terezarap
17.08.07,08:04
Dobry den, potrebujem surne poradit.
Som zamestnana 7 rokov u jedneho zamestnavatela. Vo firme sa chystaju personalne zmeny na veducich poziciach. Nakolko mam noveho sefa, ten sa snazi na svoje oddelenie priviest svojich ludi.
Minuly tyzden som bola na pohovore a bolo mi navrhnute ukoncenie pracovneho pomeru dohodou. Myslim si, ze je to uz dlhsie pripravovane.
Ja momentalne novu pracu nemam, vzhladom na to ze som rozvedena, som samozivitelka rodiny a nemozem si dovolit ostat bez prace a prijmu. Dohoda bola do konca oktobra a vraj dostamen odmenu za vykonanu pracu.
Chcem sa nejakym sposobom chranit. Poradte prosim. Mam deti a peniaze a pracu potrebujem.
Chcem vediet, ak nepodpisem dohodu, co dalej. Co mozu na mna vytiahnut, pred cim sa vyvarovat. Je to vopred prehraty boj, alebo mam aj ja svoje prava?
Gabi03
17.08.07,06:15
Samozrejme, že máš svoje práva. Navrhujem, aby si si preštudovala ZP - skončenie PP.
Skôr by si nemala súhlasiť s rozviazaním PP dohodou ako súhlasiť. Tvoj ZĽ na rozviazanie PP výpoveďou asi veľa prostriedkov nebude mať, iba ak si porušila pracovnú disciplínu :D , ale to určite na teba neplatí. Môže sa vykrúcať, ale ak budeš súhlasiť s dohodou, poškodíš len sama seba. Hoci na druhej strane, ak ostaneš, nemusia ti uľahčiť život. :( V každom prípade sa skôr dohodnite, že pokiaľ nebudeš mať novú prácu, ostávaš a potom sa dohodnete na skončení PP dohodou, ale aj s odstupným! :rolleyes:
veronikasad
17.08.07,06:26
Z toho čo píšeš, nejedná sa o zrušenie pracovného miesta ani nadbytočnosť, nový šéf tam chce mať svojho človeka. Podľa odpracovaných rokov, ak by sa jednalo o tieto dôvody, mala by si nárok na odstupné vo výške 3-mesačného priemerného zárobku. Ak ti Z-ľ ponúkne odmenu v takejto výške, osobne by som s ňou súhlasila. Možno sa ti podarí nájsť novú prácu, ak nie, zaeviduj sa na úrade práce, môžeš dostať dotáciu a ako účtovníčka to skús na živnosť. Mám podobnú situáciu spred 5 rokov za sebou, dnes robím na živnosť a tento krok neľutujem Aj keď to bolo ťažké rozhodnutie, som tiež rozvedená a v tom čase som mala dve dcéry na vysokej škole.

----------
Veronika
Mimmi
17.08.07,07:28
Tiez sa priklanam k tomu, aby si suhlasila. Zamestnávatel v Dohode o skoncení pracovného pomeru moze uviest výsku odmeny, je to legálne, takze na tom by som trvala, aby si mala zaruku, ze dodrzí svoj slub a závazok. V prípade, ze nebudes suhlasit, mozu ti zrusit miesto a mozes mat problémy s odstupným. Nový ZP platí az od 1.9.2007, teraz zamestnávatel len moze vyplatit odstupné, stretla som sa s tým, ze známemu dali vypoved posledný den v mesiaci o 17.00, ked uz vo firme nebol nik, kto by mu prevzal ziadost o odstupné a kým sa z toho spamatal a napísal ziadost, zavreli mu aj postu :-(. Takze by som sa snazila zobrat co najviac penazí a pohladat si lepsieho zamestnávatela :-).
Olgica
17.08.07,07:31
Ak ti aj ponúkne tú odmenu, žiadaj si to napísať na papier k tej dohode o ukončení PP. Inak by ťa mohol oklamať.
Chobot
17.08.07,07:33
Dobry den, potrebujem surne poradit.
Som zamestnana 7 rokov u jedneho zamestnavatela. Vo firme sa chystaju personalne zmeny na veducich poziciach. Nakolko mam noveho sefa, ten sa snazi na svoje oddelenie priviest svojich ludi.
Minuly tyzden som bola na pohovore a bolo mi navrhnute ukoncenie pracovneho pomeru dohodou. Myslim si, ze je to uz dlhsie pripravovane.
Ja momentalne novu pracu nemam, vzhladom na to ze som rozvedena, som samozivitelka rodiny a nemozem si dovolit ostat bez prace a prijmu. Dohoda bola do konca oktobra a vraj dostamen odmenu za vykonanu pracu.
Chcem sa nejakym sposobom chranit. Poradte prosim. Mam deti a peniaze a pracu potrebujem.
Chcem vediet, ak nepodpisem dohodu, co dalej. Co mozu na mna vytiahnut, pred cim sa vyvarovat. Je to vopred prehraty boj, alebo mam aj ja svoje prava?

Súhlasím s tým, čo tu predo mnou popísali. Ja ti napíšem svoj názor.

Evidentne z-ľ nemá oficiálne páky, aby ti dal výpoveď (nadbytočnosť, porušenie prac. disciplíny). Preto ti navrhuje dohodu.

Myslím, že nemá význam zaťať sa a povedať si, že "aj tak neodídem", lebo skôr či neskôr do z-ľ dosiahne (zhorší ti prac. podmienky). Skôr by som to asi na tvojom mieste urobil inak.

Skús sa nahlásiť na osobný pohovor k nadriadenému. Požaluj sa mu, že si samoživiteľka a prácu potrebuješ, či by nemohol nájsť nejaký kompromis, aby si zostala v práci (trebárs aj na inej pozícii). Pokiaľ nemáte medzi
sebou nejaké konflikty, mohol by tvoju situáciu pochopiť a nájsť nejaké riešenie. Myslím ,že ale tvrdohlavým odmietnutím dohody bdz akéhokoľvek dialógu si dlho miesto aj tak neudržíš.

Ak už aja z akéhokoľvek dôvodu nebude mať pre teba iné miesto, nepodpisuj hneď dohodu. Od 1.9. začína platiť novela ZP, podľa ktorej ti v prípade výpovede bude musieť dať 3 mesačné odstupné a zároveň 3 mesačnú výpovednú dobu. Mohlo by to byť aj dohodou, ale podpíš len takú, kde by ti ponúkol napr. skončenie v októbri plus 4 odstupné, alebo skončenie v septembri + 5 odstupných alebo skončenie ihneď plus 6 odstupných. Teda kombíináciu tých 6 mesiacov.

Ak by hrozilo, že ti chce dať výpoveď ešte do konca augusta podľa starého znenia ZP, tak ti poradím, aby si ochorela do konca mesiaca, aby ti nemohol doručiť výpoveď do konca augusta. V takom prípade by si mala nárok len na 3 mesačnú výpovednú dobu.

Držím palce, aby ste dilógom našli nejaké spoločné riešenie vyhovujúce obom stranám.
terezarap
17.08.07,07:43
Dakujem vsetkym, osobnemu pohovoru neprikladam ziaden vyznam, pretoze nadriadeny bol pri pohovore pritomny a vie, v akej som situacii. Tiez som apelovala na tuto skutocnost, ale nic.
Ide o to aby som nepodpisala nieco co bude pre mna nevyhodne. napriklad podpisem dohodu, miesto mat nebudem a ?? Mozem sa vobec prihlasit na urad prace ak som z prace odisla dohodou??
Marti.ka
17.08.07,07:56
Ak sa so zamestnávateľom nedá dohodnúť, tak by som skúsila ako radil Chobot, "natiahnuť čas". Čo sa týka nároku na podporu v nezamestnanosti. Nárok máš ak si v posledných štyroch rokoch bola tri roky poistená v nezamestnanosti. Teraz sa už neskúma akým spôsobom skončil pracovný pomer a či Ti napríklad bolo vyplatené odstupné.
terezarap
17.08.07,09:20
Ak tomu dobre rozumiem, ak nebudem suhlasit s dohodou- je pre mna vyhodne do konca augusta nic nepodniknut. Od septembra mozem dostat vypoved s trojmesacnou vypovednou lehotou a taktiez aj s trojmesacnym odstupnym?? Alebo je odstupne len vtedy ak odidem hned?
A este jedna vec. Mna nahovaraju na nie odstupne ale na odmenu za vykonanu opracu. Tato sa pokial viem dava do danoveho priznania a odstupne nie . Takze je to pre mna nevyhodne.
andreav37
17.08.07,09:36
z odmeny sa hradia všetky odvody - sociálna, zdravotná,odstupné sa len zdaňuje. Ja osobne mám z "dohody" dosť zlý pocit. Podľa mňa by pre Teba bolo výhodnejšie ,ako vyššie radí chobot. Je to možno špekulácia, ale asi by som išla na PN-ku do konca 8/2007.Potom by som riešila ostatné.Potom ale treba apelovať na ZP, že výpovedná lehota je 3-mesačná a súčasne s ňou máš právo aj na 3-mes. odstupné. Nemyslím,že by Ti ho nevyplatili, nakoľko, nevyplatenie mzdy a odstupné bude jej súčasťou v čase, keď firma mala preukázateľne financie na jej výplatu, je trestný čin. Firma pravdepodobne mieni vo svojej činnosti pokračovať,keď prijímali "svojich" ľudí. Možno ma teraz veľa ľudí bude odsudzovať,ale treba sa zamyslieť aj nad druhou stranou, tiež nie je fér,nútiť Ťa k podpisu dohody.
terezarap
17.08.07,10:05
Andrejka, preco by ta mal niekto odsudzovat? Ja nechcem vybabrat so zamestnavatelom, skor mam opacny pocit. Mam na starosti malolete deti, na tie musim mysliet v prvom rade. Neferove sa mi to zda zo strany zamestnavatela- a viem, ze na prepustenie dovod nema.
Chobot
17.08.07,10:05
Ak tomu dobre rozumiem, ak nebudem suhlasit s dohodou- je pre mna vyhodne do konca augusta nic nepodniknut. Od septembra mozem dostat vypoved s trojmesacnou vypovednou lehotou a taktiez aj s trojmesacnym odstupnym?? Alebo je odstupne len vtedy ak odidem hned?

Podľa nového ZP dostaneš aj jedno aj druhé. Podľa súčasného si môžeš vybrať - buď VD 3 mesiace alebo odstupné 3 mesiace.


A este jedna vec. Mna nahovaraju na nie odstupne ale na odmenu za vykonanu opracu. Tato sa pokial viem dava do danoveho priznania a odstupne nie . Takze je to pre mna nevyhodne.

Myslím, že je to jedno, ako to dostaneš. Pre tých pár korún rozdiel už nemá zmysel špekuľovať, či to má byť odstupné alebo odmena. Zamestnávateľ Tinavrhol vyplatiť to ako odmenu preto, lebo v prípade dohody by odstupné bolo pre neho nedaňový náklad, naproti tomu odmena by bola daňový náklad. Preto to navrhol tak, nie aby ti uškodil.

Podľa nového už bude môcť dostupné aj v prípade dohody dať ako daňový náklad, takže pokiaľ ti sľúbi odstupné (alebo aj odmenu) vo výške 6 mesačného platu, tak to ber.
irma1
17.08.07,10:15
Ak tomu dobre rozumiem, ak nebudem suhlasit s dohodou- je pre mna vyhodne do konca augusta nic nepodniknut. Od septembra mozem dostat vypoved s trojmesacnou vypovednou lehotou a taktiez aj s trojmesacnym odstupnym?? Alebo je odstupne len vtedy ak odidem hned?
A este jedna vec. Mna nahovaraju na nie odstupne ale na odmenu za vykonanu opracu. Tato sa pokial viem dava do danoveho priznania a odstupne nie . Takze je to pre mna nevyhodne.

Myslím si, že v Tvojom prípade "nič nepodniknúť" znamená ísť na PN. Tak ako Ti radil Chobot. Len tak, pre istotu. Aby Ti náhodou niekto z organizačných dôvodov nezrušil do konca augusta miesto pod zadkom.
terezarap
17.08.07,10:28
asi si to zle vysvetlila, pre mna nic nepodniknut znamena normalne chodit do prace. len nechcem ostat doma bez prace a bez penazi- na ktore by som mohla mat narok? Je na tom nieco zle?
irma1
17.08.07,10:37
asi si to zle vysvetlila, pre mna nic nepodniknut znamena normalne chodit do prace. len nechcem ostat doma bez prace a bez penazi- na ktore by som mohla mat narok? Je na tom nieco zle?

Asi som sa zle vyjadrila, lebo si ma nepochopila. Keď si na PN, platí § 64 ZP - Zákaz výpovede. To znamená, že žiadnu dohodu podpisovať nemusíš a zamestnávateľ (ak by s Tebou chcel vybabarať) Ti nemôže dať výpoveď. Iba keď by sám seba zrušil, alebo sa presťahoval.
Chobot
17.08.07,10:37
asi si to zle vysvetlila, pre mna nic nepodniknut znamena normalne chodit do prace. len nechcem ostat doma bez prace a bez penazi- na ktore by som mohla mat narok? Je na tom nieco zle?

Nie je na tom nič zlé. Ťažké je dopredu povedať, čo spraví zamestnávateľ. Ak budeš riadne chodiť do práce, nepodpíšeš dohodu, tak sa môže stať, že budúci týždeň vedenie zruší tvoje miesto a do konca augusta ti dajú výpoveď z org. dôvodov podľa starého ZP - teda 3 mesačná VD. Možno nie, možno si ťa nechajú. Rozhodnúť sa musíš sama, čo urobíš. Tu si dostala opis možných situácií, ktoré môžu nastať (určite nei vyčerpávajúci, lebo niečo iné môže vymyslieť z-ľ). Ale spoň vieš, čo ťa môže čakať.