Ivánuška
17.08.07,09:02
Ahojte hlavičky
nieže by sa mi nexcelo hladať, :rolleyes: ale rada si necham poradiť.
Potrebovala by som poradiť ako zaučtovať a hlavne v čom je výhoda pri prenájme hnutelného majetku (dajme tomu strojové zariadenie) s právom kúpy prenajatej veci. Zmluva nie je z leasingovou spoločnosťou ale medzi dvoma firmami, kedy dodavatel mesačne bude vystavovať fa za prenajom zariadenia a do roka ho touto formou odberateľ splatí a odkúpi na konci za cca 1,- Sk.
Tak ako sa postupuje účtovne a v čom je výhoda? :D bude to na 518xx ako prenajom? ako to potom zaradím do majetku? dakujeeeeeeeeem
Aljok
17.08.07,19:34
Zákon o dani z príjmu v § 2 definuje finančný prenájom takto :

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky

Podľa toho by u Teba malo ísť o operatívny prenájom. Faktúry by som účtovala ako nájomné na 518. Pri operatívnom prenájme môže byť predmet prenájmu odpredaný nájomcovi, ale potom pozor na § 17 ZDP :

(26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo

a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,
b) po skončení nájmu okrem finančného prenájmu ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je zostatková cena, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 27 alebo § 28, sa upraví o rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28.
betka
17.08.07,19:49
Ide o operatívny prenájom, pričom predmet prenájmu sa ponechá nájomcovi na určitú dobu a po uplynutí lehoty sa vráti späť prenajímateľovi. Nájomca udržuje vec na účet prenajímateľa v prevádzkyschopnom stave. Zmluva musí byť písomná.

Ak je nájomné uhrádzané FO, potom sa uzná do dańových výdavkov za podmienky, ak bude zalatené. (v prípade zaplatenia vopred, je potrebné ČR)

Ak dôjde k predaju veci, kt. je predmetom NZ, je možné uznať nájomné do daňových výdavkov iba za podmienky, že kúpna cena nebude nižšia ako ZC, kt. by mala vec pri rovnomernom odpisovaní alebo zrýchlenom odpisovaní. ak sa podmienka nedosorží, KC bude nižšia ako ZC, nájomné je možné uznať ako dańový výdavok len do výšky rovn alebo zr. odpisu

+ Aljok

Chcela som príklad, nejak mi nemyslí.....
Ivánuška
24.08.07,05:13
dakujem krásne,...