pooli
16.08.07,15:19
Ahojte poraďáci.
Prosím si radu ohľadne okamžitej výpovede zo strany zamestnanca. Zamestnanec je na maródke a zamestnávateľ ho nechce prepustiť na dohodu. Dôvodom na podanie okamžitej výpovede je to, že zo zdravotných dôvodov zamestnanec nemôže ďalej vykonávať svoju doterajšiu prácu (paragraf 69, 1a Zákonník práce).
Moja otázka: Môže zamestnanec predložiť potvrdenie od lekára (o tom, že nemôže ďalej vykonávať túto prácu) ešte počas terajšej maródky? Ak áno, kedy začína plynúť 15-dňová lehota, v ktorej má zamestnávateľ možnosť nájsť inú, vhodnú prácu pre tohto zamestnanca (dňom predloženia potvrdenia od lekára alebo až dňom ukončenia maródky)?

Ďakujem
Pooli
Gabi03
16.08.07,13:24
Máš to trošku pomýlené. :) ZĽ nemôže okamžite skončiť PP z dôvodu, ktorý úvádzaš. Túto možnosť má len ZC.
Prečo nechce ZĽ ukončiť PP dohodou? Vtedy by to bolo možné i počas PN-ky.
Zita4
16.08.07,13:42
Ahojte poraďáci.
Prosím si radu ohľadne okamžitej výpovede zo strany zamestnanca. Zamestnanec je na maródke a zamestnávateľ ho nechce prepustiť na dohodu. Dôvodom na podanie okamžitej výpovede je to, že zo zdravotných dôvodov zamestnanec nemôže ďalej vykonávať svoju doterajšiu prácu (paragraf 69, 1a Zákonník práce).
Moja otázka: Môže zamestnanec predložiť potvrdenie od lekára (o tom, že nemôže ďalej vykonávať túto prácu) ešte počas terajšej maródky? Ak áno, kedy začína plynúť 15-dňová lehota, v ktorej má zamestnávateľ možnosť nájsť inú, vhodnú prácu pre tohto zamestnanca (dňom predloženia potvrdenia od lekára alebo až dňom ukončenia maródky)?
Ďakujem
Pooli
1. Okamžitá výpoveď a dohoda sú dve rôzne skončenia pracovného pomeru.
2. Ak zamestnanec predloží lekársky posudok o zákaze vykonávania práce, ktorá je v jeho pracovnej náplni a zamestnávateľ ho nepreradí na iné pre neho vhodné miesto do 15 dní od predloženia tohoto lekárskeho posudku, zamestnanec podáva okamžitú výpoveď a má nárok na náhradu mzdy vo výške dvojnásobku jeho priemernej mesačnej mzdy.
3. Ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru, náhrada mzdy mu nepatrí.
4. Na práceneschopnosť v tomto prípade nie je prečo prihliadať, pretože zákaz výpovede (§ 64 ZP) sa vzťahuje len na výpoveď danú zamestnávateľom. Nevzťahuje sa na dohodu ani na okamžitú výpoveď.
pooli
16.08.07,13:54
ďakujem Zite4

som tu nová a tak som prekvapená,ako rýchlo mi odpovedáš. Zatiaľ neviem oceniť tvoju odpoveď inak, ani ti poslať body...

Pre istotu si chcem ujasniť: Môže spomínaný zamestnanec už teraz (ešte je na maródke) ísť za lekárom po potvrdenie a predložiť ho zamestnávateľovi? Nemusí čakať s predložením až do ukončenia maródky?

pooli
Zita4
17.08.07,03:52
Môže ho predložiť aj počas maródky, ale nestačí obyčajné potvrdenie od všeobecného lekára. Potrebuje k tomu lekársky posudok od odborného lekára.
Majka_Betka
24.03.11,10:59
Dobrý deň, prosím vás, môžem dať výpoveď počas maródky aj keď som ešte v skúšobnej dobe? Ďakujem za radu.
Tweety
24.03.11,11:00
Dobrý deň, prosím vás, môžem dať výpoveď počas maródky aj keď som ešte v skúšobnej dobe? Ďakujem za radu.
Počas SD ide o skončenie PP v skúšobnej dobe, nie o výpoveď. Takže im to jednoducho oznám a PP sa skončí.
drobeceva
24.03.11,11:00
Dobrý deň, prosím vás, môžem dať výpoveď počas maródky aj keď som ešte v skúšobnej dobe? Ďakujem za radu.
zbytočne Ti dávať výpoveď, môžeš ukončiť v skúšobnej dobe. Môžeš aj počas PN-ky.
ivka70
24.03.11,11:01
Dobrý deň, prosím vás, môžem dať výpoveď počas maródky aj keď som ešte v skúšobnej dobe? Ďakujem za radu.

Pocas skusobnej lehoty nedavas vypoved, posielas iba oznamenie o ukonceni PP v skusobnej dobe.
Mozes to urobit aj pocas PN.
Majka_Betka
24.03.11,11:01
Prosím vas a ako to mám naformulovať.. Ď.
drobeceva
24.03.11,11:03
Prosím vas a ako to mám naformulovať.. Ď.

...týmto žiadam o ukončenie PP v zmysle par. 72 ZP - v skúšobnej dobe ku dňu......
Majka_Betka
24.03.11,11:03
Pôvodne som to mala naformulované takto:

"Vážená spoločnosť, týmto dávam výpoveď zo zamestnania vo*Vašej firme.

Nakoľko som v skúšobnej dobe, výpoveď podávam k 31.3.2011."
Tweety
24.03.11,11:04
Prosím vas a ako to mám naformulovať.. Ď.
Ozmamujem Vám, že PP založený PZ dňa .... končím v SD.
Tweety
24.03.11,11:04
Pôvodne som to mala naformulované takto:

"Vážená spoločnosť, týmto dávam výpoveď zo zamestnania vo*Vašej firme.

Nakoľko som v skúšobnej dobe, výpoveď podávam k 31.3.2011."
Toto nie je správna formulácia.
Majka_Betka
24.03.11,11:05
...týmto žiadam o ukončenie PP v zmysle par. 72 ZP - v skúšobnej dobe ku dňu......
Jeej, si ma predbehla.. ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM, dievčence.
Majka_Betka
24.03.11,11:11
Ste milé, takú rýchlu odpoveď som nečakala. Ešte raz vám ďakujem a želám pekný deň.
ivka70
24.03.11,11:13
Ste milé, takú rýchlu odpoveď som nečakala. Ešte raz vám ďakujem a želám pekný deň.

tu mas vzor takeho oznamenia:
http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/odchadzam-z-prace/vzory-dokumentov/oznamenie-o-skonceni-pracovneho-pomeru-v-skusobnej-dobe/40578
Majka_Betka
14.04.11,10:20
Dobrý deň, ešte sa vás spýtam, aj keď mimo tejto témy. Po ukončení pracovného pomeru si za tie dni, ktoré budú do ukončenia maródky, budem musieť doplatiť na zdravotnej poisťovni. Možno to vyjde len na víkend, ale chcem vedieť, či sa to dopláca. Ďakujem.

(ivka, vďaka za vzor oznámenia.)
rodina1
14.04.11,10:23
Dobrý deň, ešte sa vás spýtam, aj keď mimo tejto témy. Po ukončení pracovného pomeru si za tie dni, ktoré budú do ukončenia maródky, budem musieť doplatiť na zdravotnej poisťovni. Možno to vyjde len na víkend, ale chcem vedieť, či sa to dopláca. Ďakujem.

(ivka, vďaka za vzor oznámenia.)
Nie, počas PN si odvod do ZP neplatíš. Je však dobré, po ukončení PP oznámiť ZP, že si PN.
veronikasad
14.04.11,10:24
Dobrý deň, ešte sa vás spýtam, aj keď mimo tejto témy. Po ukončení pracovného pomeru si za tie dni, ktoré budú do ukončenia maródky, budem musieť doplatiť na zdravotnej poisťovni. Možno to vyjde len na víkend, ale chcem vedieť, či sa to dopláca. Ďakujem.

(ivka, vďaka za vzor oznámenia.)
nie, nemusíš. Za poberatelov nemocenského (aj po skončení prac.pomeru) je platitelom poistného štát.
Treba isť do prísl. ZP s kopiou PN-ky a nahlásiť zmenu platitela poistného (do 8 kal. dní od skončenia prac.pomeru).
Majka_Betka
14.04.11,10:25
Ďakujem a želám vám pekný deň. :)