inuska
15.02.05,14:45
Mame studenta denneho studia, ktoreho chce sef zamestnat a platit co najmensie odvody, resp. neplatit nic, ani odvody, ani dane. Nemoze podpisat dohodu o vykonani prace studenta, lebo ta je len na urcitu dobu, presne hodiny atd. Aku zmluvu mu treba dat podpisat?
Sef ho chce mat na dobu neurcitu. Student robi pre nas www stranky.
Jozef Mihál
15.02.05,15:14
Zamestnajte ho.
Zamestnajte ho v pracovnom pomere.
Zamestnajte ho v pracovnom pomere na kratší pracovný čas.
Zamestnajte ho v pracovnom pomere na kratší pracovný čas na 1 hodinu mesačne.

Jeho plat bude 40 Sk mesačne. Odvody nejakých 20 Sk mesačne.

A plaťte mu podiely na zisku.
brm
15.02.05,15:33
a musí to byť pracovný pomer? ak je to riadny denný študent, nestačí študentská dohoda? daj mu podpísať Vyhlásenie...aby si mu mohla uplatňovať odpočítateľnú položku...do 6500,- neplatí ani zdravotku...a na sociálku odvedieš len O,8percenta...
Jozef Mihál
15.02.05,15:35
karkulka - inuska nechce dohodu, aj ked z jej odôvodnenia tiež nechápem, prečo.
inuska
16.02.05,07:55
Lenze na dohodu mozme zobrat cloveka, ktory vykona jednorazovu pracu, za urcity cas dostane peniazky a je koniec. A tvorba www stranok je cinnost dlhodoba. Ale zas na druhej strane ked je denny student, a studúje v meste vzdialenom 150 km od firmy, tak je jasne, ze tu nebude sediet kazdy den od do. Prosim poradte mi. Dakujem.
Jozef Mihál
16.02.05,08:10
Mýlite si inuska dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov. Otvorte si trošku Zákonník práce.
inuska
16.02.05,08:39
Pan Mihal,
dakujem za usmernenie. Trafili ste do cierneho. Ked s tym studentom podpiseme dohodu o brigadnickej praci studenta, co nam viac sedi, akou sumou som limitovana co sa tyka odvodov, dani, podavani registracii na prislusne urady?
brm
16.02.05,10:49
inuska, takže postup bude nasledovný:
1.zoženieš si v ŠEVTE resp. tu na PORADE tlačivo Dohoda o brigádníckej práci študenta,
2/ riadne ju vypíšete a musíte k nej priložiť originál potvrdenie zo školy - riadne denné štúdium!
3/ môžeš mu dať podpísať Vyhlásenie k odpočitateľným položkám
4/z jeho hrubej mzdy odvádzaš 0,8% do sociálky na úrazové poistné...ak má mzdu menej ako 6500,- tak zdravotné poistné neplatí...ak má mzdu menej ako je aktuála odpočitateľná položka, tak ani daň neplatí...inak mu musíš viesť takú istú mzdovú agendu, ako pri zamestnancovi,tj.mzdový list atď...
Janca
16.02.05,11:05
Karkulka a co prepocet na minimalnu hodinovu mzdu ? Na nasej pobocke ZP ich zaujima aj tento prepocet, lebo predpoklada sa, ze Ti na tu dohodu neodpracuje 8 hod. denne ako mesacne odmenovany pracovnik. Co potom urobits s odvodom do ZP ?
dandy666
24.05.05,15:47
viete mi niekto povedat na zaklade akeho zakona (§) student do 6500 neplati odvody?
dakujem
Lucy
24.05.05,15:53
Pozri zákon o zdravotnom poistení. Od 01.01.05 platí pre zdravotné poistenie tzv ročné zúčtovanie poistného, ktoré sa bude prvý krát robiť za rok 2005. A na základe toho, už neplatí povinnosť mesačne sledovať príjem študenta do 3000 Sk.
dandy666
24.05.05,16:35
Diki Lucy,
plati to aj pre socialnu?
ricij
25.05.05,12:33
inuska, takže postup bude nasledovný:
1.zoženieš si v ŠEVTE resp. tu na PORADE tlačivo Dohoda o brigádníckej práci študenta,
2/ riadne ju vypíšete a musíte k nej priložiť originál potvrdenie zo školy - riadne denné štúdium!
3/ môžeš mu dať podpísať Vyhlásenie k odpočitateľným položkám
4/z jeho hrubej mzdy odvádzaš 0,8% do sociálky na úrazové poistné...ak má mzdu menej ako 6500,- tak zdravotné poistné neplatí...ak má mzdu menej ako je aktuála odpočitateľná položka, tak ani daň neplatí...inak mu musíš viesť takú istú mzdovú agendu, ako pri zamestnancovi,tj.mzdový list atď...Chaosíte trošku kočky. Zdravotné poistenie neplatí bez ohľadu na výšku mesačného príjmu, len ak bude mať príjem za celý rok vyšší ako súčet minimálnych miezd, zaplatí 14%. Ale aj to sa dá elegantne obísť, ak sa zamestná hoci len na jednu hodinu za rok.
Do SP platí zamestnávateľ 0,8% úrazové poistenie bez ohľadu na výšku príjmu - nie je tam ani minimum, ani maximum.
Monika
25.08.05,11:08
Prajem všetkým krásny deň.

Moja otázka sa asi veľmi do tejto témy nehodí, ale nechcem zakladať novú tému.
Prosím Vás o radu.
Náš zamestnanec dnes nenastúpil do práce s tým, že ide na zápis na vysokú školu.
Prijali ho na denné štúdium a on bude študovať.
Moja otázka je teda taká, že študentom vysokej školy sa stáva dňom zápisu,
alebo dňom nástupu na vysokú školu ?
A ešte jedna otázka, problém je v tom, že to, že ide na zápis nám oznámil
dnes, neukončil pracovný pomer a samozrejme sme ho zatiaľ neodlásili z poisťovní.
Je to veľmi nezodpovedné jednanie a dosť ma to nahnevalo, že sa takto zachoval.
Nemáte niekto takúto skúsenosť, že Ste zamestnanca odhlásili zo zamestnania neskvôr,
nemali Ste z toho problémy ?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Pekný deň.
Monika
Jura
25.08.05,11:17
Ja som mala situáciu, že bol prijatý na denné štúdium a ďalej pracoval, keď
sme ho listom vyzvali , odpovedal - mám stanovený individuálny rozvrh
štúdia. Záver bol taký, že opakoval 1. ročník a nakoniec ho vyhodili.
Jozef Mihál
25.08.05,11:28
Moja otázka je teda taká, že študentom vysokej školy sa stáva dňom zápisu,
alebo dňom nástupu na vysokú školu ?
Viď § 69 ods.1 zákona 131/2002 o VŠ.
Študentom VŠ sa stáva dňom zápisu na štúdium.
Monika
25.08.05,11:35
Ďakujem veľmi pekne za odpovede pán Mihál a Jura.

Ešte by som sa chcela opýtať, či by zamestnanec mohol ďalej u nás pracovať až do vtedy, kým by začal reálne vysokú školu navštevovať, alebo sa pracovný pomer musí
skončiť, vzhľadom k tomu, že sa dňom zápisu stáva študentom vysokej školy.
Zamestnanec má uzavretú zmluvu na dobu určitú s 3-mesačnou skúšobnou dobou.

Veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.
Pekný deň.
Monika
Jozef Mihál
25.08.05,11:37
Ak niekto je študentom denného štúdia na VŠ, nemá žiadnym zákonom zakázané pracovať (na pracovnú zmluvu).
Sany
25.08.05,11:38
Kľudne môže pracovať. To, že je študentom, nevadí.
Monika
25.08.05,11:39
Veľmi pekne ďakujem za Vašu radu pán Mihál a prajem krásny deň.
Monika
25.08.05,11:41
Ďakujem Sany, krásny deň.
Monika
Sany
25.08.05,11:49
Ak vám nebude vadiť, že počas prednášok a cvík nebude v práci a povinnosti si splní, možno si ho ponecháte aj naďalej. Moja dcéra takto pracuje od mája, v pohodičke porobila všetky skúšky, vyšli jej v ústrety - voľný deň v deň skúšok a teraz, keď jej začne škola, tiež je tak dohodnutá, že počas školských povinností tam byť nemusí, ale robotku si odrobí.
janka37
25.08.05,11:54
Ak vám nebude vadiť, že počas prednášok a cvík nebude v práci a povinnosti si splní, možno si ho ponecháte aj naďalej. Moja dcéra takto pracuje od mája, v pohodičke porobila všetky skúšky, vyšli jej v ústrety - voľný deň v deň skúšok a teraz, keď jej začne škola, tiež je tak dohodnutá, že počas školských povinností tam byť nemusí, ale robotku si odrobí.Sany, myslím, že pre študenta je to veľmi dobrý štart. Samozrejme, základ je v tej dohode a v tom, aby si študent vedel všetko zorganizovať. Sama som takto pracovala popri škole dva roky a boli sme spokojní obaja - šéf aj ja. Potom po škole som tam riadne nastúpila a nemusela som sa ísť hlásiť na ÚP ako ostatní spolužiaci.

Monika, nebolo od neho seriózne, že vás postavil pred hotovú vec, ale ak sa s ním bude dať dohodnúť, možno by bolo dobré, keby ostal pracovať vo firme. On nestratí príjem a kontakt s praxou a vy časom získate ešte kvalifikovanejšieho pracovníka.
Monika
25.08.05,12:03
Ďakujem Vám za rady, ale mám taký dojem, že takto ako píšete to nepôjde.
V našom prípade zamestnanec má pracovné zaradenie ako montážny pracovník
a svoju prácu si jednoducho nadrobiť nemôže, nedá sa to....
Chodí na montáže s ostatnými kolegami a robia všetci spolu. Sám robiť nemôže
a ani svoju prácu si nemôže nadrobiť.
Nevadí, zajtra príde a dohodneme sa, že môže zostať v práci do polovice septembra,
pokiaľ bude chcieť, až kým mu nezačne škola.
Uvidíme zajtra akú má on sám predstavu, čo ďalej.

Ešte raz ďakujem a prajem krásny deň.
Monika
enad
25.08.05,12:19
Chaosíte trošku kočky. Zdravotné poistenie neplatí bez ohľadu na výšku mesačného príjmu, len ak bude mať príjem za celý rok vyšší ako súčet minimálnych miezd, zaplatí 14%. Ale aj to sa dá elegantne obísť, ak sa zamestná hoci len na jednu hodinu za rok.
Do SP platí zamestnávateľ 0,8% úrazové poistenie bez ohľadu na výšku príjmu - nie je tam ani minimum, ani maximum.
Ahojte poraďáci,

nehnevajte sa na mňa, asi mi dnes slnko pripieklo mozok :o , ale tejto vete nerozumiem: "Ale aj to sa dá elegantne obísť, ak sa zamestná hoci len na jednu hodinu za rok."
Môžete mi to prosím vysvetliť? Ďakujem
Jozef Mihál
25.08.05,12:23
sisas, pomery sa zmenili, to vyššie od ricij platilo za čias zákona o ZP v stave platnom do 31.8.2005.
Od 1.9.2005 je zmena v tom, že študent musí byť podľa možností non-stop zamestnaný na nejaký kratší úväzok.