Janka6685
15.02.05,17:53
Prajem dobrý deň.

Chcela by som si upresniť záležitosť okolo podávania daňového priznania. Som SZČO od septembra 2004, ale nepodnikala som. Takže som nemala žiadne zisky. Podľa zákona nemusím podať daňové priznanie, lebo som nedosiahla príjem cez určitú sumu. Je to tak? Musím teda podať aspoň nejaké vyhlásenie o tom, že som nemala príjem? Alebo nemusím podávať nič?

Ak by som v dohľadnej dobe začala podnikať, mohla by som si uplatniť odvody do zdrav. poisťovne, ktoré som zaplatila počas doby keď som nepodnikala na konci roka 2005? Alebo to už potom nebude možné?

Viem, asi mám hlúpe otázky, ale v týchto oblastiach sa ešte len učím orientovať.

ďakujem
AdaG
15.02.05,17:01
Odporúčam podať daňové priznanie za r. 2004. Platby do fondov by som dala ako výdavky, vykážeš stratu a tú si v budúcom roku odpočítaš od základu dane.
Nemáš ani pracovný pomer? Ak áno, podať DP musíš.
Ak neuvažuješ podnikať, požiadaj o prerušenie živnosti, resp. zrušenie - podľa okolností.
Janka6685
15.02.05,17:07
Ďakujem za radu. Nebude ale daňovému úradu divné odkiaľ som mala na platenie odvodou ak som nič nezarobila? Lebo nebola som ani zamestnaná.

Keby sa to tak dalo, mohla by som si uplatniť ako výdavky aj nákup účtovníckych kníh a kolkov (zriaďovacie výdavky)?
Sefcikova
15.02.05,17:54
Ja na tvojom mieste by som podala nulové daňové priznanie. 0 - príjem, 0 výdaj, 0 daň.

Pokiaľ nie si zamestnaná, nezarábaš, ale si SZČO, musíš sa prihlásiť do zdravojnej a platiť min. preddavok 910.- Sk, do sociálky sa choď opýtať, mám pocit, že starobne dôchodkovo poistená musí byť každá osoba od 1.1.05 - ostatné ako je nemocenské, fond zamest., invalid. poistenie, tam ti ešte nevznikla povinnosť.
maja
Janka6685
15.02.05,18:05
Aj som rozmýšlala, že podám nulové DP, lebo tým by som asi nič nepokazila, ale výdavky som mala, preto by bolo asi škoda neuplatniť si ich. Veď do zdrav. poisťovne som platiť musela. Trochu mi to robí v hlave šarapatu.

Ohľadom toho, že existuje povinnosť platiť dôchodkovú poistku od 1. 1. 2005 počujem prvý krát. Keď môžem poprosiť, potvrdí (alebo vyvráti) toto tvrdenie niekto? Asi by to pomohlo nie len mne.

Ď A K U J E M
jeso
15.02.05,20:57
si povinná podať DP aj ked nulové
ricij
15.02.05,21:10
V pohode podaj startové DP, no a čo, že si nezarábala, však každý predsa pred tým ako začne podnikať, musí vložiť čosi do podnikania. Však si tie peniaze zarobila niekedy v minulosti, nie?
Daska
16.02.05,06:36
Ja som uz podala niekolko takychto DP ( za klientov), nikto sa ich nepytal kde zobrali peniaze. Na zaciatok kazdeho podnikania musis nieco vlozit. Do prijmov das 0 a do vydavkov vsetko co suvisi s podnikanim (fondy, kolok, uctovne knihy ...), vykazes stratu a ak budes mat za rok 2005 kladny ZD celu stratu si mozes odpisat.

Do SP si povina platit, len ak si mala za rok 2003 prijem z podnikania 72960,- a to si nemala, kedze si zacala podnikat az v 9/04. Od jula 2005 nebudes musiet platit, kedze za rok 2004 si nemalaprijem z podnikania 78000,-. Iba ak dobrovolne. Osobne odporucam aspon nemocensku si dobrovolne platit.
alica
16.02.05,08:10
Jeso,preco musi? Ak nemala prijem prevysujuci 50% 19,2 nás. ziv. minima - nemusi, iba ak ma danovu stratu. Aspon podla § 32 (1) Zákona o DzP.
MMM
16.02.05,08:33
Daňovnik, ktory ma prijmy z podnikania, z inej samostanej zarobkovej cinnosti al.z prenajmu je povinny podat danove priznanie aj napriek tomu, ze jeho prijmy nepresiahli polovicu nezdanitelnej casti zakladu dane na danovnika.
vladan
16.02.05,09:24
Daňovnik, ktory ma prijmy z podnikania, z inej samostanej zarobkovej cinnosti al.z prenajmu je povinny podat danove priznanie aj napriek tomu, ze jeho prijmy nepresiahli polovicu nezdanitelnej casti zakladu dane na danovnika.
MMM, prosím ťa, môžeš napísať z ktorého zákona a paragrafu toto cituješ? vďaka
MMM
16.02.05,10:01
Z komentara k § 32 zakona 595/2003 o dani z prijmu
vladan
16.02.05,10:06
Z komentara k § 32 zakona 595/2003 o dani z prijmujedna vsuvka tam chýba :D ... celý komentár je takýto:

... daňovníkovi s príjmami z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, ak vykáže daňovú stratu z týchto príjmov, vzniká vždy povinnosť podať daňové priznanie, aj napriek tomu, že jeho zdaniteľné príjmy za príslušné zdaňovacie obdobie nie sú vyššie ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (zdroj: DÚPP č. 3-4/2005 str. 311)
alica
16.02.05,10:06
MMM ja mám komentár, kt. vyšiel v DÚPP 3-4/2005 a tam je povinnosť podať DP pri príjmoch nižších ako polovica... len vtedy ak daňovník vykáže daňovú stratu. Prosím Ťa v ktorom komentári je povinnosť podať DP, z ktorého si citoval?
Pozn. Vladan ma predbehol!
ZuzanaA
16.02.05,10:08
Alica, Vlaďka nám to už objasnila. No čo urobí taká jedna "vsuvka" :D
MMM
16.02.05,10:10
Z PORADCA 5-6 str. 117 a ano, aj tu je vsuvka ,ak vykaze danovu stratu a ked pise ze mala vydavky, tak predpokladam, ze mala danovu stratu.
vladan
16.02.05,10:15
Z PORADCA 5-6 str. 117 a ano, aj tu je vsuvka ,ak vykaze danovu stratu
jéééj, našli sme vsuvku :D
ivetas
16.02.05,11:29
Ja na tvojom mieste by som podala nulové daňové priznanie. 0 - príjem, 0 výdaj, 0 daň.

Pokiaľ nie si zamestnaná, nezarábaš, ale si SZČO, musíš sa prihlásiť do zdravojnej a platiť min. preddavok 910.- Sk, do sociálky sa choď opýtať, mám pocit, že starobne dôchodkovo poistená musí byť každá osoba od 1.1.05 - ostatné ako je nemocenské, fond zamest., invalid. poistenie, tam ti ešte nevznikla povinnosť.
maja
zdravim, chem sa spytat ohladom dochodkoveho poistenie, je to naozaj tak, ze kazdy musi platit od 1.1.05 (aj ten kto nie je povinnym platcom)???
Dakujem
Janka6685
20.02.05,13:14
zdravim, chem sa spytat ohladom dochodkoveho poistenie, je to naozaj tak, ze kazdy musi platit od 1.1.05 (aj ten kto nie je povinnym platcom)???
Dakujem
Najskôr sa chcem všetkým poďakovať za odpovede. Velmi ste mi pomohli, lebo sa ešte len učím a každá dobre mienená rada pomôže nie len mne, ale aj všetkým, ktorí to čítajú.

To s tou povinnosťou platiť dôchodkové poistenie od 1.1.2005: môže niekto reagovať? Podľa mňa je to veľmi dôležité, lebo to tu bolo napísané, ale nikde inde som o tom nepočula.

Ď A K U J E M