bui
17.08.07,01:17
Dostali sme fakturu za letenku. Nie je na nej napisane nase DIC, ICO ani IC DPH. Len nazov a adresa nasej firmy...Ohladom dodavatela je tam uvedene vsetko...
Zo zakona o DPH vyplyva, ze na fakture musi byt uvedene aj IC odberatela sluzby ak mu je pridelene. Musi byt uvedene aj v pripade ze pri letenkach...medzistatnych sa DPH nevycisluje?

Mam trvat na opraveni faktury a uvedeni vsetkych udajov?
DušanČ
17.08.07,06:45
Náležitosti faktúry riešia §§ 71 a 72 zákona o DPH. Nerozlišuje sa pritom, či fa je s DPH alebo bez. Ak teda fa neobsahuje všetky náležitosti podľa uvedených ustanovení, treba ju vrátiť a žiadať novú.
Johanka
17.08.07,07:51
Náležitosti faktúry riešia §§ 71 a 72 zákona o DPH. Nerozlišuje sa pritom, či fa je s DPH alebo bez. Ak teda fa neobsahuje všetky náležitosti podľa uvedených ustanovení, treba ju vrátiť a žiadať novú.
§ 71 ods.1
.... Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Doplním , že náležitosti faktúr riešia aj § 73 a 74.
DušanČ
17.08.07,08:50
§ 71 ods.1
.... Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Doplním , že náležitosti faktúr riešia aj § 73 a 74.

Áno Johanka, v danom prípade však ide o oslobodenie od dane podľa § 46.
Som toho názoru, že podľa ustan. § 71, ods. 1, aj keď v uvedených prípadoch nie je povinnosť vystaviť faktúru, v prípade, že ju dodávateľ vystaví, musí mať predpísané náležitosti. Súhlasím, že aj §§ 73 a 74 sa touto problematikou zaoberajú, to však na veci nič nemení, že povinnosť uviesť IČ pre daň je tu daná.
bui
20.08.07,00:03
Dakujem za odpovede.

Mam aj taky problem, ze sme menili sidlo. Prisla nam faktura za domenu WEB..no so starym sidlom, ked som telefonicky ziadala opravenie faktury pani fakturantka mi oznamila, ze im to soft neumoznuje a ze sa to teda neda? Co robit takomto pripade?
liba2
20.08.07,04:41
Dakujem za odpovede.

Mam aj taky problem, ze sme menili sidlo. Prils nam faktura za domenu WEB..no so starym sidlom, ked som telefonicky ziadala opravenie faktury pani fakturantka mi oznamila, ze im to soft neumoznuje a ze sa to teda neda? Co robit takomto pripade?
Ak trváš na faktúre s novou adresou sídla, potom požiadaj dodávateľa - nie o opravu faktúry - ale o jej storno a vystavenie novej faktúry so správnou adresou. Toto každý program umožňuje.
Paula
20.08.07,05:04
Je mimo oblasť môjho chápania tvrdenie, že soft nepovolí vykonať zmenu alebo doplnenie v údajoch obchodného partnera. Neviem si ani predstaviť, ak pani fakturantka napr. vo viacerých prípadoch (či už IČO, adrese, atp.) urobí hoci nechtiac preklep, že táto chyba je nezvratná a odberatelia budú naveky dostávať faktúry s nesprávnymi alebo neúplnými údajmi o svojej firme.

Overila by som si pravdu u vedenia dodávateľa, lebo tomu nemôžem uveriť.
DušanČ
20.08.07,06:08
Dakujem za odpovede.

Mam aj taky problem, ze sme menili sidlo. Prils nam faktura za domenu WEB..no so starym sidlom, ked som telefonicky ziadala opravenie faktury pani fakturantka mi oznamila, ze im to soft neumoznuje a ze sa to teda neda? Co robit takomto pripade?

Kým by mi neposlali správnu faktúru so všetkými náležitosťami, by som ju neuhradil. Na tento fakt by som dodávateľa vopred upozornil, lebo dôvod, ktorý uvádza je absurdný.
bui
20.08.07,21:26
dakujem za odpovede...

mala som aj taky pripad, ze fakturu s nespravnym sidlom mi opravili rucne, preskrtli stare a napisali perom nove a orazili razitkom a podpisali opravu...dufam ze to bude ok..
bui
22.08.07,13:04
co myslite? mate s tym niekto skusenosti? myslim so zmenou sidla a opravou dokladov vystavenych na stare sidlo
Paula
22.08.07,13:07
co myslite? mate s tym niekto skusenosti? myslim so zmenou sidla a opravou dokladov vystavenych na stare sidlo


Áno a čerstvú....dovtedy sme žiadali fa so správnymi údajmi, dokedy neposlali . Stačí ich mailom bombardovať, predsa nebudeš mínať peniažky na poštovné či telefonovanie. A kým sa nepolepšia, dovtedy im nezaplaťte.
eop
20.09.07,14:34
Sme platci DPH a vystavujeme faktúru fyzickej osobe - nepodnikateľovi.Jedná sa o opravu auta v servise (v rámci SR).
Aké údaje potrebujem od neho? Stačí napísať na fa - meno,priezvisko a jeho bydlisko?
Ďakujem.
Aljok
20.09.07,14:42
emgeton
20.09.07,18:14
Doplním:

Z hľadiska zák. 222/2004 Zz.

V zmysle § 71 je platiteľ dane povinný vystaviť fa pri každom dodaní tovaru alebo služby, ak odberateľom je ZDANITEĽNÁ OSOBA alebo PRÁVNICKÁ OSOBA, kt. nie je zdaniteľnou osobou.

Z toho vyplýva, že pre odberateľa FO - občana = nezdaniteľnú osobu ( nie právnickú ) nie je platiteľ povinný vystaviť fa s náležitosťami podľa §71.

To ho však nezbavuje povinnosti viesť takéto plnenia v záznamoch v zmysle § 70.