fipina
16.08.07,12:26
Zamestnávateľ chce poskytovať zamestnancom lístky na nákup potravín v predpísanej hodnote, avšak vybraná predajňa neposkytuje teplú stravu. V ZP sa píše, že (ak tomu dobre rozumiem), že z-ľ je poviný zabezpečiť teplé hlavné jedlo. Môj názor: toto rozhodnutie by bolo v rozpore zo ZP. Uvažem správne?
JAJA11
16.08.07,10:47
Zamestnávateľ chce poskytovať zamestnancom lístky na nákup potravín v predpísanej hodnote, avšak vybraná predajňa neposkytuje teplú stravu. V ZP sa píše, že (ak tomu dobre rozumiem), že z-ľ je poviný zabezpečiť teplé hlavné jedlo. Môj názor: toto rozhodnutie by bolo v rozpore zo ZP. Uvažem správne?

To im chce poskytnúť poukážky, ktoré sa budú môcť použiť len v nejakom konkrétnom obchode? Veď stravovacie poukážky sa môžu použiť v každom obchode, kde to majiteľ povolí a často je to aj tam, kde teplú stravu nepodávajú, čiže veľmi často je to v rozpore so znením zákonníka práce. :rolleyes:
fipina
16.08.07,11:07
Veď práve, plánuje sa spísať nejaká dohoda len s blízkym obchodom. Môže to byť problém v súvislosti s inšpektorátom?
JAJA11
16.08.07,11:10
Veď práve, plánuje sa spísať nejaká dohoda len s blízkym obchodom. Môže to byť problém v súvislosti s inšpektorátom?

A prečo to nechcete cez stravovacie poukážky? Veď ten obchodník môže uzavrieť zmluvu s firmou, ktorej poukážky budete nakupovať a je to úplne bez problémov V takomto prípade, by som sa toho bála. :(
Tweety
16.08.07,11:15
Veď práve, plánuje sa spísať nejaká dohoda len s blízkym obchodom. Môže to byť problém v súvislosti s inšpektorátom?
Toto nie je správny postup zamestnávateľa na zabezpečenie stravovania podľa § 152 ZP. Správny by bolo, ak by ten obchod poskytoval stravovanie.
Chobot
16.08.07,11:21
Veď práve, plánuje sa spísať nejaká dohoda len s blízkym obchodom. Môže to byť problém v súvislosti s inšpektorátom?

Pokiaľ to je tak, že za tie poukážky môžu nakupovať len v tom konkrétnom obdchode, kde sa neposkytuje teplá strava, tak to môže byť problém.
Hansa
17.08.07,11:18
Malá otázočka:
zamestnanci sa stravujú v jednom zariadení, kde sa používajú 50,- korunové stravné lístky /nie gastrolístky/. Môžeme ich aj naďalej od 01.09.2007 používať?
Ide mi o to, že tzv. "gastrolítky" /napr. chéque de jeuner/ musia byť v súlade s novelou ZP od 01.09. v najnižšej hodnote 67,- Sk.
Tweety
17.08.07,11:34
Od 1.9.07 by ste ich už nemali použiť. Nesplňajú literu novely ZP.
Chobot
17.08.07,11:38
Malá otázočka:
zamestnanci sa stravujú v jednom zariadení, kde sa používajú 50,- korunové stravné lístky /nie gastrolístky/. Môžeme ich aj naďalej od 01.09.2007 používať?
Ide mi o to, že tzv. "gastrolítky" /napr. chéque de jeuner/ musia byť v súlade s novelou ZP od 01.09. v najnižšej hodnote 67,- Sk.

Môžem to chápať tak, že tá firma - zariadenie vydáva stravu (ted obedy) na základe tých lístkov (obdoba obedových listkov), pričom deklarovaná hodntora lístka je 50 SK (z čoho minimálne 55% hradí zamestnávateľ). Zároveň ten lístok nie je cenným papierom, teda za neho dostane obed len v tom zariadení?

Teda zamestnanec dostane za ten lístok obed v hociktorý deň a nemusí nič doplácať.

Alebo je to formou, že lístok má hodnotu 50 sk, obed č. napr. 60sk obed č. 2 - 75 SK, teda on keď si kúpi obed č. 1 tak zapaltí tým lístkom 50 SK a zo svojho doplatí 10 sk?

Ak je to prvý prípad, tak je to v poriadku. Ak by to bol druhý prípad, tak musíte zvýšiť hodnotu lístka.
Hansa
20.08.07,05:18
Vysvetlím:
máme kontrakt, my sme dodávateľ, v priestoroch objednávateľa naši zamestnanci pracujú, objednávateľ má jedáleň, my máme s objednávateľom uzatvorenú dohodu o poskytovaní stravovania našim zamestnancom a objednávateľ v hodnote 50,- Sk poskytuje stravu. Zamestnanec si z týchto 50,- Sk hradí zákonných 45 %.
Ide o to, či máme tieto stravné lístky vrátiť a vymeniť za 67,- Sk, ktoré budú platiť od 01.09.2007.
Tweety
20.08.07,05:21
Je potrebné s tým niečo urobiť, od platnosti novely ZP, hodnota stravenky( stravné) musí byť najmenej vo výške 75% z 89.-.( stravné počas iPC 5-12hod.) § 152 odst.4.
Jozef Mihál
20.08.07,05:31
Upresním - suma 75% z 89 Sk - teda 67 Sk - je najnižšia možná hodnota gastrolístka.
Chobot
20.08.07,06:11
Upresním - suma 75% z 89 Sk - teda 67 Sk - je najnižšia možná hodnota gastrolístka.

Ale ja mám pocit, že v prípade Hansy neide o gastrolístky. Ide o klasickú závodnú jedáleň, kde stravu zabezpečujú dodávateľským spôsobom a hodnota obeda je určená na 50,- SK. Teda obedový lístok stojí 50,- SK a za ten lístok si môžu akurát kúpiť (dostať) obed len v tom konkrétnom stravovacom zariadení. Inde si za ten lístok nič nekúpia.

Myslím, že v tomto prípade nemusia zvyšovať hodnotu lístka.
Jozef Mihál
20.08.07,06:31
Zdupľujem - nemusia, nejde o gastrolístok.
Najka
20.08.07,07:01
Ahojte, aj my používame gastrolístky v hodnote 70,-, pričom zamestnávateľ prispieva 60% + SF 6,-. Šéf chce teraz jednej skupine zamestnancov prispievať 55% + SF 2, t.j. aby platili viac za str.lístok. Ako mu mám vysvetliť, že sa to takto neda a nemôžu byť 2 smernice, alebo je to možné...?
Jozef Mihál
20.08.07,07:05
Možné to je.

Dotknutí zamestnanci však môžu namietnuť rozpor so základnými zásadami Zákonníka práce:

...Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi...a podobne.
Najka
20.08.07,07:21
Takže vypracujem smernicu, kde určím, že napr. robotníkom sa bude prispievať 60% a upratovačkám 55% a bude to O.K.?
(Čo sa týka tých námietok, tak s tým nebude problém, lebo nepracujú spolu na jednom pracovisku, takže nevedia, kto koľko platí za stravu.)
Najka
20.08.07,08:15
................????????????
Najka
21.08.07,03:54
Čakám na potvrdenie....
Najka
21.08.07,06:47
[quote=Najka;515138]Takže vypracujem smernicu, kde určím, že napr. robotníkom sa bude prispievať 60% a upratovačkám 55% a bude to O.K.?
Na potvrdenie tohoto.
Tweety
21.08.07,07:08
[quote=Najka;515138]Takže vypracujem smernicu, kde určím, že napr. robotníkom sa bude prispievať 60% a upratovačkám 55% a bude to O.K.?
Na potvrdenie tohoto.
Nie, nebude.
Najka
21.08.07,07:49
Prečo nie, keď p.Mihál mi predtým napísal, že je to možné....
ZuzanaP
22.08.07,04:25
Iba sa chcem utvrdiť: v pracovných zmluvách máme odstavec, ktorý hovorí o nároku na stravné lístky (Ticket R.) vo výške Sk 60,-- za odpracovanie viac ako 4 hodín. Teraz od 01.09. sa hodnota takýchto SL zvyšuje na min. Sk 67,--. Treba urobiť dodatky k PZ? Myslím, že áno.
Najka
10.09.07,12:24
Ahojte, znova kladiem tú istú otázku, keďže som nedostala normálnu odpoveď. Ako mám vyriešiť problém s gastrolístkami. Máme gastrolístky v hodnote 70,-, pričom zamestnávateľ prispieva 60% + SF 6,-. Keďže sme zamestnali upratovačky na kratší prac. čas, šéf im chce prispievať len 55% + SF 2, t.j. aby platili viac za str.lístok. Môže to takto byť?
Chobot
10.09.07,13:16
Ahojte, znova kladiem tú istú otázku, keďže som nedostala normálnu odpoveď. Ako mám vyriešiť problém s gastrolístkami. Máme gastrolístky v hodnote 70,-, pričom zamestnávateľ prispieva 60% + SF 6,-. Keďže sme zamestnali upratovačky na kratší prac. čas, šéf im chce prispievať len 55% + SF 2, t.j. aby platili viac za str.lístok. Môže to takto byť?

V predošlých príspevkoch sa ti odpovedajúci sanžili povedať, že takýto postup síce žiadny zákon vyslovene nezakazuje, teda ak sa vedenie firmy tak rozhodne, môže prispievať rôznym skupinám zamestnancov rôznou čiastkou na stravu, pokiaľ to bude v rozpätí danom zákonom.

Na otázku, či je to v poriadku, bolo naznačené, že to v poriadku nie je, lebo tým pádom nemáte rovnaký prístup k zamestnancom. Určitým spôsobom ich diferencujete a niekto to môže považovať až za diskrimináciu. Nedá sa jednoznačne povedať, či to je diskriminácia alebo nie, to by mohol rozhodnúť jedine súd na základe prípadného podnetu niektorého dotknutého zamestanca.

Na druhej strane zase môžete ako firma argumentovať tým, že preferujete niktoré pracovné pozície a chcete stabilizovať týchto zamestnancov tým, že im budete prispievať vyššou čiastkou na stravu. TO vám nikto zakázať nemôže. Ale to budete musieť vedieť vysvetliť aj tým zamestnancom, ktorí by sa prišli sťažovať, že prečo oni majú nižší príspevok než tí druhí.
Najka
11.09.07,05:37
Veľmi pekne ďakujem za dôkladné vysvetlenie
Chobot
11.09.07,07:05
Iba sa chcem utvrdiť: v pracovných zmluvách máme odstavec, ktorý hovorí o nároku na stravné lístky (Ticket R.) vo výške Sk 60,-- za odpracovanie viac ako 4 hodín. Teraz od 01.09. sa hodnota takýchto SL zvyšuje na min. Sk 67,--. Treba urobiť dodatky k PZ? Myslím, že áno.

SKoro sa tvoja otázka stratila v tejto diskusii. Pokiaľ to máte tak vyslovene uvedené v pracovných zmluvách, tak to musíte v každej zmluve zmeniť dodatkom, aby to zodpovedalo skutočnému stavu.

A nebolo by lepšie uviesť hodnotu stravného lístka v nejakej internej smernici a v zmluvách uvádzať, že "zamestnávateľ bude poskytovať stravný lístok v súlade s platnou legislatívou a internými predpismi" (prípadne doplniť, že v minimálnej hodnote 67 SK)? Potom nemusíte pri každej zmene dodatkovať všetky pracovné zmluvy.