pwerka
16.08.07,14:19
Dcera, studentka zarobila na brigade sumu 4042,- Sk (cena prace). Ake zdanenie, resp. ine odvody mali byt strhnute z tejto sumy? Bola jej strhnuta dan 760,- Sk (ratana zo zakladu 4000,- Sk). Z toho vysiel cisty zarobok 3240,- Sk. Bol tento postup spravny ?
dakujem
abel
16.08.07,12:24
Pokiaľ dcéra nepodpísala vyhlásenie k dani z príjmu, postup bol správny. Zrazenú daň jej ale daňový úrad vráti pri ročnom zúčtovaní dane, ale musí si podať Daňové priznanie do konca marca 2008.
veronikasad
16.08.07,12:26
Postup je správny. Keďže dcéra nepodpísala u zamestnávateľa vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, Z-ľ jej strhol 19% daň /760,-sk/, ktorú jej daňový úrad vráti pri podaní daňového priznania v r.2008.
Cena práce je informatívny údaj - zamestancovi v tomto prípade neboli strhnuté žiadne zrážky, zamestnávateľ za neho zaplatil úrazové poistenie 0,8 % /32,-sk/ a garančné poistenie 0,25 % /10,-sk/

---------
Veronika
pwerka
16.08.07,12:29
dakujem a zelam krasny den
pwerka
16.08.07,14:01
bude treba k podavanemu danovemu priznaniu v r. 2008 dolozit este nejake potvrdenie od zamestnavatela, pripadne este nejaky dalsi doklad ?
dakujem
abel
16.08.07,14:19
Áno, zamestnávateľ jej musí vystaviť potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ktoré priloží k daňovému priznaniu. Ak pracovala u viacerých zamestnávateľov, každý jej dá také potvrdenie a celoročný príjem si sčíta.
Katy a R
16.08.07,14:36
Keď už bude robiť to daňové priznanie.
Môže dostať aj vrátenú daň z úrokov ak má stavebné sporenie, prípadne terminovaný vklad.
pwerka
16.08.07,14:56
ma stavebne sporenie. to vyplnim len v danovom priznani ? alebo sa to tiez dokladuje nejakym potvrdenim ?
Zoltán Kovács
16.08.07,14:59
ma stavebne sporenie. to vyplnim len v danovom priznani ? alebo sa to tiez dokladuje nejakym potvrdenim ?

Dokladovať nemusíš pri daňovom priznaní, ale keď ta pozvú na kontrolu musíš mať odložený výpis zo stavebného sporenia kde je uvedená aj zrazená daň z úrokov.
pwerka
18.03.08,12:50
Tak, koniec marca sa blizi a mne prave oznamila zamestnavatelka dcery, ze si kazdy musi danove priznanie urobit sam (najprv slubovala, ze za vsetkych brigadnikov to urobi jej firma a studenti si potom len vyzdvihnu preplatky). Keby som tam nezavolala, tak by som sa to nedoezvedela vobec :(.
Takze Vas zasa prosim, o pomoc. Tlacivo si vyzdvihnem na danovom urade alebo sa kupuje? Aky tym tlaciva potrebujem ??
Dakujem
jipro
18.03.08,13:51
Tak, koniec marca sa blizi a mne prave oznamila zamestnavatelka dcery, ze si kazdy musi danove priznanie urobit sam (najprv slubovala, ze za vsetkych brigadnikov to urobi jej firma a studenti si potom len vyzdvihnu preplatky). Keby som tam nezavolala, tak by som sa to nedoezvedela vobec :(.
Takze Vas zasa prosim, o pomoc. Tlacivo si vyzdvihnem na danovom urade alebo sa kupuje? Aky tym tlaciva potrebujem ??
Dakujem
Ak poberala len príjmy na základe DoBPŠ mohla u zamestnávateľa podpísať vyhlásenie a príjmy do sumy 7.968,- mesačne by sa jej nezdanili. Do 15.2. 2008 mala písomne požiadať zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie a zároveň mu predložiť všetky potrebné doklady /napr.potvrdenia o zdaniteľnom príjme od iných zamestnávateľov/.Daňové priznanie podáva na tlačive typ A, priloží všetky potvrdenia od zamestnávateľov /fotokópie/ a zrážkovú daň bude pokladať za preddavok. Ak sa dopočíta k vráteniu dane, tak na tom istom tlačive požiada o vrátenie dane poštovou poukážkou, alebo poukázaním na BÚ. Uplatní si odpočitateľnú položku za celý kalendárny rok 2007 95.616,- Sk.Tlačivo dostať bezplatne aj na DÚ.
Minna
11.02.09,05:58
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu:
brat je študent VŠ a minulý rok brigádoval u dvoch zamestnávateľov. Teraz niekde počul, že si môže uplatniť vrátenie dane len od jedného zamestnávateľa - u ktorého mal vyšší príjem. Je to pravda?
Ak to nie je pravda, ako má postupovať: Keď u jedného zamestnávateľa podpíše Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a druhý zamestnávateľ mu len pošle potvrdenie o výške zrazenej dane, musí si za toho druhého zamestnávateľa podať sám daňové priznanie alebo mu ho spracuje ten prvý zamest. dokopy za obidve brigády?
Za odpoveď ďakujem.
Tweety
11.02.09,06:13
Chcela by som veľmi pekne poprosiť o radu:
brat je študent VŠ a minulý rok brigádoval u dvoch zamestnávateľov. Teraz niekde počul, že si môže uplatniť vrátenie dane len od jedného zamestnávateľa - u ktorého mal vyšší príjem. Je to pravda?
Ak to nie je pravda, ako má postupovať: Keď u jedného zamestnávateľa podpíše Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a druhý zamestnávateľ mu len pošle potvrdenie o výške zrazenej dane, musí si za toho druhého zamestnávateľa podať sám daňové priznanie alebo mu ho spracuje ten prvý zamest. dokopy za obidve brigády?
Za odpoveď ďakujem.
NIe je to pravda, podá si žiadosť o RZD u zamestnáv., doloží k nej potvrdenie o príjme zo ZČ od druhého, a zamestnáv. mu urobí RZD z príjmov od obidvoch. Ak mal aj príjem, pri ktorom bola uplatnená Zrážková daň, nemôže ho o RZD požiadať, ale musí si podať DP sám.