xBORISx
17.08.07,00:22
Ahojte!
Mam na vas velku prosbu, kedze nie som moc znaly danovych a colnych zalezitostiach tak sa obraciam na znalcov. Akym sposobom mozno poziadat o vratenie DPH ( 19%) za dovezeny tovar z hong kongu(resp ciny)? Ide o slovensku sro...planujem doviezt nieco ale to DPh cini vysoku polozku a preto ma toto napadlo, da sa to nejako vyziadat spat? Akou formou mi to poskytnu - na ucet, ci az v buducom uctovnom obdobi? Dakujem za ochotu

PS. maju v hong kongu IČ? dic som nasiel pod VAT ID ale co to IČ...a na colnici musim do formulara zadat aj IČ ale neviem ako sa to vola po nglicky a ci take daco maju vobec v hong kongu
Monika Kováčová
17.08.07,03:44
čína nie je EÚ, takže žiadne IČ DPH nemajú...

Pri dovoze tovaru colnica vyrúbi clo a DPH, ktoré musíš uhradiť a potom si tú DPH (nie clo) odrátaš v daňovom priznaní. Väčšinou vznikne nadmerný odpočet. Ak si 1/4 ročný platca dane, tak o 4 mesiace sa ti peniaze vrátia.
anina
16.07.08,12:11
čína nie je EÚ, takže žiadne IČ DPH nemajú...

Pri dovoze tovaru colnica vyrúbi clo a DPH, ktoré musíš uhradiť a potom si tú DPH (nie clo) odrátaš v daňovom priznaní. Väčšinou vznikne nadmerný odpočet. Ak si 1/4 ročný platca dane, tak o 4 mesiace sa ti peniaze vrátia.

Prosim Ta, ked na colnici vyrubia DPH /JCD/, do ktorých riadkov priznania ide? A do ktorého mesiaca?
Priklad JCD vystavené 30.6., DPH uhradená 2.7., -mesačný plátca
Dakujem
optimistka
16.07.08,12:21
dph odpočítaš v 7/08 resp. v 3. štvrťroku 2008, v dp ti to pôjde do r. 18 resp. 19 podľa sadzby dane ako aj do 22 resp. 23
optimistka
16.07.08,12:22
v 7/08 nevšimla som si že si mesačný platca dph
robin78
16.07.08,12:22
Tu by som aj ja rad pripojil jednu otazku. Ked som aj dovazal nejaky tovar z ciny, na fakture bola vyspecifikovana suma za tovar a suma za postovne, ktora bola vlastne vacsia nez suma za tovar. Clo bolo nulove a DPH mi vyratali z celej sumy, t.j. tovar + postovne? Je toto spravne? Nemalo sa to DPH vyratat len zo sumy za tovar? Dakujem.
optimistka
16.07.08,12:29
je to správne, lebo základ dane pre výpočet dph tvoria všetky súvisiace náklady, resp. výdavky napr. provízia,balenie,preprava,poistenie ... kt. vznikli do prvého miesta určenia v tuzemsku § 24 ods.2
robin78
16.07.08,12:45
je to správne, lebo základ dane pre výpočet dph tvoria všetky súvisiace náklady, resp. výdavky napr. provízia,balenie,preprava,poistenie ... kt. vznikli do prvého miesta určenia v tuzemsku § 24 ods.2

dakujem pekne za odpoved.
misho22
01.06.09,13:21
čína nie je EÚ, takže žiadne IČ DPH nemajú...

Pri dovoze tovaru colnica vyrúbi clo a DPH, ktoré musíš uhradiť a potom si tú DPH (nie clo) odrátaš v daňovom priznaní. Väčšinou vznikne nadmerný odpočet. Ak si 1/4 ročný platca dane, tak o 4 mesiace sa ti peniaze vrátia.
Chcem doviest tovar z ciny ako pravnicka osoba (nasa spolocnost nie je platcom DPH ) a nasledne ho predavat. Kedy tu DPH dostanem spat (predpokladm ze si ju mozem odratat v danovom priznani)?
optimistka
01.06.09,13:35
pokiaľ nie je platca dph, daň späť nedostaneš, nemáš si ju v akom dp odrátať
colnica ti vyrubí dph, clo a iné poplatky a toto ti vstupuje do ceny tovaru
Grim
07.03.13,10:47
Prosím Vás a Číňan, to stále faktúruje aj NEPLATCOVI s čínskou DPH?

Teda napr. Tovar hodnoty 100€ mi predá číňan za 117€ (+čínska dph 17%). To príde na colnicu, kde mi na to vyrúbia ďalších 20% slovenskú DPH, teda spolu 140€ (čo je už dvojité zdanenie) a tá mi ako neplatcovi vstupuje do ceny tovaru?
Monika Kováčová
08.03.13,06:38
Faktúra by mala byť bez čínskej DPH, lebo je to vývoz z Číny do EÚ. Na území EÚ sa vyrúbi DPH, ktorá vstupuje do nákupnej ceny tovaru. (JCD - clo + DPH). Neplatiteľ DPH nemá nárok na odpočítanie DPH z dovozu tovaru. Je to náklad (teda clo+DPH tvorí nákupnú cenu tovaru).
Grim
08.03.13,12:27
Len aby som si to teda ujasnil. Na také niečo sa ešte len chystám, preto mi nemaj za zlé, že možno sa pýtam hlúpo. A hlavne chcem mať istotu, že to tak naozaj je.

1. Teda číňan vždy fakturuje (mal by) pre vývoz do EU bez čínskej DPH? Alebo záleží aj na tom či som ja PLATCA/NEPLATCA?
2. Čo robiť ak mne číňan tú čínsku DPH fakturuje? Prečo to automaticky takto robí?
3. Ak by som ja vyvážal do číny, tak tiež bez DPH?

Ďakujem
Monika Kováčová
08.03.13,13:35
1. bez DPH, bez ohľadu na to, či platcovi alebo neplatcovi
2. no niekto tu niekedy písal, že čína ani DPH nepozná... preverila by som dodávateľa... http://www.porada.sk/t143382-faktura-z-cinska.html
3. áno, vývoz tovaru
pozri ešte tu: http://www.porada.sk/t196525-nakup-z-ciny-pod-22e-faktura.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-166838.html tu http://www.mojepodnikanie.sk/forum/ako-zacat-2