scevo
17.08.07,11:49
Chcem sa dat vypisat na PNku, viete mi poradit ako sa mi to prejavy na vyplatnej paske? tusim, ze zo zaciatku plati zamestnavatel 25 percent ...
Gabi03
17.08.07,09:51
Náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti platí ZĽ, a to prvé 3 kal. dni 25%, 7.-10. kal. deň 55%. Ak DPN stále trvá, od 11. dňa platí SP nemocenské. Náhrada príjmu sa počíta z priemernej mzdy (ak sa mýlim, opravte ma), z denného vymeriavacieho základu podľa zák. o náhrade príjmu .... ;) nemocenské z denného vymeriavacieho základu.
scevo
17.08.07,12:17
Tušíš dobre ale len čiastočne.
25% prvé tri dni
55% ďalších 7 dní
potom už nie zamestnávateľ, ale sociálna poisťovňa
55 % najdlhšie do uplynutia 52 týždňov od začiatku nemoci.

ALE ...

Tie percentá nemusia byť z platu, ale zo sumy nižšej ako je plat. To platí vtedy, ak Tvoj mesačný plat je vyšší ako 1,5 násobok priemernej mzdy na Slovensku.
Neuvádzaš podstatné údaje pre uvedenie konkrétnejšej odpovede a tak zatiaľ iba táto všeobecná informácia :cool:

Diiik, ake podstatne veci neuvadzam??? napis, rad ich uvediem :D
evka-janekova
07.10.08,04:11
Ja sa spytam k tejto teme... no neviem si dat rady s rozhodujúcim obodbim. Pracujem od 14. marca a 11. septembra som začala byt pn. Pred nástupom do práce som bola na rodičovskej dovolenke.
Aké je moje rozhodujúce obdobie?? Ja si myslím ze obdobie od násupu do zamestnania po začiatok pn... Dobre si myslím? Este som na pn nebola.

Dakujem
karpis
07.10.08,04:27
Aké je moje rozhodujúce obdobie?? Ja si myslím ze obdobie od násupu do zamestnania po začiatok pn... Dobre si myslím? Dakujem
Správne
rodina1
07.10.08,06:39
Len taká úvaha, nie je rozhodujúcim obdobím obdobie od 14. marca do 31. augusta?
jankasm
07.10.08,08:51
Ja sa spytam k tejto teme... no neviem si dat rady s rozhodujúcim obodbim. Pracujem od 14. marca a 11. septembra som začala byt pn. Pred nástupom do práce som bola na rodičovskej dovolenke.
Aké je moje rozhodujúce obdobie?? Ja si myslím ze obdobie od násupu do zamestnania po začiatok pn... Dobre si myslím? Este som na pn nebola.

Dakujem

Rozhodujúcim obdobím je obdobie od 14.03.2008-31.08.2008, viď príslušný §:


54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
veronikasad
07.10.08,11:05
Ja sa spytam k tejto teme... no neviem si dat rady s rozhodujúcim obodbim. Pracujem od 14. marca a 11. septembra som začala byt pn. Pred nástupom do práce som bola na rodičovskej dovolenke.
Aké je moje rozhodujúce obdobie?? Ja si myslím ze obdobie od násupu do zamestnania po začiatok pn... Dobre si myslím? Este som na pn nebola.

Dakujem
ak si bola na rodičovskej dovolenke od terajšieho zamestnávatela /prac.pomer v r.2007 trval, no nemala si žiadny príjem/, rozhodujúcim obdobím je rok 2007 a denný vymeriavací základ budeš počítať z predpokladaného príjmu.
polis1
09.10.08,08:21
chcem sa spýtat mam zamestnanca tak že zamestnanec nastupil do zamestnania 2.9 a hrubá mzda je 14570,-SKK a s tým ze je vypísaný od 06.10.2008 ako to tam bude s plateným nemocenskej a či nejake doklady treba poslat na soc.poisťovnu a nevim ako mu mam vyratať sumu čo dať na výpl.pásku. dakujem
VERONIKA6
09.10.08,08:23
chcem sa spýtat mam zamestnanca tak že zamestnanec nastupil do zamestnania 2.9 a hrubá mzda je 14570,-SKK a s tým ze je vypísaný od 06.10.2008 ako to tam bude s plateným nemocenskej a či nejake doklady treba poslat na soc.poisťovnu a nevim ako mu mam vyratať sumu čo dať na výpl.pásku. dakujem
Tá mzda je jeho mesačná?
polis1
09.10.08,08:24
ano je to mesačná mzdy
VERONIKA6
09.10.08,08:38
chcem sa spýtat mam zamestnanca tak že zamestnanec nastupil do zamestnania 2.9 a hrubá mzda je 14570,-SKK a s tým ze je vypísaný od 06.10.2008 ako to tam bude s plateným nemocenskej a či nejake doklady treba poslat na soc.poisťovnu a nevim ako mu mam vyratať sumu čo dať na výpl.pásku. dakujem
Skús si pohľadať príspevky o platení PN a to - dený vymeriavací základ.
Prvých 10 dní platí zamestnávateľ a to prvé tri dni 25% z denného vymeriavacieho základu a 7 kalendárnych dní 55%. Keď bude DPN dlhšie ako 10 dní, odovzdáš diel II. Žiadosť + Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku. Ďalej bude PN platiť sociálka až do ukončenia. Keď Ti pracovník prinesie ukončenie, toto tiež odovzdáš na sociálku /nezabudni tam dopísať kedy nastúpil do zamestnania a potvrdiť -pečiatka, pospis./ . Ten diel II. Žiadosť tiež dopíšeš, od kedy do kedy má zamestnanec nárok na náhradu píjmu, je to dolu rámček. Potvrdíš - pečiatka, posodpis.
brčko
09.10.08,08:52
chcem sa spýtat mam zamestnanca tak že zamestnanec nastupil do zamestnania 2.9 a hrubá mzda je 14570,-SKK a s tým ze je vypísaný od 06.10.2008 ako to tam bude s plateným nemocenskej a či nejake doklady treba poslat na soc.poisťovnu a nevim ako mu mam vyratať sumu čo dať na výpl.pásku. dakujem

ešte doplním ten denný vymeriavací základ

ak je jeho mesačná HM 14570, tak predpokladám, za 9/08 (t.j. 2.-30.9.08) mal hrubú mzdu a aj VZ pre NP 13908 (14570:22x21)?

Pri PN-ke vzniknutej 6.10.08 a začiatku PP 2.9.08 je rozhodujúcim obdobím obdobie 2.9.-30.9.08, takže
denný vymer.základ = VZ pre NP za toto obdobie/počet kalen.dní v tomto období
DVZ = 13908 : 29 = 479,5862

náhrada mzdy pri dočasnej PN za prvé 3kalend.dni PN = 25% z DVZ x 3dni
náhrada mzdy pri dočasnej PN za 4-tý až 10-ty kalend.den PN = 55% z DVZ x 7dní

od 11-teho dna platí nemocenské soc.poistovna,
v potvrdení pre SP treba uviesť v bode 9 (tabulka) VZ pre NP za obdobie 2.-30.9.08 t.j. 13908,- (aj je to jeho VZ pre NP)
polis1
09.10.08,08:58
Ďakujem už to mám