retko
16.08.07,20:47
v realitke ma dnes postrasili ze od 1.9. pojdu ceny nehnutelnosti o 20% hore. nevidim na to nijaky dovod, asi ma len chceli postrcit. alebo sa nieco chysta ?
ramari
16.08.07,19:00
neviem ci sa nieco chysta, ale ceny nehnutel. idu hore kazdym dnom, aj ked to nie az tak vidno, a vsimneme si to az po nejakom case. napr. cena bytov v ba stupla za cca 3 roky viac ako o polovicu hlavne co sa tyka mens. tj. garz. a jednoizbaky
retko
17.08.07,05:26
to je jasne, v mojej lokalite to tiez stupa. tak este jedna otazka: kedy sa predava najviac nehnutelnosti resp. kedy sa predavaju najlepsie - kedy je sezona ?
AndrejG
17.08.07,21:24
Ja by som povedal, ze sezona je stale...:)
duves
18.08.07,08:18
Idu hore, bublina rastie a mozno raz splasne ako americky hypotekarny trh. Ako znie vyssie uvedeny prispevok od Slavici, ze pravdepodobne ludia investuju volne prostriedky do nehnutelnosti miesto do dochodkoveho zabezpecenia, je to možné. Dokonca si na kupu nehnutelnosti pozicaju od banky, pricom maju kde byvat. Som naozaj zvedavy, kedy sa to prepadne. A to je iste, ze raz ano.
aquila2
21.08.07,20:12
od 1.9. treba hlasit najomnikov.. co bude teoreticky a zrejme aj prakticky tlacit na ceny najmov.. kedze kvantum najmov na SK je ehm kusok v sedej az ciernej zone :)
duves
22.08.07,03:56
od 1.9. treba hlasit najomnikov.. co bude teoreticky a zrejme aj prakticky tlacit na ceny najmov.. kedze kvantum najmov na SK je ehm kusok v sedej az ciernej zone :)
Ceny najmov posledne obdobie klesa. Vela ludi kupuje nehnutelnost nie na svoje byvanie, ale za ucelom investicie ako takej a potrebuju to prenajat. Tak vznika prebytok ponuky. Nie som si isty, ci 1.9.2007 budu rast ceny prenajmu.
aquila2
22.08.07,15:08
nehovorim, ze pojdu hore, len tu je dovod ;)

najmy sa skor ustalili na istej cenovej hladine .. a klesaju len v zlych lokalitach, v dobrych mierne idu hore
misomiso
23.08.07,19:51
od 1.9. treba hlasit najomnikov.. co bude teoreticky a zrejme aj prakticky tlacit na ceny najmov.. kedze kvantum najmov na SK je ehm kusok v sedej az ciernej zone :)

A kam treba hlasit tych najomnikov? Co to ma spolocne s ciernou ekonomikou? To je predsa skor povinnost priznat v danovom priznani prijem z prenajmu a v kompetencii to ma DU. Ake dalsie hlasenie mas na mysli?
Halli
23.08.07,20:07
A kam treba hlasit tych najomnikov? Co to ma spolocne s ciernou ekonomikou? To je predsa skor povinnost priznat v danovom priznani prijem z prenajmu a v kompetencii to ma DU. Ake dalsie hlasenie mas na mysli?

... bolo to nedávno v "SME" ...bude sa musieť hlásiť prenájom , pridelia ti nejakú kartu s číslom a budeš ako "ostro sledované vlaky" :D nechce sa mi to už hladat, ale bolo to pár dni dozadu...
Anja111
24.08.07,04:13
duves
24.08.07,04:55
... jednoznačne je investícia do nehnuteľnosti istejšia ako do akýchkoľvek sporení,
Ano, kazda investicia ina ako do bankoveho vkladu by mala priniest vyssi vynos, ale plati pravidlo, ze investicia, kde sa ocakava vyssi vynos je sucasne aj rizikovejsia. Neviem, co tym myslis "istejšia". Pre mna je istota vtedy, ze ak mam 2 miliony a vložim to do banky a pridem o mesiac, ze mi to vyplatia na pockanie. Ak investujes do nehnutelnosti a chces okamzitu likviditu, tak to dajako nejde dohromady.
Tu by sme mohli rozobrat pokles dochodkovej jednotky Aegonu pri rastovom fonde, ktrory az donedavna bol nadstatndartne vysoky. Hned pri krize americkeho hypotekarneho systemu, im kurz poklesol. Jedine vysvetlenie je, ze Aegon v rastovom fonde mal znacne investicie v akciach na americkom trhu. Nieco podobne uz bolo zaciatkom roka. Ak si precitas tento clanok, urcite ti pomoze pochopit hranicu rizika a bezpecnost investovania: http://dev.soyamedia.com/aegon/?idpg=137&idmd=1 (http://dev.soyamedia.com/aegon/?idpg=137&idmd=1)




...
ani systém dôchodkového zabezpečenia ako je u nás , už dávno v iných krajinách nefunguje. A ja osobne sa vôbec na tento náš systém nespolieham... aj keď bohužiaľ musim doň prispievať so zákona a neverím mu :(
On bol zle nastaveny od skoncenia II.svetovej vojny. Ja mam do dochodku asi 20 rokov, ale vstupil som do kapitalizacneho piliera. Ono sa kludne moze stat, ze prave o tych 20 rokov nejaky cvok vo vlade povie, ze niet penazi a zite si deduskovia a babicky z coho chcete. Alebo zvysia odvodove zatazenie pre vtedy aktivne pracujucich?
bepo
24.08.07,05:18
... jednoznačne je investícia do nehnuteľnosti istejšia ako do akýchkoľvek sporení :(
Cena nehnuteľnosti ako každý tovar stúpa vtedy ak je dopyt vyšší ako ponuka, pri prevahe ponuky klesá. Tak by som sa zamyslel že ak sociálny systém bude mať o 20 rokov problémy kvôli klesajúcemu počtu ľudí či sa to náhodou nedotkne aj nehnuteľností ;)
shureido
24.08.07,07:02
Nu ludia nepotesili ste ma svojimi prispevkami. 9 rokov som v BA v podnajme a ked uz konecne to vyzera ze by mi dali nejaku hypoteku na malicku garzonku tak zistim ze stoji 2,0 mil. Tak som zase na zaciatku. to vyzera ze budem na podnajme este 30 rokov. Ta umelo nafuknuta cena realitnymi kancelariami by uz konecne mohla zacat klesat a nie stale stupat....ale ked sem bude chodit stale tak vela novych "zahranicnych" co maju kupnu silu na tieto ceny, tak sa toho asi nedozijeme...
duves
24.08.07,07:43
Nu ludia nepotesili ste ma svojimi prispevkami. 9 rokov som v BA v podnajme a ked uz konecne to vyzera ze by mi dali nejaku hypoteku na malicku garzonku tak zistim ze stoji 2,0 mil. Tak som zase na zaciatku. to vyzera ze budem na podnajme este 30 rokov. Ta umelo nafuknuta cena realitnymi kancelariami by uz konecne mohla zacat klesat a nie stale stupat....ale ked sem bude chodit stale tak vela novych "zahranicnych" co maju kupnu silu na tieto ceny, tak sa toho asi nedozijeme...
Nemyslim, ze za velkymi cenami su realitky. Bratislava a okolie je pritazlive koli moznosti sa zamestnat. Mladi ludia opustaju ine casti slovenska (tam sa da kupit nehnutelnost za zlomok ceny v BA). Podla mna by mohli byt ceny v BA predsa len nizsie, ak by sa volne prostriedky za kazdu cenu neinvestovali do nehnutelnosti. Nasi zahranicny partneri tvrdia, ze sa to "vysponuje" k okamihu prijatia eura, potom to splasne a rast cien uz bude podstatne miernejsi. Urcite nie 10 ci 20% rocne.
Halli
24.08.07,08:13
Halli
24.08.07,08:17
Cena nehnuteľnosti ako každý tovar stúpa vtedy ak je dopyt vyšší ako ponuka, pri prevahe ponuky klesá. Tak by som sa zamyslel že ak sociálny systém bude mať o 20 rokov problémy kvôli klesajúcemu počtu ľudí či sa to náhodou nedotkne aj nehnuteľností ;)

... horšie ak ti nezostane ani socialny systém a nebudeš mať ani nehnuteľnosť :)
Halli
24.08.07,08:28
duves
24.08.07,08:49
Kolki to priznaju?
anklar
24.08.07,09:15
Idu hore, bublina rastie a mozno raz splasne ako americky hypotekarny trh. Ako znie vyssie uvedeny prispevok od Slavici, ze pravdepodobne ludia investuju volne prostriedky do nehnutelnosti miesto do dochodkoveho zabezpecenia, je to možné. Dokonca si na kupu nehnutelnosti pozicaju od banky, pricom maju kde byvat. Som naozaj zvedavy, kedy sa to prepadne. A to je iste, ze raz ano.
Každopádne súhlasím s Duves-om. Je to bublina. Dosť sledujem túto oblasť. Všimla som si, že keď sa v médiách husto objavujú články a informácie o náraste cien, následne zaručene začnú rásť. Aj napriek tomu, že na našom trhu nie je rovnováha medzi dopytom a ponukou (tá je neporovnateľne vyššia oproti dopytu). Sama som zvedava, kedy nastane klesanie cien. Predpokladám, že sa to stane bez husto sa objavujúcich článkov o cenách nehnuteľností, teda bez nejakých oficiálnych stanovísk zainteresovaných v tejto oblasti. Opačným postupom, ako je to pri náraste cien.
Nika
24.08.07,09:21
Kolki to priznaju?

Tí čo aj doteraz.......
anklar
24.08.07,09:26
A kam treba hlasit tych najomnikov? Co to ma spolocne s ciernou ekonomikou? To je predsa skor povinnost priznat v danovom priznani prijem z prenajmu a v kompetencii to ma DU. Ake dalsie hlasenie mas na mysli?
Ahoj, Misomiso. Teší ma, že Ťa konečne "vidím". Včera som bola na DÚ kvôli registrácii. Hovorili mi, že je najvyšší čas, aby som registráciu uskutočnila, lebo je to povinnosť do 30.8.. Tak som ich trochu poopravila - podľa poznatkov, ktoré som nadobudla od múdrej Porady - že mám času do 31.12. No, trochu sme si podebatovali, lebo, že nemám pravdu. S čiernou ekonomikou to má veľa spoločné. Veľmi mnohí vlastníci prenajímajú svoju nehnuteľnosť "načierno", tým pádom nepodávajú ani DP a neplatia z toho dať. Takých DÚ bude ťažko vyhľadávať. Zrejme preto tá registrácia. (teraz sa sama čudujem, čo ti to tu vysvetľujem (mudrujem). prepáč.)
anklar
24.08.07,09:33
Ano, kazda investicia ina ako do bankoveho vkladu by mala priniest vyssi vynos, ale plati pravidlo, ze investicia, kde sa ocakava vyssi vynos je sucasne aj rizikovejsia. Neviem, co tym myslis "istejšia". Pre mna je istota vtedy, ze ak mam 2 miliony a vložim to do banky a pridem o mesiac, ze mi to vyplatia na pockanie. Ak investujes do nehnutelnosti a chces okamzitu likviditu, tak to dajako nejde dohromady.
Tu by sme mohli rozobrat pokles dochodkovej jednotky Aegonu pri rastovom fonde, ktrory az donedavna bol nadstatndartne vysoky. Hned pri krize americkeho hypotekarneho systemu, im kurz poklesol. Jedine vysvetlenie je, ze Aegon v rastovom fonde mal znacne investicie v akciach na americkom trhu. Nieco podobne uz bolo zaciatkom roka. Ak si precitas tento clanok, urcite ti pomoze pochopit hranicu rizika a bezpecnost investovania: http://dev.soyamedia.com/aegon/?idpg=137&idmd=1 (http://dev.soyamedia.com/aegon/?idpg=137&idmd=1)




On bol zle nastaveny od skoncenia II.svetovej vojny. Ja mam do dochodku asi 20 rokov, ale vstupil som do kapitalizacneho piliera. Ono sa kludne moze stat, ze prave o tych 20 rokov nejaky cvok vo vlade povie, ze niet penazi a zite si deduskovia a babicky z coho chcete. Alebo zvysia odvodove zatazenie pre vtedy aktivne pracujucich? Máš pravdu, Duves, mnoho ľuďom, medzi nimi aj mne sa to tak javí. že by sme sa vrátili k starej metóde (zašiť do vankúša a nedať svoje peniaze pre istotu ani bankám ani nikomu inému)?
Sany
24.08.07,10:50
Veľmi mnohí vlastníci prenajímajú svoju nehnuteľnosť "načierno", tým pádom nepodávajú ani DP a neplatia z toho dať. Takých DÚ bude ťažko vyhľadávať. Zrejme preto tá registrácia. (teraz sa sama čudujem, čo ti to tu vysvetľujem (mudrujem). prepáč.)
A tých, čo prenajímajú načierno a ani napriek povinnosti sa zaregistrovať tak neurobia.......takých bude DÚ ako vyhľadávať? Veď tou povinnosťou sa nevyrieši vôbec nič.
duves
24.08.07,11:03
Máš pravdu, Duves, mnoho ľuďom, medzi nimi aj mne sa to tak javí. že by sme sa vrátili k starej metóde (zašiť do vankúša a nedať svoje peniaze pre istotu ani bankám ani nikomu inému)?
No to hadam nie. Ludia, ak by dostaval 18% vymeriavacieho zakladu, pricom ten je tusim limitovany do 3 nasobku priemernej mzdy by tie peniaze hned prejedli a nie zašili do vankuša. Ja som iba chcel povedat, ze kapitalizacny princip tu mal byt zavedeny omnoho skor. Dnes akurat pisu v HN novinach, ze Socialna poistovna bude mat v roku 2010 vypadok 40 mld. Tak to uz predame vsetko? Lesy, luky, vzduch aby bolo na dochodky?
korduľa
24.08.07,11:13
co sa tyka BA tak ceny pojdu hore, pretoze dopyt je vyssi ako ponuka, stavebne pozemky su uz len na 4 roky a dost. postavi sa cca 6000 bytov a to nepokryje dopyt, kedze minimalne je 150000 poziadaviek. takze asi tak
bepo
24.08.07,12:22
co sa tyka BA tak ceny pojdu hore, pretoze dopyt je vyssi ako ponuka, stavebne pozemky su uz len na 4 roky a dost. postavi sa cca 6000 bytov a to nepokryje dopyt, kedze minimalne je 150000 poziadaviek. takze asi tak
To by som rád vedel kto to vypočítal že je treba 150 000 bytov v BA? :D Ak sa za 15 min človek dostane od svojho bytu na hlavnú cestu pri východe z garáže, zaplatí o 10% viac a zarobí o 40% menej ako vo Viedni tak sa z toho rýchlo vylieči, okrem toho nemôže predsa celé Slovensko pracovať a bývať v Bratislave
duves
24.08.07,12:49
To by som rád vedel kto to vypočítal že je treba 150 000 bytov v BA? :D Ak sa za 15 min človek dostane od svojho bytu na hlavnú cestu pri východe z garáže, zaplatí o 10% viac a zarobí o 40% menej ako vo Viedni tak sa z toho rýchlo vylieči, okrem toho nemôže predsa celé Slovensko pracovať a bývať v Bratislave
To by aj mna zaujimalo, ze kto.
Inak je dost taka naivna predstava, ze v BA lietaju pecene holoby rovno ... Mam to od znameho, ktory ma rodinu kdesi na vychode.
korduľa
24.08.07,15:01
neviem kto to pocital, ale bolo to v novinach cca 2 tyzdne , 3 dozadu, ale nie je to nic nove, a to, ze su v BA drahe byty to nie je nic nove, pecene holuby teda v BA neliataju, ale potom nechapem, preco je tu tolko vychodniarov. asi preto, ze je tu viacej pracovnych prilezitosti. ale hovori sa, kto chce robit pracu si najde aj na vychode, ved ked si mam prepocitat, kolko zarobim a kolko vynalozim na byvanie a zivotne naklady, tak si rozmyslim, ci sa mi to oplati.
vieroslava
24.08.07,15:27
Povinnosť registrovať sa na DÚ kvôli príjmom z prenájmu tu už raz bola. Po novelizácii zákona o správe daní a poplatkov táto povinnosť zanikla, ale bola tu povinnosť každého, kto neprenajímal načierno, ale platil dane z prenájnu "oznámiť" na DÚ že mu plynú okrem iných príjmov, napr. z podnikania, aj príjmy z prenájmu. Samozrejme, kto nečíta dôsledne zákony, resp. nezaoberá sa právom, túto povinnosť opomínal, prípadne, ak prenajímal načierno a neodvádzal daň, ani o nej nevedel. Takže nič nové pod slnkom, len v inej farbe.
misomiso
24.08.07,18:53
Ahoj, Misomiso. Teší ma, že Ťa konečne "vidím". Včera som bola na DÚ kvôli registrácii. Hovorili mi, že je najvyšší čas, aby som registráciu uskutočnila, lebo je to povinnosť do 30.8.. Tak som ich trochu poopravila - podľa poznatkov, ktoré som nadobudla od múdrej Porady - že mám času do 31.12. No, trochu sme si podebatovali, lebo, že nemám pravdu. S čiernou ekonomikou to má veľa spoločné. Veľmi mnohí vlastníci prenajímajú svoju nehnuteľnosť "načierno", tým pádom nepodávajú ani DP a neplatia z toho dať. Takých DÚ bude ťažko vyhľadávať. Zrejme preto tá registrácia. (teraz sa sama čudujem, čo ti to tu vysvetľujem (mudrujem). prepáč.)
Mne nevadi, ze mi tu vysvetlujes, aj tak nechapem. :) Ak je problem v tom, ze mnohi z najmu neplatia dane, tak ich nebudu platit ani teraz, pretoze sa nezaregistruju. Ti, ktori su cestni, a platia dane, ich platili aj doteraz, takze sa pre nich nic nezmeni, pravda okrem toho, ze pre nich pribidla nova buzerazia - niekam chodit a cosi hlasit.
Ak by stat chcel riesit tento problem (a isto by to stalo za to) tak by musel tych neplaticov fyzicky vyhladavat pripad od pripadu a usvedcit. Samozrejme, s tym by bola spojena urcita namaha.
misomiso
24.08.07,19:02
Cena nehnuteľnosti ako každý tovar stúpa vtedy ak je dopyt vyšší ako ponuka, pri prevahe ponuky klesá. Tak by som sa zamyslel že ak sociálny systém bude mať o 20 rokov problémy kvôli klesajúcemu počtu ľudí či sa to náhodou nedotkne aj nehnuteľností ;)

Samozrejme, ze sa to dotkne. Investicie do nehnutelnosti nie su ani zdaleka take bezpecne ako sa zvykne tvrdit. Stacila by jedna (odbornikmi ocakavana) pandemia vtacej chripky a byty mozu padnut na zlomok ceny. Na to, aby ceny nehnutelnosti zacali klesat, nie je nutna vobec nejaka radikalna zmena. Povedzme, ze teraz je na 100 bytov v BA 101 zaujemcov. Ten jeden ostane vzdy bez bytu, a je ochotny zaplatit viac. Preto ceny rastu. Tych 100 ludi, si moze byt istych, ze byt urcite predaju.

Ak sa situacia zmeni tak, ze bude na 100 bytov 99 zaujemcov (v podstate nepatrna zmena) ten jeden predavajuci ostane vzdy bez sance predat. Zacne ist dole s cenou a ostatni ho zacnu nasledovat v strachu, aby to nahodou neboli oni, ktori budu drzat v ruke toho cierneho petra. Vznikne panika a retazova reakcia ktora moze ceny stlacit dokonca aj hlboko pod ich realnu (rozumnu, nakupnu, taku, ze aku sa da stavat) cenu.

Stalo sa to uz v mnohych krajinach a Bratislavu to este iba caka. Problem nie je v tom, ze ci to nastane, iba v tom, kedy to nastane. To dnes nevie odhadnut nikto. Podobne aqko s BMG - vsetci sme vedeli, ze to padne, malokto ale vedel kedy sa to stane.
Richard
24.08.07,20:15
že by sme sa dohodli, že na týždeň prestaneme nakupovať byty? :D
anklar
27.08.07,08:58
Mne nevadi, ze mi tu vysvetlujes, aj tak nechapem. :) Ak je problem v tom, ze mnohi z najmu neplatia dane, tak ich nebudu platit ani teraz, pretoze sa nezaregistruju. Ti, ktori su cestni, a platia dane, ich platili aj doteraz, takze sa pre nich nic nezmeni, pravda okrem toho, ze pre nich pribidla nova buzerazia - niekam chodit a cosi hlasit.
Ak by stat chcel riesit tento problem (a isto by to stalo za to) tak by musel tych neplaticov fyzicky vyhladavat pripad od pripadu a usvedcit. Samozrejme, s tym by bola spojena urcita namaha.
Myslím si, že práve v tom je problém, že veľmi mnohí prenajímajú načierno, ergo neplatia z príjmu z prenájmu daň. Keby všetci poctivo daň platili, vlastník štátu (viď článok Sme, sob.,25.8.,prof. Kusý - o poistencoch štátu) by mal viac peňazí.
Ďalšia vec: čo my vieme, čo všetko môžme od DÚ očakávať? Možno si nájdu páky na kontrolu prenajímateľov.
duves
27.08.07,09:20
že by sme sa dohodli, že na týždeň prestaneme nakupovať byty? :D
Prave nedavno som pocul zaujimavu teoriu, ktora sa predsa len vztahuje k zavedeniu eura. Spekulanti, ktorí potrebuju preprať prašule kupuju nehnutelnosti, cize vytvaraju nadmerny dopyt. To by mohlo predsa len korespondovat s tym, ze sa minimalne ocakava po zavedeni spolocnej meny uz omnoho miernejsi kazdorocny rast cien nehnutelnosti. Myslim si, ze sucasny rast cien v BA cca 20% kazdy rok nezodpoveda prirodzenemu dopytu, ale tento rast je sposobovany prave tymy, co nehnutelnosti v BA kupuju za ucelom prepratia slovenskej meny.
katkaj
27.08.07,09:28
Prave nedavno som pocul zaujimavu teoriu, ktora sa predsa len vztahuje k zavedeniu eura. Spekulanti, ktorí potrebuju preprať prašule kupuju nehnutelnosti, cize vytvaraju nadmerny dopyt. To by mohlo predsa len korespondovat s tym, ze sa minimalne ocakava po zavedeni spolocnej meny uz omnoho miernejsi kazdorocny rast cien nehnutelnosti. Myslim si, ze sucasny rast cien v BA cca 20% kazdy rok nezodpoveda prirodzenemu dopytu, ale tento rast je sposobovany prave tymy, co nehnutelnosti v BA kupuju za ucelom prepratia slovenskej meny.

ja neviem čím to je ale moju miliónovú hypotéku nechce nikto preprať :cool:;)
duves
27.08.07,10:12
ja neviem čím to je ale moju miliónovú hypotéku nechce nikto preprať :cool:;)
Uvery sa predsa neprepieraju. Mozno si myslela "splatiť" ?
katkaj
27.08.07,10:20
Uvery sa predsa neprepieraju. Mozno si myslela "splatiť" ?

Ale mne sa to "preprať" páčilo viac :):D
aquila2
28.08.07,14:49
Prave nedavno som pocul zaujimavu teoriu, ktora sa predsa len vztahuje k zavedeniu eura. Spekulanti, ktorí potrebuju preprať prašule kupuju nehnutelnosti, cize vytvaraju nadmerny dopyt. To by mohlo predsa len korespondovat s tym, ze sa minimalne ocakava po zavedeni spolocnej meny uz omnoho miernejsi kazdorocny rast cien nehnutelnosti. Myslim si, ze sucasny rast cien v BA cca 20% kazdy rok nezodpoveda prirodzenemu dopytu, ale tento rast je sposobovany prave tymy, co nehnutelnosti v BA kupuju za ucelom prepratia slovenskej meny.

to nie je teoria ale prax... v nehnutelnosti dokazes "schovat" desiatky milionov korun a ani to nebude moc poznat. trebars len kuchynu mozes mat za pol miliona. v takom stredne velkom dome schovas nehorazne peniaze. tepelne cerpadlo mas za milion + kolektory a to su len velke stale docela viditelne hrozienka :)

ja predpokladam do jesene 2008 este dost masinvy rast cien, potom mierny prepad a potom len klasicke par percentne rocne korekcie od 2010
AndrejG
28.08.07,21:21
to nie je teoria ale prax... v nehnutelnosti dokazes "schovat" desiatky milionov korun a ani to nebude moc poznat. trebars len kuchynu mozes mat za pol miliona. v takom stredne velkom dome schovas nehorazne peniaze. tepelne cerpadlo mas za milion + kolektory a to su len velke stale docela viditelne hrozienka :)

ja predpokladam do jesene 2008 este dost masinvy rast cien, potom mierny prepad a potom len klasicke par percentne rocne korekcie od 2010

tepelne cerpadlo za milion? ale na hotel, nie? :)

rast sa urcite spomali, ale ako kde...v centre vacsich miest, hlavne v BA, pojdu ceny stale hore, az kym tu nebude stat normalny byt desiatky milionov ako v inych metropolach. Teraz sa da kupit novostavba za 5mil, to je stale malo pri porovnani. Este to ma kam stupat. Ale nepojde to ovela rychlejsie hore ako ekonomika/platy. Pocitam ze 5-10% rocne stabilne.
AndrejG
28.08.07,21:22
Ale suhlasim, ze v dome sa da utopit hrozne vela penazi...Ja som myslel, ze postavim za 2mil. Teraz vidim, ze nebude stacit mozno ani 5mil. a to este nedavam vsetko co by som chcel davat, to by som utopil kludne aj 20 mil. na 5-izbovy dom.
wagner
29.08.07,14:52
Ceny by sa mali znormalizovať po prechode na euro. Zatiaľ budú stále stúpať dovtedy, pokiaľ bude dopyt. Dopyt určuje percento výšky nárastu cien.
dad111
31.08.07,05:00
Ale suhlasim, ze v dome sa da utopit hrozne vela penazi...Ja som myslel, ze postavim za 2mil. Teraz vidim, ze nebude stacit mozno ani 5mil. a to este nedavam vsetko co by som chcel davat, to by som utopil kludne aj 20 mil. na 5-izbovy dom.
Tak ako niekto pije zasadne Whisky za 150 sk pol deci inemu staci borovicka za 11, tak isto je to s nehnutelnostami. Ked niekto chce vlastnit dom v najlukrativnejsej lokalite, musi za to ludom, ktori na tom maju zalozeny svoj bussines aj nalezite zaplatit. Su ludia, ktori postavili dom pre svoju rodinu a byvaju v nom, za cenu podstatne mensiu ako ini zaplatili len za stavebny pozemok. Inak sa na vec pozera niekto, kto potrebuje "utapat peniaze" a inak otec-hlava rodiny, ktora potrebuje byvat. Pred par rokmi som aj ja postavil dom. Boli to casy, ked uz skoncili vselijake pozicky a dotacie. Stavba domu, aj ked som ho vlastne nepotreboval, bola podla mna dobrou ochranou pred zacinajucim znehodnocovanim meny. Podla sumy, ktoru som mal k dispozicii a reci okolo mna som myslel, ze snad sa mi podari aspon dostat hrubu stavbu pod strechu. Dom som nakoniec postavil cely a dnes byvam. Chcem tym len povedat, ze "i tak se da, i tak se da". Neverim tomu, ze niekto postavi dom za 5 milionov, aby ho hned nasledne predal za 2.5 miliona, ze niekto vlastni nehnutelnost v cene 10 milionov a prenajima ju za 10000 mesacne. Ceny su teda u nas zdeformovane.
AndrejG
02.09.07,11:50
Neverim tomu, ze niekto postavi dom za 5 milionov, aby ho hned nasledne predal za 2.5 miliona, ze niekto vlastni nehnutelnost v cene 10 milionov a prenajima ju za 10000 mesacne. Ceny su teda u nas zdeformovane.

Co je na tom zdeformovane?

Inak co sa tyka obav zo znehodnocovania meny, SK mena sa praveze dost silno zhodnocuje.
duves
02.09.07,17:39
Inak co sa tyka obav zo znehodnocovania meny, SK mena sa praveze dost silno zhodnocuje.
No ved sa patri, ze po 15 rokoch padu sa konecne zhodnocuje. Ved ludia robia ako muli.
CarminaBurana
02.09.07,17:54
O vyvoji cien nehnutelnosti sa da diskutovat, momentalny trend su mierne vzrastajuce ceny. Ale vplyv hypotekarnej a uverovej krizy v USA ma svoj ucinok aj v Europe. Pokial mate viac informacii k tejto problematike googlujte pod kluc. sl. spojeniami ako hypotekarna kriza v USA, rizikove fondy nehnutelnosti, klesajuci DAX atd...
misomiso
02.09.07,18:34
že by sme sa dohodli, že na týždeň prestaneme nakupovať byty? :D
No na tyzden by asi nestacilo, ale keby sa znizil dopyt tak na 3 - 4 mesiace, tak by to mohlo mat aj dost velky dopad. Niekedy naozaj netreba vela, aby nastal "bod zlomu". Apropos - vsetkym, ktori sa zaujimaju o marketing, odporucam skvele citanie - knihu Bod zlomu od Malcolma Gladwella.
misomiso
02.09.07,18:44
to nie je teoria ale prax... v nehnutelnosti dokazes "schovat" desiatky milionov korun a ani to nebude moc poznat. trebars len kuchynu mozes mat za pol miliona. v takom stredne velkom dome schovas nehorazne peniaze. tepelne cerpadlo mas za milion + kolektory a to su len velke stale docela viditelne hrozienka :)

ja predpokladam do jesene 2008 este dost masinvy rast cien, potom mierny prepad a potom len klasicke par percentne rocne korekcie od 2010
No niektori tak "schovavali", ze teraz nehnutelnost nemozu predat ani za zlomok ceny. Sledujem historiu predaja (ponuky) jedneho milionarskeho sidla v obci nedaleko Bratislavy. Obrovsky pozemok, obrovsky dom, vybaveny vsetkym, co len dom moze mat. Ale vsate obrovsky nevkus. Zacali to predavat niekde okolo 60 mil. a bola tam vsade napadne poznamka - "iba pre vaznych zaujemcov" To bolo niekedy pred troma rokmi. Potom cenu znizili cca na 40. Teraz cenu uz neuvadzaju, maju tam asi 20 fotiek a k tomu popis na 2 A - stvorky. Stale nic. Navyse pred asi dvoma mesiacmi sa zverejnila sprava, ze cez tuto obec pojde nulty dialnicny obchvat dialnice. (Asi 100 m od tohto sidla). Tym padom sa okamzite na internete objavilo asi 15 domov v tej obci na predaj (za vynimocne dobre ceny), ked to sidlo nepredali za uplynule 3 roky, za kolko ho predaju teraz? Ja by som za to nedal ani 1,50 Sk, taky je to nevkus, navyse maju obrovsky pozemok obohnany vysokym kamennym murom, ale nad tym teren dost stupa, takze ked si vyjdete 50 m hore po ceste na lucku, mate tam cely pozemok aj s terasou ako na dlani. Pritom tam penazi investovanych musi byt habadej, ten dom je velky a uz ten cinsky mur musel stat mozno viac, ako bezny RD.
dad111
03.09.07,12:32
Co je na tom zdeformovane?

Inak co sa tyka obav zo znehodnocovania meny, SK mena sa praveze dost silno zhodnocuje.
Zdeformovane je to, ze trhova cena nehnutelnosti nezodpoveda vyske vynalozenych nakladov pri realizacii.Samozrejme, ked niekto pouziva svoje financie je mi uplne jedno kolko za to da. Ked vsak niekto vytvori nejaky fond naprikald rozvoja byvania a je to zo statneho rozpoctu na ukor inych tiez potrebnych veci, ktore by som napriklad ja osobne mal dotovane radsej, tak sa mi to nepaci, ak tento fond niekto cuca, fiktivnymi dokladmi z neho cerpa peniaze a my sa okolo tvarime, ako pomahame mladym rodinam. To iste podla mna plati o inych investiciach nielen do nehnutelnosti, pri ktorych sa lem prepieraju peniaze a nakoniec je evidentne, ze za kazdu korunu vybudovanej investicie sme nakoniec zaplatili koruny dve, tak to je deformacia.
A to silne zhodnocovanie koruny? Ak som pred casom investoval do nehnutelnosti zhruba moje styri rocne prijmy, myslis ze bysom to dnes dokazal tiez? Nemyslim, ze by som bol za to odbobie s vyskou prijmu poklesol, priznavam, ze nejaka ta valorizacia sa ma obcas tyka. Mozno z pohladu ekonoma profesionala je definicia posilnovania meny ina, moj pohlad je ale vzdy najprv do vlastneho vrecka a potom do pouciek.
duves
03.09.07,16:36
O vyvoji cien nehnutelnosti sa da diskutovat, momentalny trend su mierne vzrastajuce ceny. Ale vplyv hypotekarnej a uverovej krizy v USA ma svoj ucinok aj v Europe. Pokial mate viac informacii k tejto problematike googlujte pod kluc. sl. spojeniami ako hypotekarna kriza v USA, rizikove fondy nehnutelnosti, klesajuci DAX atd...
Robim rizikara pri hypotekach a mam zato, ze to co sa stalo v usa na trhu s hypotekami je situacia, ktora nema vplyv na nas trh s nehnutelnostami. Pravda, tie fondy co investovali do kupy akcii tych financnych institucii v usa, mohli utrpiet stratu.
AndrejG
03.09.07,18:49
Zdeformovane je to, ze trhova cena nehnutelnosti nezodpoveda vyske vynalozenych nakladov pri realizacii.Samozrejme, ked niekto pouziva svoje financie je mi uplne jedno kolko za to da. Ked vsak niekto vytvori nejaky fond naprikald rozvoja byvania a je to zo statneho rozpoctu na ukor inych tiez potrebnych veci, ktore by som napriklad ja osobne mal dotovane radsej, tak sa mi to nepaci, ak tento fond niekto cuca, fiktivnymi dokladmi z neho cerpa peniaze a my sa okolo tvarime, ako pomahame mladym rodinam. To iste podla mna plati o inych investiciach nielen do nehnutelnosti, pri ktorych sa lem prepieraju peniaze a nakoniec je evidentne, ze za kazdu korunu vybudovanej investicie sme nakoniec zaplatili koruny dve, tak to je deformacia.

To je ale nieje ziadna deformacia, ale bezny ekonomicky fakt platiaci vsade. Ked postavite dom v Hornej Dolnej za 2m, budete radi, ked ho predate za 2.2m, ked ho postavite pod hradom v BA za 2m, predate ho za 15m, vzdy ide hlavne o pozemok, potom o dom samotny. Tak isto ine ceny maju stavebne firmy v Hornej Dolnej a ine su ceny v Bratislave. Vsetko je to logicke a tak to ma v kapitalizme byt. Trh si sam urci cenu, a deformovat taky velky trh spekulaciami, to je velmi tazke, mozno skor v teorii.
duves
04.09.07,17:30
To je ale nieje ziadna deformacia, ale bezny ekonomicky fakt platiaci vsade. Ked postavite dom v Hornej Dolnej za 2m, budete radi, ked ho predate za 2.2m, .
Ano, naklady su porovnatelne, ale vseobecna hodnota, ktora zohladnuje dopyt moze byt pod technickou hodnotou, trebars iba 1 milion.



Trh si sam urci cenu, a deformovat taky velky trh spekulaciami, to je velmi tazke, mozno skor v teorii.
V ramci rodiny ideme predavat RD, 40 km pri BA, v sobotu sme mali obhliadku. Nejaky typek na meďaku, istotne a kludne si necham uťať prst potrebuje pretavit nelegalne prašulky z skk na euro cez nehnutelnost. Trh je deformovany. Dopyt nevznika prirodzene od ludi co potrebuju surne byvat. Inak povedane, ak by sme zajtra vsetci chceli kupit napr. vysokozdvižný vozík, zaiste by ich cena vyletela niekolknasobne z dnesneho dna.


Vsetko je to logicke a tak to ma v kapitalizme byt.
Esteže tak, lebo inak by sme boli strateni:D . Ale kto chce vediet o najvecsej pyramidovej hre kapitalizmu, tak nech číta:
http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=115
CarminaBurana
04.09.07,17:37
K cene nehnutelnosti len tolko ---> Hospodarsle noviny zo 4.septembra a citajte a USA hypotekarnej krize.
Alebo googlujte po dopadoch USA hypotekarnej krizy na slovensky trh a ceny nehnutelnosti.
Uz to nepotrva dlho a budeme mat tu nieco podobne aj my, aj ked nie az v takej miere. Napokom dopad USA krizy bol negativny aj v pripade nemeckeho DAX akcieoveho indexu. A mnohe krajiny su nou taktiez postihnute.
Ale najlepsie, ak budete googlovat :---
AndrejG
05.09.07,18:42
V ramci rodiny ideme predavat RD, 40 km pri BA, v sobotu sme mali obhliadku. Nejaky typek na meďaku, istotne a kludne si necham uťať prst potrebuje pretavit nelegalne prašulky z skk na euro cez nehnutelnost. Trh je deformovany. Dopyt nevznika prirodzene od ludi co potrebuju surne byvat.

Ja som nedavno predaval pozemok. A ludom, ktori chcu surne byvat vo svojom. Podla vlastnej skusenosti nemozete hodnotit cely trh, lebo peniaze sa peru vsade a v uplne inom mnozstve ako na Slovensku.


Esteže tak, lebo inak by sme boli strateni:D . Ale kto chce vediet o najvecsej pyramidovej hre kapitalizmu, tak nech číta:
http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=115

Poznam nielen to ale kopu dalsich teorii. Kazdy ekonom ma svoje. Navyse clanky z anarchistickej stranky u mna nemaju velku vahu.
duves
06.09.07,06:16
K cene nehnutelnosti len tolko ---> Hospodarsle noviny zo 4.septembra a citajte a USA hypotekarnej krize.
Alebo googlujte po dopadoch USA hypotekarnej krizy na slovensky trh a ceny nehnutelnosti.
Uz to nepotrva dlho a budeme mat tu nieco podobne aj my, aj ked nie az v takej miere. Napokom dopad USA krizy bol negativny aj v pripade nemeckeho DAX akcieoveho indexu. A mnohe krajiny su nou taktiez postihnute.
Ale najlepsie, ak budete googlovat :---
Slovenské hypotéky sú v dobrej kondícii
http://hn.hnonline.sk/c1-21961660-slovenske-hypoteky-su-v-dobrej-kondicii


Ja som nedavno predaval pozemok. A ludom, ktori chcu surne byvat vo svojom. Podla vlastnej skusenosti nemozete hodnotit cely trh, ...
Myslim, ze ceny budu budu stagnovat tesne pred prijatim eura, teraz vsak zacina spirala rastu.



Poznam nielen to ale kopu dalsich teorii. Kazdy ekonom ma svoje. Navyse clanky z anarchistickej stranky u mna nemaju velku vahu.
Lenze "vyroba" penazi tak funguje nezavisle od toho, ci to uverejnila nedoveryhodna stranka.
AndrejG
06.09.07,21:04
Lenze "vyroba" penazi tak funguje nezavisle od toho, ci to uverejnila nedoveryhodna stranka.

Ved ja viem, ale to velmi nesuvisi s nehnutelnostami. Lebo aj ked niekedy za 100 alebo ktovie kolko rokov krachne cely penazny system, byvanie bude mat vzdy tu istu hodnotu, ludia budu vzdy potrebovat byvat a jest. Ci uz sa bude platit peniazmi alebo bananmi. :D
bepo
07.09.07,06:52
Ved ja viem, ale to velmi nesuvisi s nehnutelnostami. Lebo aj ked niekedy za 100 alebo ktovie kolko rokov krachne cely penazny system, byvanie bude mat vzdy tu istu hodnotu, ludia budu vzdy potrebovat byvat a jest. Ci uz sa bude platit peniazmi alebo bananmi. :D
Vôbec nerozumiem čo znamená tú istú hodnotu? Bývalo sa aj keď neboli peniaze, bývalo sa aj keď boli peniaze ale neboli úvery, býva sa keď sú peniaze aj úvery a bývať sa bude pokiaľ budú ľudia.
AndrejG
07.09.07,18:39
Vôbec nerozumiem čo znamená tú istú hodnotu? Bývalo sa aj keď neboli peniaze, bývalo sa aj keď boli peniaze ale neboli úvery, býva sa keď sú peniaze aj úvery a bývať sa bude pokiaľ budú ľudia.

Peniaze tu boli vzdy, iba nie v tej forme ako ich pozname dnes. Uvery existuju odkedy existuju peniaze.
bepo
08.09.07,09:00
Peniaze tu neboli vždy a tak isto úvery na nehnuteľnosti neboli hneď od vzniku peňazí.