dogicka
16.08.07,13:10
Ahojte, prosím o radu. SZČO sa registroval na DÚ ako dobrovoľný platca DPH. Okrem toho prenajíma ako fyzická osoba rodinný dom. Podľa toho čo som tu prečítala mi vychádza, že musí odvádzať DPH aj z príjmov z prenájmu. To by mi bolo jasné. Ale ďalej som sa dočítala, že prenájom môže od DPH oslobodiť? Ale na základe akého §? § 38 zákona o DPH predsa hovorí:

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Takže to znamená, že príjem z prenájmu rodinného domu (ubytovanie v súkromí) nemôžem oslobodiť od DPH. Prosím o vysvetlenie, ďakujem Eva
emgeton
16.08.07,11:15
Podľa môjho chápania spomenutého § ho nemôžete oslobodiť.
dogicka
16.08.07,11:28
Podľa môjho chápania spomenutého § ho nemôžete oslobodiť.

Ja som to tiež takto pochopila, ďakujem za uistenie, pekný deň
JAJA11
16.08.07,11:40
To mám rozumieť tomu tak, že aj z prenájmu súkromnej osoby súkromnej osobe sa platí DPH. Ja som si predstavovala pod tým ubytovaním v súkromí len príležitostné ubytovanie (napr. počas dovolenky a pod. - veď je tam v zátvorke (ubytovacie služby) a keď niekomu prenajmem byt, dom za účelom bývania, neposkytujem mu žiadne služby, len som mu umožnil bývať v mojom byte alebo dome. Alebo som niečo nepochopila?
emgeton
16.08.07,11:46
To mám rozumieť tomu tak, že aj z prenájmu súkromnej osoby súkromnej osobe sa platí DPH. Ja som si predstavovala pod tým ubytovaním v súkromí len príležitostné ubytovanie (napr. počas dovolenky a pod. - veď je tam v zátvorke (ubytovacie služby) a keď niekomu prenajmem byt, dom za účelom bývania, neposkytujem mu žiadne služby, len som mu umožnil bývať v mojom byte alebo dome. Alebo som niečo nepochopila?

Ak ste platiteľom tak ano.