szonja
17.08.07,17:10
Prosím poraďákov o pomoc:
Prevzala som účtovnú agendu, v ktorej síce analytika k 343 existuje, ale analytický účet - zúčtovanie so štátnym rozpočtom, nie. Úhrady daňových povinností aj nadmerné odpočty boli účtované na samotnú syntetiku 343, ale z jednotlivých analytických účtov neboli odúčtované sumy podľa daňových priznaní. Keď sa pozriem na tie účty (či analytické či na syntetiku), vôbec mi to nič nehovorí, nevidím sumu, ktorú máme zaplatiť resp. daňový úrad má vrátiť. Chcem to dať do poriadku, zaviesť vlastné členenie k 343, len neviem, ako na to, čo robiť s tými zostatkami.
Vopred vďaka za každú radu.
Paula
17.08.07,15:39
To by chcelo najprv zaúčtovať analytikou všetky DP DPH od začiatku roku s použitím analytiky už vytvorenej + novej pre zúčtovanie s DÚ ....celkom novú analytiku by som urobila asi až od nového roka. Ak sa jedná o viacročné účty, bude treba viacej pátrať zrejme, aby si sa dopracovala k správnemu číslu nakoniec.
Možno ani DP neboli robené správne a "syntetika" to maskovala. Nechcem však týmto ubližovať, len dumem.
andrej_rv
17.08.07,15:41
Podľa mňa na "zúčtovacom" analytickom účte k účtu 343 interným dokladom vysporiadať navzájom naakumulované zostatky minulých zdaňovacích období z príslušných analytických účtov. Po vypárovaní by to saldo malo približne vyjadrovať aktuálnu daňovú povinnosť (alebo nárok na odpočet).
Tento zostatok by som odsúhlasil s aktuálnym stavom evidovaným u správcu dane a prípadné rozdiely odpísal z účtovníctva (napr. 548A) tak, aby účtovný stav súhlasil so stavom u správcu dane.
Pozn. Ja okrem zúčtovacieho účtu používam pre 343 aj ďalší analytický účet pre evidovanie neodpočítaného nadmerného odpočtu.
Paula
17.08.07,15:44
Hej, ale ak vo firme nikdy nebola kontrola na DPH , potom DÚ sa "drží" toho, čo bolo podané a zaplatené, resp. poukázané....a to nemusí byť správne, resp. skutočné podľa dokladov. Odsúhlasenie so správcom to celkom do poriadku myslím nedá.
szonja
17.08.07,15:56
Som tiež rozmýšľala, že zoberiem spätne všetky daňové priznania.. ale je to asi 5rokov dozadu a to si už vôbec nepamätám, aké boli pravidlá dph, myslím vrátenie nadmerných odpočtov a pod. To som chcela obísť, ale asi fakt iná možnosť nebude. A tú novú analytiku som myslela samozrejme od budúceho roku. Ďakujem za odpoveď
andrej_rv
17.08.07,15:57
Hej, ale ak vo firme nikdy nebola kontrola na DPH , potom DÚ sa "drží" toho, čo bolo podané a zaplatené, resp. poukázané....a to nemusí byť správne, resp. skutočné podľa dokladov. Odsúhlasenie so správcom to celkom do poriadku myslím nedá.
Máš pravdu, ja (asi naivne) vychádzam z predpokladu, že daňové priznania sa podávali správne a vychádzali zo správne zaúčtovaných dokladov :) . Čo asi fakt vždy nemusí byť vždy pravda... :confused: .
Paula
17.08.07,16:18
Pre začiatok, bez ohľadu na sumu, ktorá ako zostatok prešla do r. 2007 , skontrolovala by som celú dph od 1.1., aby som mala istotu, že tento rok (za ktorý som ja zodpovedná) je to už dobre.