Monia
18.08.07,11:13
Prosím o radu, práve som sa stala vlastníkom pozemku - kúpou. Druh pozemku je ovocné sady, ale je tam už povolená výstavba. Chcela by som vedieť čo všetko musím spraviť ďalej. Platí sa nejaká daň ? Aké dokumenty mám požadovať, zatial mám len list vlastníctva, treba niečo ďalšie ? A čo mám s pozemkom spraviť fyzicky ? Je to časť veľkého pozemku, ktorý bol rozparcelovaný na menšie parcely, momentálne sa tam začínajú robiť inžinierske siete.
Ďakujem za akúkoľvek dobrú radu.
duves
18.08.07,09:49
A čo zamyslas s nim robiť? Chces stavat? Pises, ze sa tam robia inzinierske siete a je tam povolene stavat. Mas uz stavebne povolenie? Alebo je iba uzemne rozhodnutie, ze tam vznikne zastavba rodinnych domov?
Monia
18.08.07,09:58
inžinierske siete tam ešte len začínajú robiť, a ja zatiaľ ešte ani nechcem stavať, možno o rok, dva, takze mi ani netreba stavebné povolenie, viem, že to platí max. 1 rok,
ale je to tak ako píšeš, je tam zatiaľ len územné rozhodnutie, že sú to parcely určené na výstavbu
v živote som nevlastnila nejakú nehnuteľnosť a ani som nič také nekupovala, tak neviem ako mám ďalej postupovať,
wagner
18.08.07,17:44
Pozri si na mestskom úrade územný plán, či je tam plánovaná výstavba. Do 30 dní od kúpy si povinná na mestský úrad ohlásiť, že si sa stala vlastníčkou a do 31.1.nasledujúceho roka podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Pokiaľ by si chcela stavať, je treba požiadať o zmenu pozemku na stavebný. To robia na pozemkovom úrade. Tam Ti dajú žiadosť a tlačivo, čo k tomu musíš doložiť.
miroslavbu
29.08.07,10:18
Prosím o radu práve v opačnej súvislosti.
Pozemok ešte len plánujeme kúpiť, pričom predávajúci inzeroval stavebný pozemok ale v skutočnosti je to orná pôda. Čo požadovať od predávajúceho pred podpisom zmluvy? Ako postupovať ešte pred kúpou pozemku, čo preveriť a u koho aby sme nakoniec naozaj miesto stavby nechodili polievať mrkvu.
Veľmi pekne ďakujeme všetkým ochotným za radu.
Miro
wagner
29.08.07,14:49
Rozdiel je v cene pozemku. Nemôže Vám predávať stavebný pozemok, keď je to orná pôda. Choď na Obecný úrad a spýtaj sa, či v územnom pláne je tu plánovaná výstavba a kedy. Či tam budú robiť siete a kedy. Všetky tieto informácie dostaneš iba na Obecnom úrade. Ak nemajú územný plán, tak Ti poradia čo ďalej. Okrem toho si zisti tiež ohľadom vyňatia z pôdneho fondu. Či to nie je chránené územie a pod. Toto všetko by mali povedať na Obecnom úrade. Sú to veci verejne prístupné a sú povinní zverejniť údaje. Až potom kupuj pozemok, keď to budeš mať overené
andrea
10.09.07,17:01
Prosím súrne o radu, čo mi vyplýva z : v dražbe som kúpila pozemok - pôdu. Aké povinnosti mi z toho vyplývajú: podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti??? alebo niekde oznámiť???? Neviem prosím Vás o radu. Som fyzická osoba a pozemok som získala v dražbe. Už mám aj papier od exekútora, že som vlastníkom, ale neviem čo "nasleduje" ďalej aké povinnosti mi z tohto vyplývajú.
Prosím znalých o radu. Ďakujem
Johanka
10.09.07,17:16
Do 30 dní od nadobudnutia vlastníckeho práva oznámiť tútu skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane,t.j. obecný/mestský úrad, v katastri ktorého sa nehnuteľnosť(pôda) nachádza.
Do 31.1. nasledujúceho roka si povinná podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti tamtiež ;) . Bude to DP na rok 2008, za rok 2007 nebudeš túto daň platiť, pretože sa platí podľa právneho stavu k 1.1., kedy si nehnuteľnosť ešte nevlastnila.