Economic
17.08.07,15:07
Opäť aj ja poprosím o dobrú radu. Mám klienta - invalidného dôchodcu. Chce sa stať spoločníkom /jedným zo štyroch / v s.r.o. Nebude mať skutočnosť, že je spoločníkom vplyv na vyplácanie invalidného dôchodku ? Je predpoklad že nebude zamestnancom. Mohol by sa stať zamestnancom ? Aké by platil odvody ? Vopred ďakujem za radu.
ajobs
17.08.07,13:15
Opäť aj ja poprosím o dobrú radu. Mám klienta - invalidného dôchodcu. Chce sa stať spoločníkom /jedným zo štyroch / v s.r.o. Nebude mať skutočnosť, že je spoločníkom vplyv na vyplácanie invalidného dôchodku ? Je predpoklad že nebude zamestnancom. Mohol by sa stať zamestnancom ? Aké by platil odvody ? Vopred ďakujem za radu.

1. nebude to mať vplyv na vyplácanie invalidného dôchodku - už sa to tu neraz napísalo, v príaspevkoch konkrétne aj od mojej osoby je napísané prečo - pohľadaj,
2. ak sa stane zamestnancom - čo samozrejme môže - bude platiť nižšie odvody na ZP (5% s.r.o.+2% zamestnanec), a ak je invalidný o viac ako 70%, potom neplatí ani nemocenské, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.