evina7
17.08.07,10:42
Chcem ukončiť živnosť a vediem podvojné účtovníctvo. Prosím poradiť ako vysporiadať zostatok na účte 311 - pohľadávky - účtovaná zmluvná pokuta z roku 2005, ktorá znížila základ dane lebo nebola a doteraz nie je zaplatená a na účte 391 - opravné položky k pohľadávkam - tam je účtovaná opravná položka k vyššie uvedenej zmluvnej pokute,ktorá zvýšila základ dane ako nedaňová položka. § 17 odst. 8 Zákona o dani z príjmov hovorí o úprave základu dane o rezervy a opravné položky ale nie o tom či boli pri ich tvorbe považované za daňové alebo nie.

Ďakujem.
blcha
21.08.07,13:59
Ty si živnostník - teda FO?
Zostatky účtov preúčtuj na 491 - vlastné imanie FO.
Pohľadávky máš daňovo vysporiadané v čase ich vzniku, že ti ešte neboli zaplatené nevadí, peniaze prijmeš už ako nepodnikateľka bez vplyvu na daň.

Vete "zvýšila základ dane ako nedaňová položka" nerozumiem. Buď si to zdanila, alebo si to nezdanila. Skús vysvetliť podrobnejšie.

Daňové priznanie podáš v marci budúceho roku spolu s ostatnými príjmami, ktoré ešte (dúfam) budeš mať.
ormika
20.01.10,15:35
DObrý deň, chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Robím účtovníctvo FO ktorá vedie PÚ a tiež chce ukončiť živnosť. Čo so všetkými účtami? Kam ich preúčtovať? A čo ak po skončení živnosti príde faktúra a čo s faktúrou ktorú zabudol vystaviť? Aj napr. auto na lízing môžem preúčtovať na osobnú spotrebu čiže 491? Všetko budem riešiť cez účet 491? Veľmi pekne ďakujem a určite ma napadnú ešte nejaké otázky.
ormika
21.01.10,07:25
DObrý deň, chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Robím účtovníctvo FO ktorá vedie PÚ a tiež chce ukončiť živnosť. Čo so všetkými účtami? Kam ich preúčtovať? A čo ak po skončení živnosti príde faktúra a čo s faktúrou ktorú zabudol vystaviť? Aj napr. auto na lízing môžem preúčtovať na osobnú spotrebu čiže 491? Všetko budem riešiť cez účet 491? Veľmi pekne ďakujem a určite ma napadnú ešte nejaké otázky.
Dobré ránko, posúvam....