Hofffka
16.08.07,17:20
Ahojte,

chcela by som sa poradit s vami ohladne uctovania nakupu prezentačných materiálov.

Firma, platca DPH, si dala vytlačiť u svojho dodávateľa, platcu DPH, prezentačné materiály, ktoré používa k prezentácii svojich služieb u svojich klientov.

Cena jednej prezentácie (vytlačenej) je 1.595 Sk bez DPH.

Môžem si uplatniť DPH na vstupe? a účtovať o daňových nákladoch? Alebo účtujem o nedaňových a o DPH si uplatniť nemôžem?

Mam pocit, že do daň.nákladov môžem dať len vec, ktorá je max. do 500 sk za kus a ostané musí ísť do nedaňových, ale fakt som si neni istá.

Môže mi prosím s týmto nejak poradiť? :D

ďakujem pekne
Gabi03
16.08.07,15:24
:eek: Teraz si ma svojou otázkou zaskočila, lebo ja takéto veci normálne dávam do daňových nákladov a takisto si odpočítavam DPH.
O tých 500 Sk je reč vtedy, ak ide o darčeky. Napr. vyrábate hrnce a dáte si na perá vytlačiť svoje logo a toto dávate ako darček.
Ale letáky a pod. materiály ja riadne dávam do nákladov. Predsa nimi si zvyšujem a udržujem svoje príjmy.

Myslí si niekto niečo iné?
Zoltán Kovács
16.08.07,15:31
Otázkou je, že čo máme pod prezentáciou rozumieť v zadaní.
Hofffka
16.08.07,15:44
Sak to,

jedna sa o prezentaciu typu vytlacene stranky nasich produktov, ktore su v sanone a s tym chodia nasi obchodaci za klientami. V podstate mozeme povedat, ze pomocou nich prezentuju firmu a nase sluzby a produkty nasim klientom. Taktiez si mysim, ze bez toho by toho asi vela nepredali. Otazkou ale ostava, ci mi nemozu danaci argumentovat :

- a nemozete im prezentacie posielat napalene na CD alebo mailom?
- neni na toto urcena web stranka firmy?
- preco nemate jednu prezentaciu, s ktorou chodia vsetci obchodaci a poziciavaju si ju navzajom
- musite mat az 5 takych prezentacii ?

ja by som to tiez dala do danovych aj DPH poriesila, ale .... .Neviem.
Jana Acsová
16.08.07,15:50
Jedná sa o propagačné materiály ... nespájala by som to exaktne s propagačnými predmetmi obmedzenými 500,00 Sk. Prospekty, katalógy ... a podobne majú iný charakter svojou podstatou.

Otazkou ale ostava, ci mi nemozu danaci argumentovat :
- a nemozete im prezentacie posielat napalene na CD alebo mailom?
- neni na toto urcena web stranka firmy?
- preco nemate jednu prezentaciu, s ktorou chodia vsetci obchodaci a poziciavaju si ju navzajom
- musite mat az 5 takych prezentacii ?
No ono to ani tak argument nie je, ako pokus spochybniť nevyhnutnosť v súvislosti s podnikaním. Pripravte si protiargument a obhájte si svoj postup (so zreteľom na pre Vás charakteristické podmienky, cieľovú skupinu zákazníkov a klientov, spôsob ich získavania, oslovovania, požiadavky na komunikáciu a predstavenie Vašich produktov atď.)

Ak sa už teraz bojíte obhajoby, tak sa Vám zdá, že niečo nie je v poriadku a strácate istotu. Ak materiály súvisia s Vašou činnosťou a Vy ste to posúdili ako nevyhnutný výdavok, obhájite si ho.
Zoltán Kovács
16.08.07,15:53
Sak to,

jedna sa o prezentaciu typu vytlacene stranky nasich produktov, ktore su v sanone a s tym chodia nasi obchodaci za klientami. V podstate mozeme povedat, ze pomocou nich prezentuju firmu a nase sluzby a produkty nasim klientom. Taktiez si mysim, ze bez toho by toho asi vela nepredali. Otazkou ale ostava, ci mi nemozu danaci argumentovat :

- a nemozete im prezentacie posielat napalene na CD alebo mailom?
- neni na toto urcena web stranka firmy?
- preco nemate jednu prezentaciu, s ktorou chodia vsetci obchodaci a poziciavaju si ju navzajom
- musite mat az 5 takych prezentacii ?

ja by som to tiez dala do danovych aj DPH poriesila, ale .... .Neviem.

Ja by som to bral ako katalóg výrobkov. Jednoznačne daňový náklad s možnosťou odpočtu DPH.
Hofffka
16.08.07,16:57
Dakujem velmi pekne.