Inna
16.08.07,14:38
Ahojte, poprosím o radu a Vaše postrehy.
Čo všetko obnáša audit? Poprosím úplne od začiatku. Ako sa mám na to pripraviť, čo všetko budem potrebovať? Ďakujem:)
JAJA11
16.08.07,12:45
Ahojte, poprosím o radu a Vaše postrehy.
Čo všetko obnáša audit? Poprosím úplne od začiatku. Ako sa mám na to pripraviť, čo všetko budem potrebovať? Ďakujem:)

Audit účtovníctva? Je najlepšie sa dohodnúť s auditorom. Ono je to také niečo ako daňová kontrola, ale nie je z toho pokuta, len kopec roboty, aby to všetko bolo podľa zákona a požiadaviek auditora. Ale zároveň, aj možnosť odstrániť chyby, ktoré by inak našla daňová kontrola. :rolleyes:
KEJKA
16.08.07,20:35
:---
Audit účtovníctva? Je najlepšie sa dohodnúť s auditorom. Ono je to také niečo ako daňová kontrola, ale nie je z toho pokuta, len kopec roboty, aby to všetko bolo podľa zákona a požiadaviek auditora. Ale zároveň, aj možnosť odstrániť chyby, ktoré by inak našla daňová kontrola. :rolleyes:
nesúhlasím s takou formuláciou...
Ak je účtovníctvo vedené správne, úplne a preukazne, nie je to žiadna robota naviac pre účtovníčku.
Audítor obvykle v dostatočnom predstihu posiela podklady k auditu, pri štatutárnom audite to je však rozsah bežnej účtovnej závierky, nič NAVIAC tam nie je.
Ak to budete mať pripravené - prejdete akoukoľvek externou kontrolou bez pokuty.:)
zlatica76
17.08.07,08:15
No ja neviem... uz som prezila zopar auditov a vzdy to bola robota navyse, bez ohladu na to, ako preukazne sme viedli uctovnictvo.

Auditori ti poslu co potrebuju, to ano, trebars výber z účtovníctva všetky, opravy, súpis majetku, prehľad všetkých faktúr, a kopec iných výberov (oni to nazývajú filtre).... - a to všetko podľa možnosti do excelu. Ruku na srdce, ako často toto robíš bežne??

Napriek tomu, že som zvyknutá vyberať z nášho účtovníctva prakticky čokokoľvek, akíkoľvek auditori prídu, vždy je to zdržiavanie - lebo musíš vysvetliť, čo tvoj program dokáže a čo nie, potom musíš vysvetľovať niektoré výbery, musíš zdôvodňovať, ak im to náhodou nesadne na tie ich auditorské testy a pod....

Takže zhrnutie - nie je to žiadna hrôzna, prežiť sa to dá, je to kúsok roboty navyše a čo je najdôležitejšie - nehrozia z toho žiadne pokuty. ak ti nájdu chybu, tak ju jednoducho opravíš.
KEJKA
17.08.07,19:50
tak s tým sa dá súhlasiť. .... kúsok roboty navyše. Mnohé vysvetľovačky odpadnú, ak sú aktuálne smernice, mnohé filtre a prenosy do excelu odpadnú, ak audítora pustíš k počítaču... (urobí si to sám),no a ak niečo nesadne... lepšie ak to nesadne audítorovi a nezrovnalosti sa dohľadajú, prípadne opravia... máš potom pokoj pri DU_kontrole.