ZDENIELA
17.08.07,09:39
Máme dohodára, s ktorým sme uzatvoril dohodu o vykonaní práce na 3 mesiace. Dohoda je uzatvorená kvôli jednej veľkej zákazke, ktorú sme dostali. Keďže tento človek mal kurz žeriavnika, ale už prepadnutý, šéf mu dal urobiť nový a zaplatil to zaň, (že keby sme ho náhodou potrebovali niekedy k žeriavu až nie sú problémy) k tomu mu zaplatil ešte školenie referentských vodičov. Ďalej zamestnávateľ tohto človeka vyslal na pracovnú cestu - na montáž a uhradil mu stravné aj ubytovanie. :eek: Ak bude treba, dám to všetko do tej dohody, že sa navzájom dohodli že mu zamestnávateľ bude hradiť to a tamto...:confused:
A včuľ buď účtovník múdry a zaúčtuj to :mee:
Účtujeme v sústave jednoduchého účta, môžem dať tieto školenia a stravné + ubytovanie do nákladov? A ako to ovplyvní výplatu dohodára???
Ďakujem
ekopo
18.08.07,07:01
Kurz žeriavnika: možno sem aplikovať § 153 a nasledovné Zákonníka práce ohľadne vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie aj u dohodára, vhodné je ale ošetriť to aj vo vnútropodnikovej smernici, potom nevidím problém v uznateľnosti VOZD (samozrejmo so zreteľom na opodstatnenosť).
Stravné, ubytovanie: uviesť v dohode - VOZD (pri splnení podmienok daným ZP)
Výplatu dohodára tieto skutočnosti neovplyvnia, ak nepočítam príspevok zamestnanca na stravovanie vo výške 45 %.. (dodržanie podmienok podľa ZP)
veronikasad
18.08.07,07:10
Možno lepším riešením by bolo, keby si "dohodár" kurz žeriavnika a školenie referentských vodičov zaplatil sám a firma by mu to preplatila cez odmenu za vykonanú prácu - výška odmeny nie je ničím limitovaná, zamestnávateľ z nej zaplatí len úrazové a garančné poistenie. U zamestnanca však podlieha zdaneniu, takže by to bolo treba navýšiť o túto daň.
Čo sa týka nákladov na pracovnú cestu - stravné, ubytovanie, pokiaľ sú dohodnuté v Dohode, sú VOZD.

-----------
Veronika
ekopo
18.08.07,07:27
Keďže tento človek mal kurz žeriavnika, ale už prepadnutý, šéf mu dal urobiť nový a zaplatil to zaň, (že keby sme ho náhodou potrebovali niekedy k žeriavu až nie sú problémy) k tomu mu zaplatil ešte školenie referentských vodičov.

šéf to už všetko zaplatil, predpokladám, že doklady sú na firmu, v tom zmysle bola daná odpoveď.


Možno lepším riešením by bolo, keby si "dohodár" kurz žeriavnika a školenie referentských vodičov zaplatil sám a firma by mu to preplatila cez odmenu za vykonanú prácu - výška odmeny nie je ničím limitovaná, zamestnávateľ z nej zaplatí len úrazové a garančné poistenie. U zamestnanca však podlieha zdaneniu, takže by to bolo treba navýšiť o túto daň.
veronikasad
18.08.07,07:36
šéf to už všetko zaplatil, predpokladám, že doklady sú na firmu, v tom zmysle bola daná odpoveď.

Aj výdavky z podnikateľského účtu sa dajú v JÚ zaúčtovať ako nedaňový výdavok.
To bol môj názor - riešila by som to navýšením odmeny za vykonanú prácu.

----------
Veronika
ekopo
18.08.07,08:11
Aj výdavky z podnikateľského účtu sa dajú v JÚ zaúčtovať ako nedaňový výdavok.
To bol môj názor - riešila by som to navýšením odmeny za vykonanú prácu.

----------
Veronika
Ak by bol aj výdavok účtovaný ako VNZD a bolo by to riešené aj navýšením odmeny, potom by školenie podnikateľa stálo raz toľko. "Navýšením" odmeny je to možné riešiť len v prípade, ak si príležitostný "zamestnanec" zaplatí školenie sám - čo by bolo v tomto prípade samozrejme vhodnejšie, ale....všetko bolo inak.
A mimochodom je jedno, či absolvujem za rok 1 alebo 10 školení, kurzov, rekvalifikácií ako účtovník (SZČO), nikoho z klientov to nezaújma, t.j. že mi ich nepreplatia. V prvom rade ich zaújma povolenie na činnosť, výsledky práce.......a na konci je platba za služby.
veronikasad
18.08.07,08:30
Nechcem viac pokračovať v tejto debate. Moja reakcia bola na vetu z prvého príspevku ... keby sme ho náhodou potrebovali k žeriavu. Čiže podľa mňa predmetom dohody nebol výkon práce žeriavnika.
Čo sa týka dvojitej uhrady od firmy - ak platbu firmy za kurz zaúčtujem ako VNZD, pri výplate dohody vystavím príjmový doklad od dohodára, že to uhradil sám a vyplatím mu o tú čiastku menej.

--------
Veronika