktorý si kúpila domov a zabudla si to pokladníčke daň na druhý blok, sa nebude ani účtovať. Nie je to na spotrebu firmy. Takže túto položku z bloku vyškrtávam.
;)
Johanka
16.08.07,10:27
Myslieť na verné zobrazenie a rozdeliť...;)
Podobné tu http://www.porada.sk/t57618-co-s-dph.html
Johanka
16.08.07,10:43
Otázka je, či všetky položky "kúpila" firma.
Príklad:
zamestnankyňa ide na nákupy, vo firme sa minula káva a cukor, okrem toho ešte kúpi napr. obálky do firmy ale potrebuje súrne kúpiť domov chlieb, lebo poobede sa už minie.
Obálky budú daňovo uznané náklady, asi každá firma má korešpondenciu.
Káva a cukor (ak sú na reprezentačné účely) sú nedaňové výdavky, teda ich účtuje na inú analytiku.
Chlieb, ktorý si kúpila domov a zabudla si to pokladníčke daň na druhý blok, sa nebude ani účtovať. Nie je to na spotrebu firmy. Takže túto položku z bloku vyškrtávam.
;)
Príbehy všedných dní :) :
A keď takýto super nákup zaplatí firemnou kartou a platba odíde z firemného účtu ?
Ak som externý účtovník - ako sa dozviem či chlieb použili na repre alebo ho zjedli doma u zamestnanca ? Aj keď si na firme vedú pokladničnú knihu - niektorí konatelia , spoločníci a im podobné druhy :--- nerozlišujú medzi firemnými a svojimi súkromnými nákupmi. Keď sa chcem pri inventarizácii stretnúť z ich pokl.knihou, musím účtovať aj o vlašskom šaláte .... pohľadávky voči zamestnancom....
Našťastie sú aj takí, ktorí vedia pochopiť zmysel rozdeľovania nákupu na pokladničnom páse :) .
Zuzana Boháčová
16.08.07,18:22
Ok, ďakujem Vám pekne všetkým:)
prajem príjemný večer