cokoladka
18.08.07,13:15
Ahojte, bola som ucastnikom dopravnej havarie. Vinnik vosiel do protismeru, z dovodu nepozornosti a nabural ma. Vinnikovo auto bolo firemne, teda aj poistka je na firmu. Pokial viem poistovna preplaca len cast za opravu vozidla a ostatne by mal uhradit vinnik teda firma, na ktoru je poistenie. Co ak by zvysnu sumu firma odmietla uhradit? Ak tam budu nejake prietahy? Autoopravovna mi nevida vozidlo skor, pokial suma nebude uhradena. Ako dlho to bude trvat, coho sa mozem dozadovat a ake mam v tomto pripade prava? Dakujem.
dad111
20.08.07,04:15
Poistovna Ti "preplati" celu vysku skody, ktora Ti vznikla pri doparvnej nehode zavinenej inym vodicom zo "zakonneho" poistenia jeho vozidla. Len su tu viacere vyrazy, ktore neznamenaju to iste. SKODA nerovna sa CENA ZA OPRAVU. Aj po oprave budes mat auto ktoreho hodnota bude nanajvis taka ako pred nehodou. Ak mas teda auto stare. Nebude plnenie poistovne vo vyske noveho, pokial ale nemas "havarijne" poistenie. Je to velmi zlozita tema, ktoru tak lahko vyriesi par citatov paragrafov.
Majitel vozidla Ti teda uz nemusi platit nic. S poistovnou sa da dohodnut likvidaqcia formou "krycieho listu", t.j. poistovna to zaplati rovno opravovni, ak je to ich zmluvny partner, a Ty doplatis zbytok. Pri obhliadke v poistovni sa pytaj na ich pertnerske servisy. Dufam, ze to bude solidna poistovna. Ak budes presvedcena, ze Ti v znikla skoda, ktoru nik neuhradil, zostava Ti obcianskopravne konanie proti prevadzkovatelovi vozidla. Ten zodpoveda za skody sposobene prevadzkou vozidla.
cokoladka
20.08.07,12:32
Havarijne poitenie nemam, auto je 10 rocne, neviem, či servis, v ktorom je auto opravovane je zmluvnym partnerom poistovne /Kooperativy/, nik ma na to neupozornel, nik sa nepytal. V poistovni mi nevystavia kryci list, pretoze nemam havarijne poistenie. Ak som Ta spravne pochopila, tak mi to stale vychadza, ze zvysna suma sa bude musiet doplatit.
Chobot
20.08.07,12:46
Havarijne poitenie nemam, auto je 10 rocne, neviem, či servis, v ktorom je auto opravovane je zmluvnym partnerom poistovne /Kooperativy/, nik ma na to neupozornel, nik sa nepytal. V poistovni mi nevystavia kryci list, pretoze nemam havarijne poistenie. Ak som Ta spravne pochopila, tak mi to stale vychadza, ze zvysna suma sa bude musiet doplatit.

Neide o zvyšnú sumu, ale o rozdiel v cene náhradnej súčiastky. Skúsim ti to vysvetliť na príklade:

Máš 10 ročné auto, ktoré ti niekto nabúra. Poškodí ti dvere, ktoré samozrejme neboli nové, ale 10 ročné. Poisťovňa vypočíta, aká je hodnota tých 10 ročných dverí (ktoré boli už čiastočne poškriabané a začínali hrdzavieť) - vyjde im napr. 2000,- SK. Servis ti namontuje nové dvere v hodnote 4000,- SK a za prácu si vypýta 500,- SK.

Poisťovňa ti preplatí 2500,- SK, t.j. hodnotu, ktorú mali tie staré dvere plus prácu. Rozdiel v hodnote medzi novými a starými dverami si musíš doplatiť sama. Je to aj logické, lebo teraz máš miesto starých dverí nové, teda máš vyššiu hodnotu. Ak si s takýmto riešením nespokojná, môžeš v rámci občiaskoprávneho konania žiadať od vinníka náhradu škody - doplatiť tých 2000,- SKK, lebo ty si v podstate nechcela meniť staré dvere za nové.

Keby poisťovne v rámci PZP vyplácali hodnoty nových súčiastok, tak to by bolo havárií! :cool:

To by každý, kdo má staré auto (napr. 6 - ročnú fabiu) vbehol pod nákladiak, aby si ho totálne rozbil a dostal by fungl nové auto.

V prípade havarijného poistenia poisťuješ vstupnú hodnotu auta. Teda ak by sa ti poškodilo, máš nárok na náhradu novej súčiastky alebo hodnoty nového auta (v prípade totálky).

To je ten rozdiel medzi PZP a havarijným.
dad111
20.08.07,12:51
U auta stareho 10 rokov to nebude nijake vysoke plnenie. Dokonca aj v pripade plnenia z havarijneho poistenia by plnili len do vysky casovej ceny vozidla, co tiez moze byt menej ako cena opravy. Poistovna, ktoru spominas patri medzi dobre. Podla mna by Ti kryci list mohli vystavit, alebo poskytnut zalohu na opravu. Odskodnenie mohlo byt aj podla rozpoctovych nakladov podla cennikov poistovne. U starsich aut to moze byt vyhodnejsie. Ked uz je auto v oprave asi sa uz dorobi. Ten doplatok budes musiet s velkou pravdepodobnostou znasat Ty. Mozno sa tu ale najde niekto s priaznivejsou odpovedou.
cokoladka
20.08.07,14:50
Ja to chapem s tou amortizaciou, ale preco by som mala ja doplacat, ked som neurobila ziadnu chybu, ja som nechcela aby do mna niekto buchol. Prave na to sa pytam, ci mam pravo vymahat si zvysne peniaze od vinnika/firmy, ci je zakon na mojej strane.
Martina12345
21.08.07,11:22
My sme mali podobný problém-cena opravy bola 162000,- my sme platili amortizáciuu 46000,- (z toho nám poistovna neuznala 15000,- !!). Máme 7 ročnú Octavii. Poistovna-asociácia poistovní (nakoľko vinník nehody nemal zákonnú poistku) vyplatila servisu okolo 116000,- my sme museli ten zvyšok zaplatiť 46000,-. Potom sme zisťovali na súde - u známej,boli tam 2 možnosti, najprv sa dohodnúť-pokus o zmier a potom dať žiadosť na súd. Ževraj takéto mimosúdne riešienia tam majú kopu.Tak sme sa spojili s majiteľom vozidla(leesingová spoločnosť), povedali sme mu, čo je vo veci - on súhlasil. Po mesiaci nám zaplatil- na účet.
preboha
21.07.08,16:38
ak by si buchla Ty do ineho 10 ročneho auta, a rozbila na nom 10 rocny a teda hrdzavy blatnik - zaplatila by si mu novy - napr. za 5 000 Sk, alebo iba cenu "hrzdzaveho" blatnika - 500 Sk????